Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման առանցքային հարցերի շուրջ համաձայնության գալը ժամանակ ու քաղաքական կամք է պահանջում. ՌԴ ԱԳՆ
Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև ստորագրված համաձայնագիրն այսօր էլ շարունակում է մնալ հրադադարի պահպանման հիմքը: Այս մասին ասված է Բիշքեկյան արձանագրությունների 25 տարվան նվիրված ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ նշված է, որ կարգավորման շուրջ բանակցությունները բարդ գործընթաց են, և կարգավորման առանցքային հարցերի շուրջ համաձայնության գալը պահանջում է ժամանակ ու քաղաքական կամք։ «Մոսկվան տեսնում է հակամարտող կողմերի՝ խաղաղության հասնելուն ուղղված համատեղ աշխատանքները շարունակելու պատրաստակամությունը։ Այդ են վկայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ Վիեննայում կայացած վերջին հանդիպումը և երկու երկների արտգործնախարարների՝ Մոսկվայում կայացած բանակցությունները»,- նշում է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունը:
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերաետսչության տարածած հաղորդագրությունում ասված է նաև, որ Մոսկվան, իր կողմից, փոխզիջումային հանգուցալուծումներ գտնելուն ակտիվ աջակցություն կցուցաբերի։ «Ինչպես և նախկինում, մենք շարունակելու ենք մեր միջնորդական ջանքերը Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի հետ միասին», - նշված է պաշտոնական Մոսկվայի հայտարարությունում:

Требуются время и политическая воля участников карабахского урегулирования, чтобы прийти к согласию: МИД России
Москва будет оказывать активное содействие Баку и Еревану в поиске компромиссных развязок. Об этом говорится в комментарии департамента информации и печати МИД России в связи с 25-летием подписания представителями Азербайджана, Армении и Карабаха соглашения о прекращении огня.
"12 мая с.г. исполняется 25 лет со дня вступления в силу соглашения о прекращении огня, подписанного представителями Азербайджана, Армении и Нагорного Карабаха. Договоренность была достигнута при прямом посредничестве Российской Федерации. Она позволила прекратить массовое кровопролитие и запустить процесс нагорно-карабахского урегулирования (НКУ) политико-дипломатическими средствами. Соглашение от 12 мая до сих пор остается основой для сохранения режима прекращения огня.
Процесс НКУ сложен. Он переживает взлеты и падения. Требуются время и политическая воля его участников, чтобы прийти к согласию по ключевым аспектам урегулирования. Мы видим готовность сторон к продолжению совместной работы, направленной на достижение устойчивого мира. Об этом, в частности, свидетельствуют итоги недавней встречи лидеров Армении и Азербайджана в Вене и переговоров мининдел в Москве.
Со своей стороны, будем оказывать активное содействие Баку и Еревану в поиске компромиссных развязок. Как и прежде, продолжим предпринимать последовательные посреднические усилия в рамках сопредседательства в Минской группе ОБСЕ совместно с США и Францией".