Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է Վլադիմիր Զելենսկիին՝ պաշտոնն ստանձ­նելու կապակցությամբ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին՝ պաշտոնը ստանձ­նելու կապակցությամբ:
«Համոզված եմ, որ Հայաստանի և Ուկրաինայի միջպետական հարաբերություններում առկա է զգալի ներուժ և լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով հայ-ուկրաինական հարաբերությունները հնարավոր է բարձրացնել նոր մակարդակի՝ ի նպաստ մեր երկրների ու ժողովուրդների»,- ասվում է նախագահ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձում:
Ուկրաինայի նորընտիր նախագահին նա հաջողություններ է մաղթել, իսկ Ուկրաինայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարգավաճում:

President of Armenia Congratulates Vladimir Zelensky on Assuming Office of President of Ukraine
President of Armenia Armen Sarkissian congratulated president-elect of Ukraine Vladimir Zelensky on assuming the office of President, Armenpress reports.
“I am convinced that there is a huge potential in the inter-state relations of Armenia and Ukraine and hope that it would be possible to raise the Armenian-Ukrainian relations to a new level with joint efforts for the benefit of the two countries and peoples”, the President said in his congratulatory letter.
Armen Sarkissian wished Vladimir Zelensky success, and peace and prosperity to the good people of Ukraine.