Ճապոնիան Իրանին կոչ է արել պահպանել միջուկային գործարքի համաձայնագիրը
Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Տարո Կոնոն Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ հանդիպմանը իսլամական հանրապետությանը կոչ է արել պահպանել Իրանի միջուկային ծրագրով Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը հայտնում է «Կիոդո» գործակալությունը, գրում է NEWS.am-ը:
«ԳՀՀԾ համաձայնագրի պահպանումը միջուկային զենքի չտարածման, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում խաղաղության և կայունության գրավականն է»,- ասել է Կոնոն: Նա հայտարարել է այս տարածաշրջանում «լարվածության թուլացման համար ջանքերի անհրաժեշտության» մասին:
Ի պատասխան՝ Զարիֆը հայտարարել է, որ Իրանը չի պատրաստվում ԳՀՀԾ-ից դուրս գալ և Ճապոնիայի հետ համագործակցության հույս ունի համաձայնագրով նախատեսված պայմանավորվածությունների պահպանման հարցում: AFP գործակալության տեղեկություններով՝ Զարիֆը հանդիպման ժամանակ նաև ասել է, որ Իրանը հիմա «առավելագույն զսպվածություն է դրսևորում» և անընդունելի է համարել «ԱՄՆ-ի կողմից էսկալացիայի մեծացումը»:
Չնայած միջուկային համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալուն, Ճապոնիան անհրաժեշտ է համարում ԳՀՀԾ-ի պահպանումը: Մինչ այս 2 երկրների ԱԳ նախարարները հանդիպել էին նոյեմբերին: Սպասվում է, որ Զարիֆը կընդունի նաև Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեին:

Япония призвала Иран сохранить соглашение по ядерной сделке
Министр иностранных дел Японии Таро Коно на встрече с главой внешнеполитического ведомства Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом призвал исламскую республику к сохранению Совместного всеобъемлющего плана действий по ядерной программе Ирана (СВПД), передает РИА Новости.
"Сохранение соглашений СВПД по ядерной программе – залог нераспространения ядерного оружия, а также мира и стабильности на Ближнем Востоке", - сказал Коно. Он также заявил о "необходимости усилий для ослабления напряженности" в этом регионе.
В ответ на это Зариф заявил, что Иран не собирается выходить из СВПД и рассчитывает на сотрудничество с Японией в вопросе сохранения договоренностей по СВПД. По информации агентства AFP, Зариф на встрече также заявил о том, что Иран проявляет сейчас "максимальную сдержанность" и назвал неприемлемой "эскалацию, нагнетаемую США".
Несмотря на выход США из ядерной сделки, Япония считает необходимым сохранение СВПД. Встреча глав МИД двух стран до этого была в ноябре. Как ожидается, Зарифа примет и премьер-министр Японии Синдзо Абэ.