Իրանը պաշտոնապես դադարեցրել է միջուկային գործարքի պարտավորությունների մի մասի կատարումը
Մայիսի 15-ից Իրանը պաշտոնապես դադարեցնում է Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շրջանակում իր պարտավորությունների մի մասի կատարումը: NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է ISNA գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի Ատոմային էներգետիկայի գործակալության ներկայացուցչին:
Աղբյուրի խոսքով՝ որոշումն ընդունել է Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհուրդը. «Մի քանի օրվա ընթացքում հանրությանը կհայտնեն ձեռնարկված քայլերի մասին, մենք նաև կհայտարարենք Արաքի և Նաթանզի օբյեկտներ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հասանելիության ծրագրերի մասին»:
Աղբյուրը նաև նշել է, որ Թեհրանը, ինչպես նախազգուշացրել է նախկինում, կարող է վերականգնել ուրանի հարստացման աշխատանքները և դադարեցնել Արաքում ծանր ջրով գործող ռեակտորի արդիականացումը, եթե գործարքի մասնակիցները 60 օրում չկատարեն համաձայնագրի պահանջները:

Иран официально приостановил выполнение части обязательств по ядерной сделке
Иран с 15 мая официально приостанавливает выполнение части своих обязательств в рамках Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД). Как передает ТАСС, об этом со ссылкой на представителя Агентства по атомной энергетике страны сообщило в среду агентство ISNA.
По словам источника, решение было принято Высшим советом национальной безопасности Ирана. "В течение нескольких дней общественности будет сообщено о предпринятых шагах, также мы объявим о планах по допуску представителей средств массовой информации на объекты в Араке и Натанзе", - приводит его слова ISNA.
Источник также указал, что Тегеран, как и предупреждал ранее, может возобновить работы по обогащению урана и прекратить модернизацию реактора на тяжелой воде в Араке, если участники сделки не выполнят в течение 60 дней требования соглашения.