Վարչապետն ընդունել է Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան կառավարման դպրոցի ուսանողներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան կառավարման դպրոցի շուրջ երկու տասնյակ ուսանողների, ովքեր մեր երկիր են ժամանել ծանոթանալու Հայաստանի կառավարման համակարգին, իրականացվող բարեփոխումներին և տեղի ունեցած փոփոխություններին:
Վարչապետը ողջունել է ուսանողների այցը Հայաստան և նրանց խնդրանքով անդրադարձել մեր երկրում տեղի ունեցող զարգացումներին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը հետևողական ու հաստատակամ գնում է ժողովրդավարության զարգացման և ամրապնդման ճանապարհով, ինչը նոր և իրական փոփոխություններ կբերի հասարակության կյանքում: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, կարևոր է, որ այդ փոփոխություններին անհատական մասնակցություն են ունենում նաև քաղաքացիները և իրենց քայլերով արտոնում կառավարությանը՝ իրականացնելու այդ փոփոխությունները: «Մենք լավատես և վստահ ենք մեր ներկայի ու ապագայի հարցում: Համոզված ենք, որ կհասնենք մեր հռչակած նպատակներին»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադառնալով դատաիրավական համակարգի վերաբերյալ այսօրվա իր ելույթին՝ նշել է, որ այն ուղղված էր հանրապետությունում ժողովրդի վստահությունը վայելող դատական իշխանության բացակայության խնդրին: Գործադիրի ղեկավարը շեշտել է, որ դատական իրապես անկախ և անաչառ համակարգ ունենալը մեզ համար կենսական անհրաժեշտություն է, ու նման համակարգի բացակայությունը մեր երկրի առաջ ծառացած թիվ մեկ սպառնալիքն է, ուստի այս խնդրի օր առաջ լուծումը՝ հանրային, համաժողովրդական պահանջ է:
Այնուհետև վարչապետը պատասխանել է ուսանողներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են կառավարության առաջնահերթություններին, դատաիրավական ոլորտում փոփոխություններին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը և այլ թեմաների:
Ուսանողները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին իրենց ընդունելու և հարցերին հանգամանալից պատասխանելու համար:

Премьер Армении принял студентов Школы управления им. Джона Ф. Кеннеди Гарвардского университета
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял около двух десятков студентов Школы управления им. Джона Ф. Кеннеди Гарвардского университета, которые прибыли в нашу страну, чтобы ознакомиться с системой управления Армении, реализуемыми реформами и произошедшими изменениями.
Премьер-министр приветствовал визит студентов в Армению и по их просьбе коснулся происходящих в нашей стране событий. Никол Пашинян подчеркнул, что правительство Армении последовательно движется путем развития и укрепления демократии, что приведет к новым и реальным изменениям в жизни общества. По словам Никола Пашиняна, важно, что в этих изменениях лично принимают участие также граждане и своими шагами дают правительству полномочия осуществлять эти изменения. "Мы оптимистичны и уверены в нашем настоящем и будущем. Мы уверены, что достигнем объявленных нами целей", - сказал глава правительства.
Коснувшись сегодняшнего своего выступления о судебно-правовой системе, Никол Пашинян отметил, что оно касалось проблемы отсутствия пользующейся доверием народа судебной власти в республике. Глава правительства подчеркнул, что наличие действительно независимой и беспристрастной судебной системы является жизненно важной необходимостью для нас, и отсутствие такой системы является угрозой номер один для нашей страны, поэтому максимально скорое решение этой проблемы является общественным и общенародным требованием.
Затем премьер-министр ответил на ряд интересующих студентов вопросов, которые касались приоритетов правительства, изменений в судебно-правовой сфере, борьбы с коррупцией, защиты прав человека, развития гражданского общества, внешней политики Армении и других тем.