Ֆրանսիան պետք է խրախուսի Արցախի վերադարձը բանակցությունների սեղան. Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակի հայտարարությունը
Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակը հայտարարություն է տարածել՝ Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին Համաձայնագրի 25-ամյակի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Մայիսի 13-ին տարածված փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է, որ  չորս տարի տևած և 30 000 կյանք խլած պատերզամից հետո ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տիրող խաղաղությունը, չնայած իր փխրուն բնույթին, 1994 թ. մայիսի 12-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Արցախի միջև ստորագրված հրադադարի մասին Համաձայնագրով ձեռք բերված հիմնական նվաճումն է:
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է նաև, որ Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակը ողջունում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը, որը Հարավային Կովկասում տևում է արդեն քառորդ դար, և կոչ է անում  եռակողմ պայմանագիր ստորագրել՝ երկարատև խաղաղություն հաստատելու մասին:
«Խաղաղությունը միշտ ողջունելի է, և այդ իմաստով արձանագրում եմ, որ Արցախ պետությունը, որն արդեն քառորդ դարից ավելի գոյություն ունի, Արցախի ժողովրդի գոյության իրավունքի հիմնական երաշխավորն է՝ ընդդեմ Ադրբեջանի: Այս խաղաղությունը վերջնական չէ, քանի որ զինված դիմակայությունը շարունակվում է, այդուհանդերձ հարաբերական խաղաղություն է տիրում՝ շնորհիվ միակ եռակողմ համաձայնագրի, որի տակ ստորագրել է նաև Արցախը»,հայտարարել է Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակի նախագահ Գի Տեսիեն:
Անդրադառնալով Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում լարվածությանը, նա նշեց, որ յուրաքանչյուր կողմից ամեն մի մահ ողբերգություն է թե՛ ընտանիքների, թե՛ հասարակության համար, և այդ լարվածությունը խանգարում է տարածաշրջանին առաջ շարժվել:
«Հրադադարի մասին համաձայնագրի դրական օրինակն ապացուցում է, որ շոշափելի արդյունքների հասնելու համար բանակցային գործընթացին պետք է ընդգրկվեն հակամարտության բոլոր կողմերը: Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝   Ֆրանսիան պետք է խրախուսի Արցախի Հանրապետության վերադարձը բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ հաջողության հասնելու հնարավորությունները բարձրացնելու համար», - ընդգծել է Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակի նախագահը:

Франции необходимо содействовать возвращению Арцаха за стол переговоров: Круг дружбы "Франция-Арцах" распространил заявление
Круг дружбы "Франция-Арцах" 13 мая с.г. распространил заявление в связи с 25-летием заключения Соглашения о полном прекращении огня и военных действий.
В документе, в частности, отмечается, что после войны, продолжавшейся 4 года и отнявшей 30 000 жизней,  мир в зоне  азербайджано-карабахского конфликта, невзирая на свой хрупкий характер, стал  главным завоеванием,  достигнутым  благодаря Соглашению о прекращении огня, заключенному Арменией, Азербайджаном и Арцахом 12 мая 1994 года.
В заявлении  подчеркивается также, что Круг дружбы "Франция-Арцах" приветствует сохраняющийся четверть века режим прекращения огня в зоне конфликта и призывает к подписанию трехстороннего соглашения о  долгосрочном мире.
"Мир   приветствуется всегда, и  в данном контексте важно отметить,  что существующее более четверти века   государство Арцах  в условиях противостояния с Азербайджаном является основным гарантом  права  арцахского народа на жизнь. Окончательный мир не достигнут,  поскольку вооруженный конфликт все еще  продолжается.  Но все же царит относительный мир,  достигнутый благодаря трехстороннему соглашению, под которым поставил свою подпись также Арцах", - заявил председатель Круга дружбы "Франция-Арцах" Ги Тесье.
Коснувшись нынешней напряженной обстановки на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана, он отметил, что  жертвы с обеих сторон - трагедия  как для семьи, так и для общества, добавив, что нестабильность препятствует развитию региона.
"Позитивная роль Соглашения о прекращении огня  -  убедительное доказательство того, что  для достижения ощутимых  результатов  в переговорном процессе  в него должны быть вовлечены все  конфликтующие стороны. С учетом данного обстоятельства Франции необходимо содействовать возвращению Республики Арцах за стол переговоров, что увеличит шансы  на достижение успеха", - подчеркнул  руководитель Круга дружбы «Франция-Арцах».