Հնդկաստանում հիմա էլ դեռ շատ «հարսիկներ» կան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի զրուցակիցներն են Ինֆորմատիկայի և մենեջմենթի միջազգային դպրոցի (ISIM) դասախոս դոկտոր Պրիյանկա Մատհուրը և Radio-7-ի հաղորդումների ղեկավար Շիլպի Գոսվամին
- Այժմ հայկական հեռուստատեսությամբ ցուցադրվում է «Հարսիկը» հնդկական հեռուստասերիալը: Հնդկաստանում իրո՞ք այդքան տարածված է երեխաների ամուսնությունը:
Շ.Գ. - Այո´, այն շատ-շատ տարածված է: Չնայած մեր ջանքերին` երեխաների ամուսնությունը չի պակասում այն աստիճանի, որքան մենք կուզենայինք: Այն գերակշռում է Ռաջաստան նահանգում: Պատահում է այնպես, որ երբ ամուսնացած աղջիկը մահանում է, նրա հոգեհացի ժամանակ կարող են նրա փոքր քրոջն ամուսնացնել իր ամուսնու հետ, նույնիսկ եթե տարիքային տարբերությունը նրանց միջև 20, նույնիսկ 30 տարի է, քանի որ աղջկա ծնողները ծախսերի պատճառով չեն ցանկանում առանձին հարսանեկան արարողություն կազմակերպել նրա համար: Սրա հիմնական պատճառը աղքատությունն է, կրթության պակասը: Գյուղերում շատ քիչ դպրոցներ կան: Բարձրագույն կրթության համար ծնողները պետք է իրենց աղջիկներին քաղաք ուղարկեն, բայց դա ապահով չէ: Ուստի, ծնողները մտածում են, որ ավելի լավ է որդիներին ուղարկեն կրթություն ստանալու, քանի որ նրանք, միևնույնն է, կվերադառնան հայրական տուն և կաշխատեն: Իսկ աղջիկը տան գործերը կանի, մինչև ծնողները կաշխատեն դաշտում:
Սակայն այժմ տղաները հեռանում են գյուղից և գնում այլ տեղեր, քանի որ այստեղ ջրի խնդիր կա: Ռաջաստանն անապատային գոտի է: Հաճախ կանայք ստիպված են լինում ոտքով 2-3կմ գնալ՝ խմելու ջրի հետևից: Այսքան տարածություն քայլելուց հետո, մեծ ջրամանները գլխներին, այս աղջիկները սովորելու էներգիա չեն ունենում: Իսկ եթե ջուր էլ կա, ապա այն աղտոտված է, խմելու համար ոչ պիտանի: Ուստի մարդիկ ստիպված շշերով ջուր են գնում: Ինչքան գումար աշխատում են, դա ծախսվում է ջուր գնելու վրա:
Պ.Մ. - Ստորգետնյա ջրային պաշարները չորացել են: Բնակեցված վայրերի ջրհորները կա´մ չորացած են, կա´մ էլ այնտեղի ջուրն աղտոտված է: Աղբը թափելու կարգուկանոն չկա: Կա կառավարական ծրագիր՝ «Health India mission», որը սանիտարական հարցերին է առնչվում: Դրա շրջանակներում աղբը հավաքվում է տներից, ճանապարհներից, այն տեսակավորվում է. առանձնացվում է պլաստիկ, վերաօգտագործվող, թաց, չոր աղբը, պակասեցվում է գետեր լցվող արդյունաբերական աղբը: Կառավարության կողմից նախաձեռնությունները կան, սակայն հսկայական բնակչության պատճառով ոչ բոլորին են հասնում այս ծրագրերը: Բնակչության մեծ թիվը մեր հիմնական խնդիրն է, մյուսը՝ կրթության պակասն է:
- Կա՞ արդյոք բնակչության աճը պակասեցնելու կառավարական ծրագիր, ինչպես Չինաստանն ուներ իր «Մեկ ընտանիք, մեկ երեխա» ծրագիրը:
Պ.Մ. - Հնդկական կառավարությունն արտոնություններ է տալիս այն ընտանիքներին, ովքեր միայն երկու երեխա ունեն. միայն նրանք կարող են ընտրվել պետական կառավարման մարմիններ, դիմել պետական աշխատանքի համար: Եթե դու երկու դուստր ունես, ապա որոշ առավելություններ ես ստանում: Մարդկանց միայն երկու երեխա ունենալու դրդելու համար շատ տարբեր ծրագրեր կան: Բայց Չինաստանի նման կոշտ օրենք չունենք:
- Տասնամյակներ առաջ սկսվեց մարդկանց ստերիլացնելու ծրագիրը: Այն այժմ դեռ գործո՞ւմ է:
Շ.Գ. - Այո, այն դեռ կա: Գյուղական վայրերում մենք բուժկետեր ունենք, որտեղ պարբերաբար անց է կացվում տղամարդկանց և կանանց ստերիլացում: Բայց դե, մինչև հիմա դեռ շատ մարդկանց համար շատ երեխա ունենալը դա «շատ ձեռք է, շատ աշխատանք և շատ փող»: Սա է մտածելակերպը:
- Պատմեք, խնդրեմ, փոքր տարիքում ամուսնացող աղջիկների խնդիրների մասին:
Շ.Գ. - Նրանք ունեն առողջական խնդիրներ, նրանց վրա ֆիզիկական և սեռական բռնություն է գործադրվում ընտանիքի անդամների, ազգականների կողմից, և նրանք իրենց չեն կարողանում պաշտպանել, քանի որ չգիտեն իրենց իրավունքները: Նրանք ծննդաբերում են փոքր հասակում, ինչն ազդում է առողջության վրա: Այս երիտասարդ մայրերից շատերը մահանում են իրենց առաջին ծննդաբերության ժամանակ, քանի որ երեխա են ունենում 12, 13, 14 տարեկան հասակում: Կամ նրանք կենդանի են մնում, սակայն երեխան մահանում է: Նրանք ստանում են նաև սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդություններ:
Կա՞ն արդյոք պետական ծրագրեր աղջիկների, երիտասարդ մայրերի համար:
Պ.Մ. - Ծրագրեր շատ կան: Օրինակ, անվճար ուսում մինչև 5-րդ և 8-րդ դասարան: Պետության կողմից նրանք ստանում են անվճար համազգեստ, գրքեր, դպրոցում՝ նախաճաշ: Միայն այս ամենը ստանալու համար են նրանք դպրոց գնում, բայց չեն սովորում: Երբեմն ուսուցիչներ չեն լինում, դպրոցի կառույցը լավը չէ, ջուր չկա, էլեկտրականություն չկա: Մի դպրոցում այնքան շատ խնդիրներ կան: Եվ պատճառն աղքատությունն է: Չես կարող միայն մեկը լուծել, իսկ մնացածները թողնել: Պետք է մարդկանց բացատրես կրթության կարևորությունը, դաստիարակես ուսուցիչներին, քանի որ նրանց մեծ մասը պատրաստ չի գնալ գյուղ: Այս բոլոր խնդիրները փոխկապակցված են: Կան նաև գիշերային դպրոցներ, բայց նորից նույն խնդիրն է առաջ գալիս աշակերտների համար. իսկ ո՞վ պիտի տան գործ անի, անասուններին հոգ տանի…
- Իսկ ինչպիսի՞ն է այժմ այրի կանանց վիճակը: Նախկինում այրիներին ուղարկում էին հատուկ տաճարներ, որտեղ նրանք ապրում էին իրենց մնացած կյանքը: Կամ էլ կար Սատի ավանդույթը, երբ կինը նետվում էր իր հանգուցյալ ամուսնուն այրելու խարույկի մեջ:
Պ.Մ. - Սատին արդեն չկա, դրանից մենք ձերբազատվել ենք 30-40 տարի առաջ: Այրիներին պետությունը որոշ հարմարություններ է տրամադրում: Նրանց թույլատրվում է նորից ամուսնանալ, դա արդեն մեղք չի համարվում: Այրի լինելն այլևս անեծք չէ:
- Հնդկաստանում աղջիկներին սպանելու շատ դեպքեր կան՝ ծնվելուց առաջ կամ հետո: Ի՞նչ կպատմեք սրա մասին:
Շ.Գ. - Դա դեռ կա քիչ զարգացած համայնքներում`  ոչ թե ողջ Հնդկաստանում, այլ միայն մի քանի նահանգներում՝ Ռաջաստան, Բիհար և Ուտտար Պրադեշ: Աղջիկներին սպանելու միակ պատճառն օժիտն է, ինչպես նաև նրա հարսանիքի հսկայական ծախսերը, քանի որ Հնդկաստանում աղջկա կողմն է հոգում հարսանիքի ծախսերը, և այն պետք է շատ շքեղ լինի: Դրանից խուսափելու համար աղջկան սպանում են ծնվելուց հետո: Ծնվելուց առաջ էլ, երբ իմանում են պտղի սեռը, եթե աղջիկ է, այն հեռացնում են: Սա է պատճառը, որ այժմ օրենքով բժիշկներին չի թույլատրվում բացահայտել պտղի սեռը, հակառակ դեպքում բժիշկը որոշ ժամանակով զրկվում է աշխատելու իրավունքից: Այժմ երկրում սկսել է ավելանալ աղջիկների թիվը:
Պ.Մ. - Եթե գնանք դեպի հարավ, ապա իրավիճակը բոլորովին այլ է: Եթե գնանք արևելք և հյուսիս-արևելք, ապա այնտեղ կանայք գերակշռում են, այնտեղ ավելի շատ գերադասում են աղջիկներին: Ի դեպ, Նագալենդ նահանգում մի ցեղախումբ կա, որտեղ կինը կարող է միաժամանակ մեկից ավելի ամուսին ունենալ: Ասսամ և Մեգհալայա նահանգներում կա մեկ այլ ցեղախումբ՝ կհասի անունով, որտեղ ամուսինն է գնում կնոջ տանն ապրելու, այսինքն՝ տնփեսա: Ռաջաստանի մի գյուղում էլ այսպիսի ավանդույթ կա. եթե աղջիկ է ծնվում, ապա ընտանիքը ողջ գյուղի համար խնջույք է կազմակերպում, և նրանք գյուղի բնակչության թվի քանակով ծառեր և այլ բույսեր են տնկում: Այնպես որ, մենք և՛ լավ բաներ ունենք, և՛ վատ: Մենք Հնդկաստանում բոլոր գույների բոլոր երանգներն էլ ունենք`  և՛ մուգ, և՛ լուսավոր …

Child Marriages Still in Place in India
Armedia IAA talked to Dr. Priyanka Mathur, Assistant Professor and Shilpi Goswami, Programming Head of Radio-7, ISIM - International School of Informatics & Management, Jaipur, India
-  The Indian TV serial “The Little Bride” is on the Armenian TV. Is child marriage so common in India?
Sh.G. - Yes, it is very-very common. Child marriage is not decreasing in the rate we want to decrease it despite our efforts. In Rajasthan state it is very much prevalent. It can happen that when the married girl dies, on the same funeral function her younger sister will be married off to her dead sister’s husband, even if the age gap between them is 20, even 30 years. It is just because girl’s parents do not want to organize a separate wedding function and will save expenses. The root cause of this is poverty, lack of education. In the villages there are few schools. For higher education they have to send the girls out of the village but that is not safe. Parents think that it's better to give education to boys because they will stay with parents, they will work. And girls will do all the household work while parents will work in the fields.
But now the boys leave the village, go to other places because there is a problem of water, irrigation. Rajasthan is a desert area, there is a water problem. Sometimes women have to walk 2-3km to get potable water. After walking such a distance with big water pots on their heads, they do not have the energy to study.
P.M. - If there is water, it is contaminated, not potable. So people are buying bottled water. They spend what they earn to buy water. Underground resources of water are all dried up. Wells in populated areas are either dried up or the water is contaminated there. There is no arrangement of waste.
There is a government program “Health India mission” which is related to sanitization issues. That starts from picking up dirt from homes, roads, segregating plastic waste, reusable waste, dry waste and wet waste, reducing the flow of industrial waste into the rivers. Government definitely takes its own initiatives but because of huge amount of population not all programs reach maximum number of people. Population is our major issue. Lack of education and awareness is one of the aspects. The children are not aware of their rights, how to keep themselves clean.
- Is there any program to reduce the population like China had its “One family, one child” program?
P.M. - The Indian government has some schemes for those people who have only two children. Only these people can fight for elections, can opt for government jobs. If you have two girls you get some benefits. There are so many schemes to motivate people to have only two kids. But there is no such an iron rule like in China.
- Decades ago there was a population sterilization program. What is new about it?
P.M. - It is still there. We have medical councils in all rural areas. Regularly they are being set up for sterilization for both males and females. But still there are many people who believe that “more hands, more work, more money”. This is the mentality.
Please tell about those girls’ problems who get married at an early age.
Sh.G. - They have health problems, they are abused physically and sexually by the family members, relatives because they do not know their rights. They give birth at a young age which affects their health. Then they also marry off their daughter at a young age. Many of these young mothers do not survive after delivering their first baby at the age of 12, 13, 14. Or they survive but kids do not. They also get sexually transmitted diseases.
Are there any government programs for girls, for young mothers?
Sh.G. - There are a lot of programs, like – free education till 5th class and 8th class. Government gives them free uniforms, free books, free meals at school. But only to get all these the children go to school, they don’t study. Sometimes there are no regular teachers, school structure is not that good, no water facilities, no electricity. So many problems in one school. And the reason is poverty. You cannot solve one problem and leave the others. If you tackle the problem of poverty, then you tackle the problem of awareness, the importance of education, nutrition, infrastructure of the school, educating the teachers because many of them are not ready to go to the villages. All these problems are interrelated. You have to take care of all these problems. There are also night schools. But again there is a problem – who will do the household work, take care of the cattle?
- What is the situation of widows now? Before the widows were taken to special temples where they lived the rest of their life. Or there was the tradition of Sati when the widow was burnt alive in his dead husband’s funeral fire.
P.M. - There is no Sati any more, 30-40 years back we came out of it. Widows are provided with facilities by the government. They are allowed to remarry, that is not a sin any more. To be a widow is not a curse any more.
- In India there are many cases of killing girls – before birth or after birth. What would you say about this?
Sh.G. -  In less educated communities this practice is still there, and not across India but only in few states: Rajasthan, Bihar, Uttar Pradesh. The main reason of killing girls is the dowry. Because the parents have to spend a good amount of money on the girl’s marriage. To avoid that they kill the girl after birth. Even before birth when they know the child’s gender, they do abortion. That’s why now the doctors are officially not allowed to tell the child’s gender. If a doctor tells the child’s gender before birth, they will get suspended from their job for some time. And now girls’ birth ratio increases.
P.M. - If you go to south, the situation is absolutely reverse, if you go to east and north-east, it’s a female dominated society, girls are preferred more. In Nagaland even they have one custom that the woman can have more than one husbands, but that’s a very small community, one tribe. In Assam and Meghalaya states there is another community– Khasi – where the husband comes to live in the wife’s house. There is another custom in one community in Rajasthan: if a girl is born in a family, you give a party to the whole village and they plant as many plants and trees as the number of population of the village. So we have so many things which are very good, and also very bad. We have all flavours in India – the bright shades and dark shades of colors…