Կառավարությունում քննարկվել է Արտաքին տնտեսական գործունեության իրականացման սպասարկման կենտրոնների ներդրման նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում ներկայացվել է Արտաքին տնտեսական գործունեության իրականացման սպասարկման կենտրոնների ներդրման նախագիծը: Այն մշակել է Պետական եկամուտների կոմիտեն:
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը մանրամասն ներկայացրել է նախագծով առաջարկվող քայլերն ու նպատակները: Նրա խոսքով, առաջարկվում է արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնողների համար արտահանման և ներմուծման գործընթացների կարգավորման նպատակով տարբեր գերատեսչությունների գործառույթները ներառել «մեկ պատուհան» սկզբունքի ներքո: Ըստ Անանյանի, դա կնպաստի ընթացակարգերի դյուրացմանը, մատուցվող ծառայությունների պարզեցմանը: Նախագծի նպատակներն են՝ ԱՏԳ ձևակերպումների իրականացման ապակենտրոնացումը, ՀՀ տարածքում մաքսային ձևակերպումներ իրականացնող կետերի ծանրաբեռնվածության համահարթեցումը, բոլոր տնտեսվարողների համար ստանդարտացված գործելակերպի, սակագների և ընթացակարգերի կիրառումը, «Մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» սկզբունքի հիման վրա ընթացակարգերի ներդրումն ու ծառայությունների մատուցումը, տնտեսվարողներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավումը և այլն:
Ներկայացված նախագծի շուրջ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, ներկայացվել են առաջարկություններ ու դիտարկումներ:
Վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է առաջիկայում նախագիծը լրացուցիչ քննարկել շահագրգիռ գերատեսչությունների, փորձագիտական շրջանակների ու բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ՝ նրանց դիտարկումներն ու առաջարկները լսելու և ընդհանուր մոտեցումների գալու նպատակով:

В правительстве Армении обсужден проект внедрения центров обслуживания внешнеэкономической деятельности
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого был представлен проект внедрения центров обслуживания внешнеэкономической деятельности. Проект разработан Комитетом государственных доходов.
Председатель КГД Давид Ананян подробно представил предлагаемые проектом шаги и цели. По его словам, предлагается включить в принцип "одного окна" функции различных ведомств, чтобы регулировать процессы экспорта и импорта для участников внешнеэкономической деятельности. По словам Ананяна, проект также будет способствовать упрощению процедур и предоставляемых услуг. Целями проекта являются децентрализация оформления внешнеэкономической деятельности; выравнивание нагрузок таможенных пунктов на территории Армении; применение стандартизированных действий, тарифов и процедур для всех хозяйствующих субъектов; внедрение процедур и предоставление услуг на основе принципа "Одна остановка, одно окно"; повышение качества предоставляемых хозяйствующим субъектам услуг и др.
Состоялся обмен идеями вокруг представленного проекта, были представлены предложения и замечания.
Премьер-министр Пашинян поручил дополнительно обсудить проект с заинтересованными ведомствами, экспертными кругами и представителями бизнеса, чтобы выслушать их замечания и предложения и выработать общие подходы.