Այսօր Խաղաղ գոյակցության միջազգային օրն է
ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեան 2017 թվականին մայիսի 16-ը հռչակել է Խաղաղ գոյակցության միջազգային օր՝ Երկրում բնակվող մարդկանց խաղաղության, հանդուրժողականության, միասնության, փոխըմբռնման և համերաշխության խթանման համար միջազգային հանրության ջանքները միավորելու նպատակով, գրում է NEWS.am-ը:
Խաղաղ գոյակցութունը ենթադրում է տարբերությունների ճանաչում և լսելու, հասկանալու, հարգելու ու ուրիշներին գնահատելու կարողություն, ինչպես նաև խաղաղության և միասնության մեջ ապրելու ունակություն:
Միջազգային ձևաչափով խաղաղ գոյակցությունը տարբեր հասարակարգ, մշակույթ, պատմություն, ավանդույթներ ունեցող պետությունների հարաբերությունների տեսակ է, որը ենթադրում է հրաժարում պատերազմից՝ որպես պետությունների միջև վիճելի հարցերի լուծման միջոց, իսկ բոլոր վիճելի հարցերի կարգավորում միայն բանակցությունների ճանապարհով, ինչպես նաև պետությունների հարաբերություններում այլ սկզբունքների պահպանում, որոնք ամրագրված են միջազգային իրավական փաստաթղթերով:

Международный день мирного сосуществования
8 декабря 2017 года Генеральная Ассамблея ООН своей резолюцией (72/130) провозгласила 16 мая Международным днем мирного сосуществования (International Day of Living Together in Peace), с целью постоянной мобилизации усилий международного сообщества на поощрение мира, терпимости, единения, взаимопонимания и солидарности людей Земли, сообщает calend.ru.
Мирное сосуществование предполагает признание различий, умение слушать, понимать, уважать и ценить других, а также способность жить в мире и единстве.
В международном формате мирное сосуществование – это тип отношений между государствами с различным общественным строем, культурой, историей, традициями, который предполагает: отказ от войны как средства решения спорных вопросов между государствами, а разрешение всех спорных вопросов только путём переговоров, а также соблюдение других принципов в отношениях между государствами, закреплённых в международно-правовых документах.