Թայվանի խորհրդարանը օրինականացրել է միասեռական ամուսնությունները
Թայվանի խորհրդարանը լեգալացրել է միասեռական ամուսնությունները, փոխանցում է NEWS.am-ը, հղում կատարելով AFP-ին։ Օրենսդիրներն ընդունել են օրինագիծ, որը թույլ է տալիս միասեռական զույգերին ստեղծել «բացառիկ մշտական միություններ», ինչպես նաև «ամուսնության գրանցման» հայց ներկայացնել պետական մարմիններ։
Քվեարկությունը, որը տեղի ունեցավ Հոմոֆոբիայի, տրանսֆոբիայի և բիոֆոբիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը, կղզու ԼԳԲՏ հանրույթի մեծ հաղթանակն է, որը երկար տարիներ պայքարում է հավասար ամուսնական իրավունքների համար։
«Այսօր մենք հնարավորություն ունենք պատմություն կերտելու և աշխարհին ցույց տալու, որ առաջադեմ արժեքները կարող են արմատավորվել արևելաասիական հանրությունում»,- մինչ քվեարկությունը գրել է Թայվանի նախագահ Ցայ Ին-վենը Թվիթերում։ «Այսօր մենք կարող ենք ցույց տալ աշխարհին, որ #LoveWins (սերը հաղթում է)»,- ավելացրել է նա։

Taiwan Parliament to Vote on Same-Sex Marriage Legislation
Amid deep divisions, Taiwan's parliament has begun debating measures to legalise same-sex marriage before a landmark vote that could make the self-ruled island the first in Asia to adopt such legislation, Al Jazeera reports.
Hundreds of gay rights supporters on Friday gathered despite heavy rain near the parliament building in the capital, Taipei, as legislators were set to vote on a series of bills that could offer same-sex couples similar legal protections for marriage as heterosexuals.
Taiwan's top court has ruled that not allowing same-sex couples to marry violates the constitution. Judges gave the government until May 24 this year to make the changes or see marriage equality enacted automatically. But they gave no guidance on how to do that.