Հնդկաստանում հիմա էլ դեռ շատ «հարսիկներ» կան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի զրուցակիցներն են Ինֆորմատիկայի և մենեջմենթի միջազգային դպրոցի (ISIM) դասախոս դոկտոր Պրիյանկա Մատհուրը և Radio-7-ի հաղորդումների ղեկավար Շիլպի Գոսվամին
- Այժմ հայկական հեռուստատեսությամբ ցուցադրվում է «Հարսիկը» հնդկական հեռուստասերիալը: Հնդկաստանում իրո՞ք այդքան տարածված է երեխաների ամուսնությունը:
Շ.Գ. - Այո´, այն շատ-շատ տարածված է: Չնայած մեր ջանքերին` երեխաների ամուսնությունը չի պակասում այն աստիճանի, որքան մենք կուզենայինք: Այն գերակշռում է Ռաջաստան նահանգում: Պատահում է այնպես, որ երբ ամուսնացած աղջիկը մահանում է, նրա հոգեհացի ժամանակ կարող են նրա փոքր քրոջն ամուսնացնել իր ամուսնու հետ, նույնիսկ եթե տարիքային տարբերությունը նրանց միջև 20, նույնիսկ 30 տարի է, քանի որ աղջկա ծնողները ծախսերի պատճառով չեն ցանկանում առանձին հարսանեկան արարողություն կազմակերպել նրա համար: Սրա հիմնական պատճառը աղքատությունն է, կրթության պակասը: Գյուղերում շատ քիչ դպրոցներ կան: Բարձրագույն կրթության համար ծնողները պետք է իրենց աղջիկներին քաղաք ուղարկեն, բայց դա ապահով չէ: Ուստի, ծնողները մտածում են, որ ավելի լավ է որդիներին ուղարկեն կրթություն ստանալու, քանի որ նրանք, միևնույնն է, կվերադառնան հայրական տուն և կաշխատեն: Իսկ աղջիկը տան գործերը կանի, մինչև ծնողները կաշխատեն դաշտում:
Սակայն այժմ տղաները հեռանում են գյուղից և գնում այլ տեղեր, քանի որ այստեղ ջրի խնդիր կա: Ռաջաստանն անապատային գոտի է: Հաճախ կանայք ստիպված են լինում ոտքով 2-3կմ գնալ՝ խմելու ջրի հետևից: Այսքան տարածություն քայլելուց հետո, մեծ ջրամանները գլխներին, այս աղջիկները սովորելու էներգիա չեն ունենում: Իսկ եթե ջուր էլ կա, ապա այն աղտոտված է, խմելու համար ոչ պիտանի: Ուստի մարդիկ ստիպված շշերով ջուր են գնում: Ինչքան գումար աշխատում են, դա ծախսվում է ջուր գնելու վրա:
Պ.Մ. - Ստորգետնյա ջրային պաշարները չորացել են: Բնակեցված վայրերի ջրհորները կա´մ չորացած են, կա´մ էլ այնտեղի ջուրն աղտոտված է: Աղբը թափելու կարգուկանոն չկա: Կա կառավարական ծրագիր՝ «Health India mission», որը սանիտարական հարցերին է առնչվում: Դրա շրջանակներում աղբը հավաքվում է տներից, ճանապարհներից, այն տեսակավորվում է. առանձնացվում է պլաստիկ, վերաօգտագործվող, թաց, չոր աղբը, պակասեցվում է գետեր լցվող արդյունաբերական աղբը: Կառավարության կողմից նախաձեռնությունները կան, սակայն հսկայական բնակչության պատճառով ոչ բոլորին են հասնում այս ծրագրերը: Բնակչության մեծ թիվը մեր հիմնական խնդիրն է, մյուսը՝ կրթության պակասն է:
- Կա՞ արդյոք բնակչության աճը պակասեցնելու կառավարական ծրագիր, ինչպես Չինաստանն ուներ իր «Մեկ ընտանիք, մեկ երեխա» ծրագիրը:
Պ.Մ. - Հնդկական կառավարությունն արտոնություններ է տալիս այն ընտանիքներին, ովքեր միայն երկու երեխա ունեն. միայն նրանք կարող են ընտրվել պետական կառավարման մարմիններ, դիմել պետական աշխատանքի համար: Եթե դու երկու դուստր ունես, ապա որոշ առավելություններ ես ստանում: Մարդկանց միայն երկու երեխա ունենալու դրդելու համար շատ տարբեր ծրագրեր կան: Բայց Չինաստանի նման կոշտ օրենք չունենք:
- Տասնամյակներ առաջ սկսվեց մարդկանց ստերիլացնելու ծրագիրը: Այն այժմ դեռ գործո՞ւմ է:
Շ.Գ. - Այո, այն դեռ կա: Գյուղական վայրերում մենք բուժկետեր ունենք, որտեղ պարբերաբար անց է կացվում տղամարդկանց և կանանց ստերիլացում: Բայց դե, մինչև հիմա դեռ շատ մարդկանց համար շատ երեխա ունենալը դա «շատ ձեռք է, շատ աշխատանք և շատ փող»: Սա է մտածելակերպը:
- Պատմեք, խնդրեմ, փոքր տարիքում ամուսնացող աղջիկների խնդիրների մասին:
Շ.Գ. - Նրանք ունեն առողջական խնդիրներ, նրանց վրա ֆիզիկական և սեռական բռնություն է գործադրվում ընտանիքի անդամների, ազգականների կողմից, և նրանք իրենց չեն կարողանում պաշտպանել, քանի որ չգիտեն իրենց իրավունքները: Նրանք ծննդաբերում են փոքր հասակում, ինչն ազդում է առողջության վրա: Այս երիտասարդ մայրերից շատերը մահանում են իրենց առաջին ծննդաբերության ժամանակ, քանի որ երեխա են ունենում 12, 13, 14 տարեկան հասակում: Կամ նրանք կենդանի են մնում, սակայն երեխան մահանում է: Նրանք ստանում են նաև սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդություններ:
Կա՞ն արդյոք պետական ծրագրեր աղջիկների, երիտասարդ մայրերի համար:
Պ.Մ. - Ծրագրեր շատ կան: Օրինակ, անվճար ուսում մինչև 5-րդ և 8-րդ դասարան: Պետության կողմից նրանք ստանում են անվճար համազգեստ, գրքեր, դպրոցում՝ նախաճաշ: Միայն այս ամենը ստանալու համար են նրանք դպրոց գնում, բայց չեն սովորում: Երբեմն ուսուցիչներ չեն լինում, դպրոցի կառույցը լավը չէ, ջուր չկա, էլեկտրականություն չկա: Մի դպրոցում այնքան շատ խնդիրներ կան: Եվ պատճառն աղքատությունն է: Չես կարող միայն մեկը լուծել, իսկ մնացածները թողնել: Պետք է մարդկանց բացատրես կրթության կարևորությունը, դաստիարակես ուսուցիչներին, քանի որ նրանց մեծ մասը պատրաստ չի գնալ գյուղ: Այս բոլոր խնդիրները փոխկապակցված են: Կան նաև գիշերային դպրոցներ, բայց նորից նույն խնդիրն է առաջ գալիս աշակերտների համար. իսկ ո՞վ պիտի տան գործ անի, անասուններին հոգ տանի…
- Իսկ ինչպիսի՞ն է այժմ այրի կանանց վիճակը: Նախկինում այրիներին ուղարկում էին հատուկ տաճարներ, որտեղ նրանք ապրում էին իրենց մնացած կյանքը: Կամ էլ կար Սատի ավանդույթը, երբ կինը նետվում էր իր հանգուցյալ ամուսնուն այրելու խարույկի մեջ:
Պ.Մ. - Սատին արդեն չկա, դրանից մենք ձերբազատվել ենք 30-40 տարի առաջ: Այրիներին պետությունը որոշ հարմարություններ է տրամադրում: Նրանց թույլատրվում է նորից ամուսնանալ, դա արդեն մեղք չի համարվում: Այրի լինելն այլևս անեծք չէ:
- Հնդկաստանում աղջիկներին սպանելու շատ դեպքեր կան՝ ծնվելուց առաջ կամ հետո: Ի՞նչ կպատմեք սրա մասին:
Շ.Գ. - Դա դեռ կա քիչ զարգացած համայնքներում`  ոչ թե ողջ Հնդկաստանում, այլ միայն մի քանի նահանգներում՝ Ռաջաստան, Բիհար և Ուտտար Պրադեշ: Աղջիկներին սպանելու միակ պատճառն օժիտն է, ինչպես նաև նրա հարսանիքի հսկայական ծախսերը, քանի որ Հնդկաստանում աղջկա կողմն է հոգում հարսանիքի ծախսերը, և այն պետք է շատ շքեղ լինի: Դրանից խուսափելու համար աղջկան սպանում են ծնվելուց հետո: Ծնվելուց առաջ էլ, երբ իմանում են պտղի սեռը, եթե աղջիկ է, այն հեռացնում են: Սա է պատճառը, որ այժմ օրենքով բժիշկներին չի թույլատրվում բացահայտել պտղի սեռը, հակառակ դեպքում բժիշկը որոշ ժամանակով զրկվում է աշխատելու իրավունքից: Այժմ երկրում սկսել է ավելանալ աղջիկների թիվը:
Պ.Մ. - Եթե գնանք դեպի հարավ, ապա իրավիճակը բոլորովին այլ է: Եթե գնանք արևելք և հյուսիս-արևելք, ապա այնտեղ կանայք գերակշռում են, այնտեղ ավելի շատ գերադասում են աղջիկներին: Ի դեպ, Նագալենդ նահանգում մի ցեղախումբ կա, որտեղ կինը կարող է միաժամանակ մեկից ավելի ամուսին ունենալ: Ասսամ և Մեգհալայա նահանգներում կա մեկ այլ ցեղախումբ՝ կհասի անունով, որտեղ ամուսինն է գնում կնոջ տանն ապրելու, այսինքն՝ տնփեսա: Ռաջաստանի մի գյուղում էլ այսպիսի ավանդույթ կա. եթե աղջիկ է ծնվում, ապա ընտանիքը ողջ գյուղի համար խնջույք է կազմակերպում, և նրանք գյուղի բնակչության թվի քանակով ծառեր և այլ բույսեր են տնկում: Այնպես որ, մենք և՛ լավ բաներ ունենք, և՛ վատ: Մենք Հնդկաստանում բոլոր գույների բոլոր երանգներն էլ ունենք`  և՛ մուգ, և՛ լուսավոր …

В Индии до сих пор еще есть "маленькие невестки" (эксклюзив)
Собеседницы ИАА "Армедиа" - преподаватель Международной школы информатики и менеджмента ISIM, д-р Приянка Матхур и директор программ Radio-7 Шилпи Госвами (Джайпур, Индия).
- В Армении на ТВ показывают индийский телесериал “Маленькая невестка”. Действительно ли в Индии так распространены детские браки?
Ш.Г. - Да, они очень-очень распространены. Несмотря на наши усилия, количество детских браков не уменьшается до такой степени, которое необходимо. Такие браки практикуются преимущественно в штате Раджастан. Бывает и так, что когда замужняя дочь умирает, прямона ее поминках замуж выдают ее младшую сестру за мужа умершей сестры, даже если разница в возрасте 20, даже 30 лет: родители девочки не хотят организовать отдельную свадебную церемонию из-за расходов. Основная причина – это бедность, недостаточное образование. В деревнях очень мало школ. Для получения высшего образования родители должны отправить девочек в город, но это небезопасно. Поэтому родители считают, что лучше сыновей отправлять получать образование, так как они все равно вернутся в родительский дом и будут работать. А дочь пусть останется дома, будет делать домашнюю работу, пока родители работают в поле.
Однако сейчас парни уходят из деревень, едут в другие районы, поскольку есть проблема с водой. Раджастан – пустынный регион. Иногда женщины вынуждены пешком идти 2-3 км, чтобы принести питьевую воду. Эти тяжелые сосуды они несут на голове, проходя такое расстояние, и ясно, что после этого у них не остается энергии для учебы. А если и есть вода рядом, то она загрязнена, не пригодна для питья. Поэтому люди вынуждены покупать воду в бутылках. Сколько денег они зарабатывают, все это в основном уходит на покупку воды.
П.М. - Подземные водные ресурсы высохли. Колодцы в поселениях или высохли, или вода в них загрязнена. Люди недисциплинированы, кидают мусор, где попало. Существует правительственная программа - "Health India mission", которая занимается санитарными вопросами. В рамках этой программы мусор собирается из домов, дорог, сортируется, собирается отдельно пластик, мокрый, сухой мусор, уменьшается производственный мусор, который вливается в реки. Со стороны правительства есть много инициатив, однако из-за огромного населения эти программы не для всех досягаемы. Большое число населения – это наша основная проблема, следующая проблема – это нехватка образования.
- Есть ли правительственная программа по уменьшению роста населения, как это делал Китай, например, проектом "Одна семья, один ребенок”?
П.М. - Индийское правительство дает привилегии тем семьям, у кого только двое детей: только они могут избираться, получать государственную работу. Если у тебя есть две дочки, то получаешь определенные привилегии. Существуют разные программы, чтобы мотивировать людей иметь только двоих детей. Однако такого железного закона как в Китае, у нас нет.
- Десятилетия назад началась программа стерилизации людей. Сейчас она действует?
П.М. - Да, до сих пор она есть. В сельской местности у нас есть медпункты, где регулярно проводится стерилизация мужчин и женщин. Но до сих пор для многих людей иметь много детей – это "много рук, много работы, много денег”. Вот такой менталитет.
- Расскажите, пожалуйста, о проблемах девочек, которые выходят замуж в раннем возрасте.
Ш.Г. - У них есть проблемы со здоровьем, они подвергаются физическому и сексуальному насилию со стороны членов семьи, родственников, и они не могут себя защищать, потому что не знают свои права. Они рожают в раннем возрасте, что влияет на их здоровье. Многие из этих молодых мам умирают при родах, поскольку рожают в 12, 13, 14 лет. Или они выживают, но умирает ребенок. Они также получают заболевания, передаваемые половым путем.
Есть ли программы для девочек, молодых мам?
Ш.Г. - Есть много программ. Например, бесплатное образование до 5-го и 8-го классов. Со стороны государства они получают бесплатную школьную форму, учебники, в школе – завтрак. Только, чтобы получить все это, они идут в школу, но не учатся. Иногда не хватает учителей, или здание школы плохое, нет воды, нет электричества. Только в одной школе столько проблем! Невозможно одну проблему решить, а остальные оставить. Нужно объяснить людям важность образования, объяснить это учителям, т.к. большинство из них не готовы ехать в деревни. Все эти проблемы взаимосвязаны. Есть также и вечерние школы, но опять возникает та же проблема – а кто будет делать домашнюю работу, присматривать за скотом?
- Какова сейчас ситуация с вдовами? Раньше вдов отправляли в специальные храмы, где они доживали всю оставшуюся жизнь. Или - по обычаю Сати они бросались в погребальный костер своего умершего мужа...
П.М. - Сати уже нет, от этого мы избавились 30-40 лет назад. Государство предоставляет вдовам отдельное помещение. Им разрешается вновь выходить замуж, это уже не считается грехом. Быть вдовой – сейчас уже не проклятие.
- В Индии есть много случаев, когда убивают девочек – до или после их рождения. Что скажете об этом?
Ш.Г. - Да, это есть, но в малоразвитых районах, не по всей Индии, а только в нескольких штатах – Раджастане, Бихаре и Уттар Прадеше. Единственная причина убийства девочек – это приданое, а также огромные расходы на свадьбу, т.к. в Индии семья невесты устраивает свадьбу, которая должна быть очень пышной. Во избежание этого девочку умерщвляют после рождения. Или делают аборт, когда узнают пол плода. Поэтому сейчас по закону врачам не разрешается говорить пол ребенка, в противном случае врача лишают практики на некоторое время. Сейчас уже в стране увеличивается число девочек.
П.М. - Если двинемся на юг, то там ситуация совершенно другая. Если пойдем на восток, северо-восток, то там в обществе превалируют женщины, там больше предпочитают девочек. Кстати, в штате Нагаленд есть одно племя, где женщина одновременно может иметь больше одного мужа. В штатах Ассам и Мегалая есть племя кхаси, где муж идет жить в дом жены. А в одной деревне Раджастана есть такая традиция: если рождается девочка, то ее семья устраивает пир для всей деревни, и потом все сажают деревья и растения в количестве числа населения деревни. Так что, у нас и хорошее есть, и плохое. У нас в Индии мы имеем все оттенки - и темные и светлые оттенки всех цветов…