ՀԱՊԿ-ը մայիսի 17-ին կքննարկի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսի ներկայացուցչի նշանակման հարցը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության  (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը կորոշվի մայիսի 22-ին Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստում։ Այս մասին տեղեկացրել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերիկովը, գրում է NEWS.am-ը։
Նրա խոսքով՝ մայիսի 17-ին տեղի կունենա ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստը, որտեղ կքննարկվի կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարի հարցը։ Կարվեն առաջարկություններ ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ նիստում ներկայացնելու համար։ «Եվ այնտեղ արդեն կընդունվի համապատասխան որոշումը»,- ասաց կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարը։ Նա ավելացրեց, որ ԱԳՆ ղեկավարները երաշխավորում են պետությունների ղեկավարներին այս կամ այն պաշտոնյային։
Ըստ Վալերի Սեմերիկովի, կքննարկվի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսի ներկայացուցչի՝ Անվտանգութան խորհրդի պետքարտուղար Ստանիսլավ Զասի նշանակման հարցը։ Նա հիշեցրել է, որ Բելառուսի հերթը՝ զբաղեցնելու այդ պաշտոնը, հասնում է հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից։ Այսօր այդ պաշտոնը պետք է զբաղեցներ Հայաստանի ներկայացուցիչը, բայց ֆորս-մաժոր տեղի ունեցավ։ «Կարծում եմ, մայիսի 22-ին կընդունվի նշանակման վերաբերյալ վերջնական որոշում։ Մենք մեկ թեկնածություն ենք ներկայացնելու համաձայնեցման, և շատ նախագահներ հավանություն են տվել։ Մենք այդ հարցը կքննարկենք առարկայորեն և կոնկրետ»,- նշել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարը։

ОДКБ обсудит вопрос назначения генсека организации 17 мая: Валерий Семериков
Вопрос о назначении генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) будет решаться на заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ 22 мая. Как передает БЕЛТА, об этом сообщил исполняющий обязанности генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков.
Валерий Семериков рассказал, что 17 мая будет проводиться внеочередное заседание Постоянного совета ОДКБ, где обсудят вопрос о новом генсеке организации. Будут готовиться предложения для внесения на заседание СМИД ОДКБ. "И там будет уже принято соответствующее решение", - сказал и.о. генсекретаря ОДКБ. Он добавил, что главы МИД рекомендуют руководителям государств то или иное должностное лицо.
По словам Валерия Семерикова, будет обсуждаться назначение на пост главы ОДКБ представителя Беларуси, госсекретаря Совета безопасности Станислава Зася. Он напомнил, что к Республике Беларусь очередь занимать должность генерального секретаря переходит 1 января 2020 года. Сегодня эту позицию должен замещать представитель Армении, но случился форс-мажор. "Думаю, 22 мая будет принято окончательно решение по назначению. У нас одна кандидатура внесена на согласование, и многие президенты ее одобрили. Мы будем этот вопрос предметно и конкретно обсуждать", - отметил и.о. генсекретаря ОДКБ.