Իսրայելի նախագահը Նեթանյահուին ևս երկու շաբաթ է տվել կառավարական կոալիցիա ստեղծելու համար
Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին ևս 2 շաբաթ է տվել ապրիլի 9-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով կառավարական կոալիցիա ձևավորելու համար՝ ի պատասխան վարչապետի համապատասխան հարցման: Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Ես 14 օրով երկարաձգում եմ ժամկետը, որը տրված էր կառավարության ձևավորման համար»,- ասվում է Իսրայելի նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Նեթանյահուին կառավարության ձևավորման համար հատկացվել էր 28 օր: Այժմ այդ ժամկետը երկարացվել է ևս 14 օրով: Նեթանյահուն խոստացել է աջակողմյան ու կրոնական կուսակցություններից կոալիցիա ստեղծել, որը Քնեսեթում կունենա 120 տեղերից 65-ը: Եթե նրան չհաջողվի դա անել, ապա երկրի նախագահն այդ իրավունքը կարող է փոխանցել այլ պատգամավորի, կամ էլ հայտարարել կրկնակի ընտրությունների անցկացման մասին:

Нетаньяху получил дополнительный срок на создание правительства
Президент Израиля Реувен Ривлин дал премьер-министру Биньямину Нетаньяху еще две недели на формирования нового правительства, передает ''РИА Новости''
Нетаньяху не успел завершить коалиционные переговоры с правыми и религиозными партиями за первоначально выделенные ему 28 дня и запросил у главы государства дополнительный срок - до 29 мая.
"Настоящим увеличиваю срок, выделенный вам на формирование правительства, на 14 дней", - сказано в ответе Ривлина.
Выиграв выборы 9 апреля и получив 17-го премьерский патент, Нетаньяху и его партия "Ликуд" пока не заключили ни одного коалиционного соглашения. Премьер-министр объяснил проволочку чередой праздничных и памятных дней, а также недавней вспышкой боевых действий с группировками сектора Газа.