Պետդեպը հաստատել է 314 մլն դոլարի SM-2 զենիթային հրթիռների վաճառքը Հարավային Կորեային
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հաստատել է Հարավային Կորեային SM-2 զենիթային հրթիռների մատակարարումը՝ ընդհանուր 313,9 մլն դոլարի չափով: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին` հղում անելով Պաշտպանության և անվտանգության ոլորտի համագործակցության գործակալության մամուլի հաղորդագրությանը:
Հաղորդում է, որ մատակարարման թույլտվությունը ստացվել է այն բանից հետո, երբ Կորեայի Հանրապետությունը զենիթային հրթիռների ձեռքբերման հայտ է ներկայացրել: Գործարքը նախատեսում է հրթիռների տեխնիկական աջակցություն, ինչպես նաև մասնագետների վերապատրաստում:
Պաշտպանության և անվտանգության ոլորտի համագործակցության գործակալության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև, որ «սարքավորումների ենթադրյալ վաճառքը չի փոխի տարածաշրջանում հիմնական ռազմական հավասարակշռությունը»:

Госдеп одобрил продажу Южной Корее зенитных ракет SM-2 на $314 миллионов
Государственный департамент США одобрил поставку Южной Корее зенитных ракет SM-2 модификации Block IIIB на общую сумму в 313,9 миллиона долларов, сообщается в пресс-релизе Агентства по сотрудничеству в области обороны и безопасности (DSCA), передает РИА Новости.
Сообщается, что разрешение на поставку получено после того, как Республика Корея подала запрос на покупку 94 зенитных ракет SM-2 модификации Block IIIB. Контракт предусматривает техническую поддержку ракет, а также подготовку специалистов и помощь в вопросах логистики.
"Предполагаемая продажа оборудования не изменит базовый военный баланс в регионе", - отметили в ведомстве, входящем в структуру Пентагона.