Աշխարհի քաղաքակրթությունները պետք է հրաժարվեն հակամարտություններից. Սի Ծինփին
Աշխարհի տարբեր տարածաշրջանների մարդկային քաղաքակրթությունները պետք է հրաժարվեն հակամարտություններից և իրավահավասար վերաբերվեն միմյանց: Մայիսի 15-ին Չինաստանի մայրաքաղաքում «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովի բացման արարողությանն այս մասին հայտարարել է ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինփինը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հղում կատարելով ՏԱՍՍ-ին:
«Մենք պետք է հարգենք միմյանց և մյուսներին վերաբերվենք որպես հավասարների: Բոլոր քաղաքակրթությունները կառուցված են իրենց բացառիկ մշակութային միջավայրում, որն իրենով մարմնավորում է երկրի կամ ազգի իմաստությունն ու տեսակերպը»,- նշել է պետության ղեկավարը:
«Քաղաքակրթություններից ոչ մեկն ավելի բարձր կարգավիճակ չունի մյուսի նկատմամբ: Կարծել, թե մի ռասա կամ քաղաքակրթություն բարձր է մյուսներից, տգիտություն է, իսկ նման մտածողության համաձայն գործելը՝ միանգամայն կործանարար: Եթե մարդկային քաղաքակրթությունները հանգեցվեն սոսկ մեկ գույնի կամ մոդելի, ապա աշխարհը խամրած և անբովանդակ կդառնա»,- հավելել է Սի Ծինփինը:
«Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովը Պեկինում տեղի է ունենում մայիսի 15 - 16-ը: Համաժողովին 2 հազարից ավելի ներկայացուցիչներ են մասնակցում աշխարհի 47 երկրներից ու տարածաշրջաններից:

՚՚Цивилизации мира должны равноправно относиться друг к другу՚՚: Си Цзиньпин
Человеческие цивилизации разных регионов мира должны отказаться от конфликтов и равноправно относиться друг к другу. Об этом в среду на церемонии открытия форума "Диалог азиатских цивилизаций" в китайской столице заявил председатель КНР Си Цзиньпин, сообщает ТАСС.
"Мы должны уважать друг друга и относится к другим как к равным. Все цивилизации построены на их уникальной культурной среде, которая воплощает собой мудрость и видение страны или нации", - указал глава государства.
"Цивилизации отличаются друг от друга так же, как и люди обладают разным цветом кожи или говорят на разных языках. Ни одна из цивилизаций не обладает более высоким статусом над другими. Полагать, что одна раса или цивилизация выше других, невежественно, а действовать согласно такому мышлению вовсе губительно. Если человеческие цивилизации будут сведены только к одному цвету или модели, то мир станет однотонным и бессмысленным", - добавил Си Цзиньпин.
Как отметил председатель КНР, страны мира должны оставаться открытыми и создавать условия для процветания других цивилизаций. "Нужно уважать других, считать равными себе, а также отбросить надменность и предубеждение", - подчеркнул он.
"Цивилизации не должны сталкиваться друг с другом", - продолжил он. "Обмены между цивилизациями должны быть взаимными, равноправными, диверсифицированными и разноплановыми. Они не должны быть принудительными или навязанными", - резюмировал глава государства.