21-րդ դարը հայերի դարն է. Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է «Համագործակցության գլոբալ համակարգի փլուզման ռիսկերը» խորագրով քննարկմանը
Աշխատանքային այցով Ղազախստանում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Նուր-Սուլթանում անցկացվող տնտեսական 12-րդ ամենամյա ֆորումի շրջանակում մասնակցել է «Համագործակցության գլոբալ համակարգի փլուզման ռիսկերը» խորագրով քննարկմանը:
Քննարկման թեմաները մասնավորապես վերաբերել են աշխարհաքաղաքական նոր փոփոխություններին ու մարտահրավերներին, նոր տեխնոլոգիական հեղափոխության հնարավոր հետևանքներին, հակադիր թվացող հասկացությունների միջև հավասարակշռությանը:
Պատասխանելով մասնակիցների հարցերին՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, աշխարհն արագ փոփոխվում է, սակայն պետք չէ վախենալ այդ փոփոխություններից, քանի որ դրանք նոր հնարավորություններ են ստեղծում: «Նրանք, ովքեր ունեն հստակ տեսլական, թե ինչ են անում, նրանք, ովքեր ներդաշնակության մեջ են ժամանակի հետ, կշահեն: Ինձ համար սա սպառնալիք չէ, սա հնարավորություն է հրաշալի աշխարհ կառուցելու, որտեղ պետք է ապրենք: Մարտահրավերներ նետող, բայց հետաքրքիր աշխարհ»,-ասել է Հանրապետության նախագահը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ 21-րդ դարը հայերի դարն է: «Մենք համաշխարհային ազգ ենք, մենք կարող ենք փոխվել, ադապտացվել, մենք նորարար ենք»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը՝ նկատելով, որ խիստ լավատեսական է տրամադրված ապագայի հանդեպ:
Պատասխանելով հեղափոխական էվոլյուցիայի մասին հարցին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ տեխնոլոգիաները փոխվում են և աշխարհը տարբեր է լինելու: «Ես համոզված եմ, որ ինչ-որ կերպ մենք կկարողանանք լուծումներ գտնել ներկայիս այն խնդիրների համար, որոնց առերեսվում ենք: Տարբեր երկրներ զարգանում են տարբեր արագությամբ, զարգացնում են տարբեր ճյուղեր: Եվ եթե կենտրոնանանք տեխնոլոգիական նոր սերնդի, արհեստական բանականության, մեծ տվյալների կառավարման, բիոտեխնոլոգիաների վրա, մի քանի տարի հետո ավելի հեշտ կլինի կողմնորոշվել անորոշություններով լի աշխարհում»:

"Мы всемирная нация, мы умеем меняться, адаптироваться, мы новаторы": президент Армении
Находясь с рабочим визитом в Казахстане, президент Республики Армения Армен Саркисян на проходящем в Нур-Султане 12-ом экономическом форуме принял участие в дискуссии "Риски крушения глобальной системы сотрудничества".
Тематика дискуссии, в частности, касалась новых геополитических перемен и вызовов, возможных последствий новой технологической революции, баланса между кажущимися противоположными понятиями.
Отвечая на вопросы участников, Президент Армен Саркисян отметил, что мир быстро меняется, однако не нужно бояться этих перемен, поскольку они создают новые возможности. "Те, кто имеют чёткое видение того, что они делают, те, кто находятся в гармонии со временем, выиграют. Для меня это не угроза, это – возможность строить чудесный мир, в котором мы будем жить. Мир, бросающий вызовы, но интересный мир", - сказал Президент Республики.
Он выразил уверенность, что 21-ый век – век армян. "Мы всемирная нация, мы умеем меняться, адаптироваться, мы новаторы", - сказал Армен Саркисян, заметив, что настроен чрезвычайно оптимистично в отношении будущего.
Отвечая на вопрос о революционной эволюции, Президент Саркисян отметил, что технологии меняются и мир будет иным. "Я уверен, что каким-то образом мы сможем найти решения всех этих проблем нынешнего времени, с которыми мы сталкиваемся. Разные страны развиваются с разной скоростью, развивают разные ветви. И если сконцентрируемся на новом технологическом поколении, на искусственном интеллекте, управлении большими массивами данных, на биотехнологиях, через несколько лет будет проще сориентироваться в полном неопределённости мире".