ԱՄՆ-ն կոմերցիոն ավիաուղիներին զգուշացրել է Պարսից ծոցով թռիչքների վտանգի մասին
ԱՄՆ դիվանագետները շաբաթ հանդես են եկել Պարսից ծոցով թռիչքների վտանգի մասին կոմերցիոն ավիաուղիներին ուղղված զգուշացումով՝ Իրանի հետ հարաբերությունների լարվածության հետ կապված:
Ավիացիայի դաշնային վարչությունից դիվանագիտական աղբյուրներով փոխանցված զգուշացման մեջ  նշվում է այն ռիկսերի մասին, որը ներկայացնում է տարածաշրջանը և որը որոշիչ նշանակություն ունի համաշխարհային ավիափոխադրումների համար:
Նշենք, որ այս զգուշացումը գրեթե միաժամանակ է արվել Լոնդոնի Լլոյդի հայտարարության հետ, որը տեղեկացրել  է տվյալ տարածաշրջանում նավագնացության համար աճող վտանգների մասին:

В США предупредили авиакомпании о рисках во время полетов над Персидским заливом
Федеральное управление гражданской авиации Соединенных Штатов предупредило авиаперевозчиков о рисках во время полета над Персидским и Оманским заливами на фоне обострения в отношениях США и Ирана. Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на Associated Press.
В американском ведомстве заявили, что коммерческие самолеты, которые совершают полеты над Персидским и Оманским заливами, должны учесть усиление "военной активности и политической напряженности" в регионе.
В данный момент авиакомпании, которые осуществляют полеты в данном регионе, не комментируют уведомления Федерального управления гражданской авиации США.