ԱՄՆ-ի կոնգրեսականներն առաջարկել են պատժամիջոցներ սահմանել Թուրքիայի դեմ
Օրենսդիրների երկկուսակցական խումբը ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի քննարկմանն է դրել բանաձևի նախագիծ, որով նախատեսվում է պատժամիջոցներ սահմանել Թուրքիայի նկատմամբ, եթե Անկարան չհրաժարվի Ռուսաստանից C-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնումից: Դա, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հետևում է մամուլի տեղեկագրից, որը հրապարակված է պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի կայքում:
«Թուրքիան հին դաշնակից է, բայց նրա առջև հստակ ընտրություն է ծառացած: Եթե Անկարան գնի ռուսական հրթիռային համակարգեր, ԱՄՆ-ը պետք է անհապաղ պատժամիջոցներ սահմանի և Թուրքիային հանի F-35 ծրագրից: Մեր երկկուսակցական բանաձևը պետք է ընկալվի որպես Կոնգրեսի պարզորոշ հայտարարություն այն մասին, որ Թուրքիան պետք է ընտրություն կատարի Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցների միջև: Հուսով եմ՝ էրդողանը ճիշտ որոշում կընդունի: Դրանից է կախված մեր դաշինքի ապագան»,-հայտարարել է Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի անդամ հանրապետական Մայքլ Մաքքոլը: Բանաձևի նախագծի համաձայն, օրենսդիրները կոչ են անում Թուրքիային՝ հրաժարվել ռուսական C-400 համակարգերի գնումից: Այլապես Ներկայացուցիչների պալատն սպառնում է պատժամիջոցներ կիրառել «Պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդելու մասին» 2017 թվականի օրենքի շրջանակներում: Բացի այդ, այն դեպքում, եթե Անկարան, այնուամենայնիվ, ձեռք բերի C-400 ռուսական զենիթահրթիռային համալիրները, կոնգրեսականները կոչ են անում «դադարեցնել Թուրքիայի մասնակցությունը F-35-ի արտադրության և F-35-ի մատակարարումների ծրագրին»:
«Թուրքիային հղված ուղերձը հստակ է՝ առկա է երկկուսակցական լայն կոնսենսուս առ այն, որ եթե Թուրքիան ձեռք բերի C-400 համակարգեր, նա չպետք է ստանա F-35: Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության շահերի համար գոյություն ունեն չափազանց շատ լուրջ հետևանքներ: Թուրքիան պետք է հրաժարվի ռուսական համակարգերից և դրա փոխարեն Միացյալ Նահանգների հետ համագործակցի բազմաթվի բնագավառներում, որտեղ մեր շահերից է բխում միասին աշխատելը»,-հայտարարել է բանաձևի հեղինակներից մեկը՝ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Քևին Մաքքարթին: Բանաձևի հեղինակների թվում են նաև արտաքին գործերի կոմիտեի ղեկավար էլիոթ էնգելը, Ներկայացուցիչների պալատում մեծամասնույթան առաջնորդ Սթենի Հոյերը, հատկացումների կոմիտեի նախագահ Նիթա Լոուին, իրավաբանական կոմիտեի ղեկավար Ջերոլդ Նադլերը, Քեյ Գրեյնջերը և Դուգ Քոլինզը: Մինչդեռ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն մայիսի 15-ին վերահաստատել է, որ Թուրքիան չի պլանավորում հետաձգել C-400-ի գնումը

Конгрессмены США предложили ввести санкции против Турции
Двухпартийная группа законодателей внесла на рассмотрение Палаты представителей Конгресса США резолюцию, предлагающую ввести санкции в отношении Турции, если Анкара не откажется от закупок у России зенитных ракетных систем С-400, следует из пресс-релиза, опубликованного на сайте комитета по иностранным делам, сообщает Интерфакс.
"Турция - давний союзник, но перед ними стоит четкий выбор. Если Анкара купит российские ракетные системы, США должны немедленно ввести санкции и выгнать Турцию из программы F-35. Наша двухпартийная резолюция должна быть воспринята как четкое заявление Конгресса о том, что Турция должна выбрать: партнерство с Россией или союзниками по НАТО. Надеюсь, Эрдоган примет правильное решение. От этого зависит будущее нашего союза", - заявил старший республиканец комитета по иностранным делам Палаты представителей, один из авторов документа Майкл Маккол.
Согласно проекту резолюции, законодатели призывают Турцию отказаться от закупок российских С-400. В ином случае Палата представителей грозит применением санкций в рамках закона "О противодействии противникам Америки посредством санкций" ( CAATSA) от 2017 года .
Кроме того, в случае если Анкара все же приобретет российские зенитные ракетные комплексы С-400, конгрессмены призывают "к завершению участия Турции в программе производства F-35 и поставок F-35".
"Послание Турции ясно: существует широкий, двухпартийный консенсус о том, что если Турция пойдет дальше и приобретет С-400, она не должна получить F-35. Существует слишком много серьезных последствий для интересов национальной безопасности Соединенных Штатов. Турция должна отказаться от своего приобретения и ,вместо этого, сотрудничать с Соединенными Штатами во многих областях, где в наших общих интересах работать вместе", - заявил один из авторов , член Палаты представителей Кевин Маккарти.