Զինադադարի համաձայնագիր․ երեկ, այսօր, վաղը
Մայիսի 12-ին լրացավ Արցախյան պատերազմի զինադադարի համաձայնագրի կնքման 25-ամյակը։ Ուղիղ 25 տարի առաջ Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ԶՈՒ հրամանատարներն իրենց ստորագրությունները դրեցին մի փաստաթղթի տակ, որը պաշտոնապես վերջ դրեց պատերազմին և պետք է հենք ապահովեր խաղաղ միջավայրում հակամարտության կարգավորման ուղիներ գտնելու և խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար։
Իսկ իրականում 25 տարի շարունակ ունեցանք «ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն», պարբերաբար սրվող իրավիճակ սահմաններին, զոհեր և վիրավորներ՝ թե՛ զինվորների, թե՛ խաղաղ բնակչության շրջանում։ Իսկ 2016-ի ապրիլին Ադրբեջանն անգամ սանձազերծեց նոր պատերազմ․․․
Զինադադարի համաձայնագրի կնքումից մեկ տարի անց՝ 1995-ին, համաձայնեցվել են նաև դրա ամրապնդման միջոցները։ Սակայն, դա նույնպես չի ապահովել համաձայնագրի լիարժեք պահպանումը։ Ադրբեջանը մշտապես խուսափել է այս կամ այն սրացման համար իր մեղավորությունն ընդունելուց, իսկ Քառօրյա պատերազմից հետո նույնիսկ ջանքեր էր գործադրում չեղարկելու 1994-ի եռակողմ համաձայնագիրը, իբրև թե այն փոխարինելով Մոսկվայում 2016 ապրիլի 5-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի ԶՈՒ գլխավոր շտաբերի պետերի բանավոր պայմանավորվածությամբ։ Դա, բնականավար, Բաքվին անել չհաջողվեց։
Ավելին, Ապրիլյան պատերազմից հետո նոր արդիականություն ստացավ հրադադարն ամրապնդելու և միջազգայնորեն վերահսկելի մեխանիզմներ ստեղծելու հարցը։ Արդյունքում, ձեռք բերվեցին Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունները, որոնցով ամրագրվեց նման մեխանիզմ ստեղծելու պարտավորությունը։ Ենթադրվում էր ստեղծել բոլոր կողմերի և միջնորդների համար թափանցիկ մեխանիզմ, որը թույլ կտար արձանագրել զինադադարի խախտման յուրաքանչյուր դեպք և մատնանշել նախաձեռնող կողմին։ Բաքուն ամեն ինչ արեց այդ մեխանիզմի ներդրումը թույլ չտալու, այդ պայմանավորվածությունների կատարումն օրակարգից դուրս բերելու ուղղությամբ։
Այդ նպատակով Բաքուն օգտագործեց նաև 2018թ․-ին Դուշանբեում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ձեռք բերած բանավոր պայմանավորվածությունը՝ հրադադարը պահպանելու վերաբերյալ։ Եվ ադրբեջանական կողը նույնիսկ բավական երկար հարաբերականորեն հավատարիմ էր մնում այդ պայմանավորվածությանը՝ նպատակ հետապնդելով ցույց տալ, որ հարկ չկա վերադառնալու անցյալին, կարելի է նոր իշխանությունների հետ նոր պայմանավորվածություններով առաջ շարժվել։ Իրական նպատակը միջազգային մեխանիզմից, և դրա հնարավոր հետևանքներից խուսափելն է։
Բաքվի կեղծ կառուցողականությունը երկար չտևեց, և վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում կրկին ակտիվացան խախտումները, հայկական կողմն ունեցավ երկու վիրավոր։ Ինչպես մայիսի 8-ին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը, այդ միջադեպերն օպերատիվ կապի միջոցով քննարկվում են ադրբեջանական կողմի հետ, սակայն վերջինս նույնպես մեղադրանքներ ունի, և կողմերը փորձում են պարզաբանել իրավիճակը։ Եվ նման զարգացումն անակնկալ չէր, քանի որ միամտություն էր Ադրբեջանի վարած քաղաքականության մեջ կտրուկ դրական փոփոխություններ ակնկալելը։
Ավելին, մայիսի 9-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն տարածեց՝ քննադատելով Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության մասնակցությունը Շուշիի ազատագրման տարեդարձի միջոցառումներին և հայտարարեց, որ «հայկական կողմն է պատասխանատվություն կրելու հետագա հնարավոր զարգացումների համար»։ Այսինքն, կրկին Բաքվից սպառնալիք հնչեց։
Փորձը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ Բաքվի բարի կամքի վրա հենվելով ինչ-ինչ գործընթացներ զարգացնելն ու դրանց հետ հույսեր կապելը ոչ մի տեղ տանող ճանապարհ է։ Նույնիսկ ռիսկային է, քանի որ Բաքուն հայկական կողմերի լավատեսությունն ու հավատարմությունը պայմանավորվածություններին օգտագործում է իր շահերն առաջ մղելու համար։
Այո՛, անցած երեք տարիների ընթացքում այդպես էլ չի հաջողվել հասնել Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունների կատարմանը, այո՛, Դուշանբեի պայմանավորվածությունը մի քանի ամիս հարաբերական անդորր է հաստատել և կյանքեր փրկել։ Սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում, միևնույն է, հարկավոր են ավելի գործուն, ավելի կենսունակ և երաշխավորած մեխանիզմներ։ Դա կարող են լինել ոչ միայն Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունները (որոնք, սակայն, պետք է պահել օրակարգում և մշտապես ուշադրություն հրավիրել դրանց վրա), այլ նաև նոր եռակողմ փաստաթղթի ստորագրումը՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման վերաբերյալ։
Միայն եռակողմ պայմանավորվածությունը թույլ կտա լիարժեք վերահսկել իրավիճակը, և միայն միջազգային հանրության համար թափանցիկ և վստահելի մեխանիզմները թույլ կտան հետագայում պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին խլված կյանքերի համար։ Հակառակ դեպքում, այդ ամենը միայն քաղաքական խաղեր են, որոնք քիչ առնչություն ունեն կառուցողականությանը և անվտանգությանը։

The Past, the Present And the Future of the Ceasefire Agreement
May 12 marked the 25th anniversary of Karabakh war ceasefire agreement. 25 years ago the Armed Forces commanders of Armenia, Artsakh and Azerbaijan signed a paper to officially put an end to the war and lay the ground for conflict regulation in peaceful conditions.
In fact 25 years ago we got “neither war nor peace”, a regularly escalating situation across the border, casualties, injuries both among soldiers and the peaceful population. In April of 2016 Azerbaijan even unleashed a war…
In 1995, a year after signing the ceasefire agreement, its consolidation measures were also agreed upon. However that did not provide full observance of the agreement. Azerbaijan has always avoided to admit its fault for aggravation, and even after the four-day war, it was trying to lift the 1994 trilateral agreement, allegedly replacing it by a verbal agreement between the heads of the Azerbaijani and Armenian Armed Forces General Staff on April 5, 2016. Of course Baku did not succeed.
Moreover, following the April war, the issue of reinforcing the ceasefire and creating internationally controlled mechanisms has gained momentum. As a result, agreements were reached in Vienna, St. Petersburg and Geneva, which enshrined the obligation to create such a mechanism. It was supposed to create a transparent mechanism for all the parties and the mediators that would record every case of ceasefire violation and to point out the aggressor. Baku did its best to prevent the implementation of this mechanism, and to remove those agreements from the agenda.
To that end, Baku also used the verbal agreement reached by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Dushanbe in 2018 to maintain ceasefire. And the Azerbaijani side was relatively loyal to that arrangement for quite a long time, in order to show that there is no need to go back to the past and that they can move forward with new arrangements with the new authorities. The goal, in fact is to avoid the international mechanism and its possible consequences.
Baku's disguised constructiveness did not last long and during the past two weeks the Armenian side had two wounded. As Nikol Pashinyan stated on May 8, these incidents are discussed with the Azeri side via the operative link, but the latter also blames and the sides are trying to clarify the situation. Such a development was not a surprise, since it was naïve to expect drastically positive changes in Azerbaijan's policy.
Moreover, on May 9, the Azerbaijani Foreign Ministry issued a statement criticizing the Armenian political leadership's participation in the Shoushi Liberation Day events and stated that "the Armenian side is responsible for further developments." Baku threatened once again.
Experience showed once again that leaning on Baku's goodwill and cherishing hopes is a way of no avail. It is even risky as Baku takes advantage of the optimism and loyalty of the Armenian sides to advance its interests.
Indeed, over the past three years it has been impossible to achieve the implementation of agreements reached in Vienna, St. Petersburg and Geneva, and the Dushanbe agreement has set a relative calm of several months and saved lives. However, in the long run more functional, more viable and guaranteed mechanisms are needed. It may be not only Vienna, Saint Petersburg and Geneva agreements (which should be kept on the agenda anyway), but also a new trilateral document on non-use of force and threat must be signed.
Only a trilateral agreement will allow full supervision of the situation and only transparent and reliable for the international community mechanisms will allow to hold Azerbaijan accountable for the lives taken away. Otherwise all that is but political games having little to do with constructiveness and safety.