ԵԱՏՄ-ում միասնական արժույթի ոչ մի անհրաժեշտություն չկա. Տատյանա Վալովայա
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի ինտեգրացման եւ մակրոտնտեսության գծով անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան գտնում է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունում միասնական արժույթ մտցնելու ոչ մի անհրաժեշտություն չկա, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
«Անվիճելի է, որ մենք պետք է ուսումնասիրենք եվրոպական փորձը, այդ թվում՝ դաս քաղենք նրանց սխալներից եւ հասկանանք՝ ինչով ենք մենք տարբերվում միմյանցից: Այժմ մենք Եվրասիական տնտեսական միությունում միասնական արժույթ սահմանելու ոչ մի անհրաժեշտություն չենք տեսնում, մեզ այժմ դա ոչ մի տնտեսական առավելություն չի բերի»,-ասել է Վալովայան «Սպուտնիկ Ղազախստան»-ի մուլտիմեդիական մամուլի կենտրոնում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում: Նա նշել է, որ «հարկավոր է ուժեղացնել փոխգործակցությունը արժութաֆինանսական եւ մակրոտնտեսական ոլորտում»:
«Երբ մենք խոսում ենք արժույթի, դրամական հաշվարկների մասին, թիվ մեկ խնդիրը ազգային արժույթների օգտագործման ընդլայնումն է»,-ասել է նախարարը:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին ՌԴ ֆինանսների փոխնախարար Ալեքսեյ Մոիսեեւը ԶԼՄ-ներին հայտնել է, որ ԵԱՏՄ-ի երկրների միջեւ անդրսահմանային հաշվարկների համակարգում կարող է ներդրվել միասնական արժույթ: Դրանից հետո Ղազախստանի ազգային էկոնոմիկայի նախկին նախարար Թիմուր Սուլեյմենովը հայտարարեց, որ Ղազախստանի չի պաշտպանում այդ գաղափարը:

''Необходимости введения единой валюты в ЕАЭС нет'': Татьяна Валовая
Никакой необходимости введения единой валюты в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) нет, считает член коллегии (министр) по интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая, передает РИА Новости.
"Нам надо изучать, бесспорно, европейский опыт, в том числе, учиться на его ошибках и понимать, где мы отличаемся друг от друга. Мы не видим сейчас у нас в Евразийском экономическом союзе никакой необходимости введения единой валюты, нам сейчас это абсолютно не принесет никаких экономических преимуществ", - сказала Валовая в ходе пресс-конференции в мультимедийном пресс-центре Sputnik Казахстан.
Она отметила, что "нужно усиливать взаимодействие в валютно-финансовой и макроэкономической сфере". "Когда мы говорим о валюте, о денежных расчетах, проблема номера один - расширение использования национальных валют", - сказала министр.
По ее словам, "в отношениях Россия-Казахстан, Россия-Беларусь в значительной степени используются национальные валюты, а вот в отношениях Казахстана и Киргизии или Казахстана и Армении в основном используется доллар". "А мы можем использовать свои национальные валюты, это снимает многие валютные риски, но это требует и макроэкономической стабильности, и создания других экономических условий", - сказала Валовая.