Թուրքիայում ԱԳՆ շուրջ 250 աշխատակիցների ձերբակալման հրաման կա. ԶԼՄ-ներ
Թուրքիայի իշխանությունները երկրի արտաքին գործերի նախարարության 249 աշխատակիցների ձերբակալման օրդեր են տվել «ֆեթուլլահիստների ահաբեկչական կազմակերպության» (FETO) հետ կապ ունենալու մեղադրանքով: Այս մասին փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը` հղում անելով NTV հեռուստաալիքին:
Կասկածանքները պատճառն այն է, որ ԱԳՆ աշխատակիցները հաջողությամբ հանձնել են պետական ծառայության անցնելու քննությունը FETO-ի հետ համագործակցության շնորհիվ: Այս պահին արդեն ձերբակալված է 78 հոգի:
Հիշեցնենք, որ 2016թ. հուլիսի 15-ին Թուրքիայում տեղի ունեցավ հեղաշրջման փորձ, որի կազմակերպման մեջ Թուրիքայի իշխանությունները մեղադրում են իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին:

В Турции выдан ордер на задержание почти 250 сотрудников МИД
Власти Турции выдали ордер на задержание 249 сотрудников министерства иностранных дел республики по подозрению в причастности к "террористической организации фетхуллахистов" (FETO), которую Анкара обвиняет в организации попытки переворота в июле 2016 года. Об этом сообщает агентство ТАСС со ссылкой на телеканал NTV.
Подозрения состоят в том, что сотрудники успешно сдали экзамен для работы на государственной службе благодаря сотрудничеству с FETO. На данный момент 78 человек уже задержаны.
Напомним, что 15 июля 2016 года была предпринята попытка государственного переворота в Турции, в организации чего Анкара обвиняет FETO. По делам о содействии FETO в Турции осуждены тысячи человек.