Լիտվայում մեկնարկել են նախագահական ընտրությունները
Կիրակի՝ տեղական ժամանակով 07:00-ին, շուրջ 2 հազար ընտրատեղամաս է բացվել Լիտվայում անկախության շրջանում յոթերորդ նախագահական ընտրություններն անցկացնելու համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Միաժամանակ հանրապետությունում անցկացվում է նաև երկու հանրաքվե՝ երկքաղաքացիության ներդրման և պատգամավորական կորպուսը 15 տոկոսով կրճատելու մասին:
Երկրի նախագահի պաշտոնի համար պայքարում են ինը թեկնածուներ: Փորձագետների կարծիքով և համաձայն սոցիոլոգիական հարցումների տվյալների՝ ֆավորիտներն են 54-ամյա տնտեսագետ Գիթանաս Նաուսեդան, 44-ամյա ֆինանսների նախկին նախարար Ինգրիդա Շիմոնիտեն և 48-ամյա վարչապետ Սաուլյուս Սկվերնյալիսը: Լիտվայի ներկայիս նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն պաշտոնավարում է երկրորդ ժամկետով և երրորդին չի կարող հավակնել:
Հաղթանակի համար թեկնածուն պետք է հավաքի ձայների ավելի քան 50 տոկոսը: Եթե կիրակի թեկնածուներից ոչ մեկին չհաջողվի դա անել, երկու շաբաթ անց կանցկացվի ընտրությունների երկրորդ փուլը:

В Литве началось голосование на президентских выборах
Около 2 тыс. избирательных участков открылись в 07:00 по местному времени в воскресенье на седьмых за годы независимости президентских выборах в Литве. Одновременно с ними в республике проводятся два референдума - о введении двойного гражданства и сокращении на 15% депутатского корпуса, передает ''ТАСС''.
Из 2,8 млн литовцев правом голоса обладают более 2,5 млн. Их число ввиду неблагоприятной демографической ситуации сократилось на 69 тыс. по сравнению с прошлыми президентскими выборами 2014 года.
На пост главы государства претендуют девять кандидатов. По мнению экспертов и согласно данным социологических опросов, фаворитами являются 54-летний экономист Гитанас Науседа, 44-летняя экс-министр финансов Ингрида Шимоните и 48-летний премьер-министр Саулюс Сквернялис. Нынешний президент Литвы Даля Грибаускайте находится на посту второй срок и на третий претендовать не может.
Для победы кандидату необходимо набрать более 50% голосов. Если никому из претендентов в воскресенье сделать это не удастся, через две недели пройдет второй тур.
Избирательные участки закроются в 20:00. Предварительные результаты, как ожидается, станут известны после полуночи.