Զինադադարի համաձայնագիր․ երեկ, այսօր, վաղը
Մայիսի 12-ին լրացավ Արցախյան պատերազմի զինադադարի համաձայնագրի կնքման 25-ամյակը։ Ուղիղ 25 տարի առաջ Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ԶՈՒ հրամանատարներն իրենց ստորագրությունները դրեցին մի փաստաթղթի տակ, որը պաշտոնապես վերջ դրեց պատերազմին և պետք է հենք ապահովեր խաղաղ միջավայրում հակամարտության կարգավորման ուղիներ գտնելու և խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար։
Իսկ իրականում 25 տարի շարունակ ունեցանք «ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն», պարբերաբար սրվող իրավիճակ սահմաններին, զոհեր և վիրավորներ՝ թե՛ զինվորների, թե՛ խաղաղ բնակչության շրջանում։ Իսկ 2016-ի ապրիլին Ադրբեջանն անգամ սանձազերծեց նոր պատերազմ․․․
Զինադադարի համաձայնագրի կնքումից մեկ տարի անց՝ 1995-ին, համաձայնեցվել են նաև դրա ամրապնդման միջոցները։ Սակայն, դա նույնպես չի ապահովել համաձայնագրի լիարժեք պահպանումը։ Ադրբեջանը մշտապես խուսափել է այս կամ այն սրացման համար իր մեղավորությունն ընդունելուց, իսկ Քառօրյա պատերազմից հետո նույնիսկ ջանքեր էր գործադրում չեղարկելու 1994-ի եռակողմ համաձայնագիրը, իբրև թե այն փոխարինելով Մոսկվայում 2016 ապրիլի 5-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի ԶՈՒ գլխավոր շտաբերի պետերի բանավոր պայմանավորվածությամբ։ Դա, բնականավար, Բաքվին անել չհաջողվեց։
Ավելին, Ապրիլյան պատերազմից հետո նոր արդիականություն ստացավ հրադադարն ամրապնդելու և միջազգայնորեն վերահսկելի մեխանիզմներ ստեղծելու հարցը։ Արդյունքում, ձեռք բերվեցին Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունները, որոնցով ամրագրվեց նման մեխանիզմ ստեղծելու պարտավորությունը։ Ենթադրվում էր ստեղծել բոլոր կողմերի և միջնորդների համար թափանցիկ մեխանիզմ, որը թույլ կտար արձանագրել զինադադարի խախտման յուրաքանչյուր դեպք և մատնանշել նախաձեռնող կողմին։ Բաքուն ամեն ինչ արեց այդ մեխանիզմի ներդրումը թույլ չտալու, այդ պայմանավորվածությունների կատարումն օրակարգից դուրս բերելու ուղղությամբ։
Այդ նպատակով Բաքուն օգտագործեց նաև 2018թ․-ին Դուշանբեում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ձեռք բերած բանավոր պայմանավորվածությունը՝ հրադադարը պահպանելու վերաբերյալ։ Եվ ադրբեջանական կողը նույնիսկ բավական երկար հարաբերականորեն հավատարիմ էր մնում այդ պայմանավորվածությանը՝ նպատակ հետապնդելով ցույց տալ, որ հարկ չկա վերադառնալու անցյալին, կարելի է նոր իշխանությունների հետ նոր պայմանավորվածություններով առաջ շարժվել։ Իրական նպատակը միջազգային մեխանիզմից, և դրա հնարավոր հետևանքներից խուսափելն է։
Բաքվի կեղծ կառուցողականությունը երկար չտևեց, և վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում կրկին ակտիվացան խախտումները, հայկական կողմն ունեցավ երկու վիրավոր։ Ինչպես մայիսի 8-ին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը, այդ միջադեպերն օպերատիվ կապի միջոցով քննարկվում են ադրբեջանական կողմի հետ, սակայն վերջինս նույնպես մեղադրանքներ ունի, և կողմերը փորձում են պարզաբանել իրավիճակը։ Եվ նման զարգացումն անակնկալ չէր, քանի որ միամտություն էր Ադրբեջանի վարած քաղաքականության մեջ կտրուկ դրական փոփոխություններ ակնկալելը։
Ավելին, մայիսի 9-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն տարածեց՝ քննադատելով Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության մասնակցությունը Շուշիի ազատագրման տարեդարձի միջոցառումներին և հայտարարեց, որ «հայկական կողմն է պատասխանատվություն կրելու հետագա հնարավոր զարգացումների համար»։ Այսինքն, կրկին Բաքվից սպառնալիք հնչեց։
Փորձը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ Բաքվի բարի կամքի վրա հենվելով ինչ-ինչ գործընթացներ զարգացնելն ու դրանց հետ հույսեր կապելը ոչ մի տեղ տանող ճանապարհ է։ Նույնիսկ ռիսկային է, քանի որ Բաքուն հայկական կողմերի լավատեսությունն ու հավատարմությունը պայմանավորվածություններին օգտագործում է իր շահերն առաջ մղելու համար։
Այո՛, անցած երեք տարիների ընթացքում այդպես էլ չի հաջողվել հասնել Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունների կատարմանը, այո՛, Դուշանբեի պայմանավորվածությունը մի քանի ամիս հարաբերական անդորր է հաստատել և կյանքեր փրկել։ Սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում, միևնույն է, հարկավոր են ավելի գործուն, ավելի կենսունակ և երաշխավորած մեխանիզմներ։ Դա կարող են լինել ոչ միայն Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունները (որոնք, սակայն, պետք է պահել օրակարգում և մշտապես ուշադրություն հրավիրել դրանց վրա), այլ նաև նոր եռակողմ փաստաթղթի ստորագրումը՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման վերաբերյալ։
Միայն եռակողմ պայմանավորվածությունը թույլ կտա լիարժեք վերահսկել իրավիճակը, և միայն միջազգային հանրության համար թափանցիկ և վստահելի մեխանիզմները թույլ կտան հետագայում պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին խլված կյանքերի համար։ Հակառակ դեպքում, այդ ամենը միայն քաղաքական խաղեր են, որոնք քիչ առնչություն ունեն կառուցողականությանը և անվտանգությանը։

Чтобы не стреляли: нужны действенные и жизнеспособные механизмы
12-ого мая 2019 года исполнилось 25 лет с того дня, когда Соглашение о прекращении огня в карабахской войне вступило в силу. Ровно 25 лет назад военные лидеры Азербайджана, Армении и Арцаха поставили свои подписи под документом, который официально положил конец войне и призван был обеспечить основу для мирного урегулирования конфликта путем переговоров.
Уже на протяжении 25 лет мы живем в условиях "ни мира, ни войны", периодических эскалаций на границах, имеем раненных и жертв - как среди военных, так и мирного населения. А в апреле 2016-ого года Азербайджан даже развязал новую войну.
Спустя год после подписания Соглашения о прекращении огня, в 1995-ом году, были согласованы также меры по укреплению режима перемирия. Однако это тоже не гарантировало полноценное выполнение Соглашения. Азербайджан никогда не брал на себя ответственность за нарушения режима прекращения огня, а после Апрельской войны даже постарался добиться снятия с повестки трехстороннего Соглашения 1994 года, ссылаясь на то, что его, якобы, уже заменяет достигнутая 5 апреля 2016 года устная договоренность глав генеральных штабов Азербайджана и Армении, достигнутая для окончания Четырехдневной войны. Азербайджану, естественно, не позволили этого добиться.
Более того, после Апрельской войны вновь стал актуальным вопрос укрепления режима прекращения огня и задействования международных механизмов, гарантирующих его сохранение. В результате, в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве были достигнуты договоренности о разработке прозрачных как для сторон, так и для посредников механизмов, которые давали бы возможность четко зафиксировать все нарушения и их инициаторов. Баку всеми правдами и неправдами препятствовал внедрению этого механизма и снятия их из повестки переговоров.
С этой же целью Азербайджан использовал и достигнутые в Душанбе в 2018 году устные договоренности между Ильхамом Алиевым и Николом Пашиняном о поддержании режима прекращения огня. Азербайджанская сторона некоторое время даже придерживалась этих договоренностей, демонстрируя, что нет необходимости возвращаться к прошлым договоренностям, и что с новыми властями Армении можно двигаться вперед на новых договоренностях. Настоящей целью Азербайджана было избежать внедрения международных механизмов и их возможных последствий.
Однако за последние две недели напряжение на границах вновь возросло, с армянской стороны есть двое раненных. Премьер-министр Армении Никол Пашинян 8-ого мая заявил, что эти нарушения обсуждаются с азербайджанской стороной по установленной оперативной связи, однако Баку выдвигает свои обвинения, и стороны пытаются разъяснить ситуацию. Такая ситуация была вполне прогнозируема, так как было бы наивно ожидать в политике Азербайджана резких изменений.
Более того, 9-ого мая МИД Азербайджана распространил заявление, осуждающее участие политической элиты Армении в мероприятиях, приуроченных к годовщине освобождения Шуши. В заявлении говорилось, что армянская сторона будет нести ответственность за дальнейшие возможные развития. То есть, из Баку вновь прозвучали угрозы.
Опыт показывает, что, основываясь на доброй воле Азербайджана, продвигать какие-то процессы и связывать сними надежды – это путь, ведущий никуда. Это даже рискованно, так как оптимизм и приверженность договоренностям двух армянских сторон Азербайджан использует для продвижения своих интересов.
Да, за последние три года не удалось добиться реализации венских, санкт-петербургских и женевских договоренностей. Да, договоренности, достигнутые в Душанбе, на несколько месяцев установили относительный мир и спасли жизни. Но в долгосрочной перспективе все равно необходимы более действенные, жизнеспособные и гарантированные механизмы. Это могут быть не только венские, санкт-петербургские и женевские договоренности, но и новый трехсторонний документ об отказе от применения силы и угрозы ее применения.
Только трехсторонняя договоренность позволит полноценно контролировать ситуацию, и только прозрачные для международного сообщества и надежные механизмы позволят привлечь Азербайджан к ответственности за погубленные жизни. В противном случае, все это лишь - политические игры, которые имеют мало общего с эффективностью и безопасностью.