Վարչապետն ընդունել է Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան կառավարման դպրոցի ուսանողներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան կառավարման դպրոցի շուրջ երկու տասնյակ ուսանողների, ովքեր մեր երկիր են ժամանել ծանոթանալու Հայաստանի կառավարման համակարգին, իրականացվող բարեփոխումներին և տեղի ունեցած փոփոխություններին:
Վարչապետը ողջունել է ուսանողների այցը Հայաստան և նրանց խնդրանքով անդրադարձել մեր երկրում տեղի ունեցող զարգացումներին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը հետևողական ու հաստատակամ գնում է ժողովրդավարության զարգացման և ամրապնդման ճանապարհով, ինչը նոր և իրական փոփոխություններ կբերի հասարակության կյանքում: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, կարևոր է, որ այդ փոփոխություններին անհատական մասնակցություն են ունենում նաև քաղաքացիները և իրենց քայլերով արտոնում կառավարությանը՝ իրականացնելու այդ փոփոխությունները: «Մենք լավատես և վստահ ենք մեր ներկայի ու ապագայի հարցում: Համոզված ենք, որ կհասնենք մեր հռչակած նպատակներին»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադառնալով դատաիրավական համակարգի վերաբերյալ այսօրվա իր ելույթին՝ նշել է, որ այն ուղղված էր հանրապետությունում ժողովրդի վստահությունը վայելող դատական իշխանության բացակայության խնդրին: Գործադիրի ղեկավարը շեշտել է, որ դատական իրապես անկախ և անաչառ համակարգ ունենալը մեզ համար կենսական անհրաժեշտություն է, ու նման համակարգի բացակայությունը մեր երկրի առաջ ծառացած թիվ մեկ սպառնալիքն է, ուստի այս խնդրի օր առաջ լուծումը՝ հանրային, համաժողովրդական պահանջ է:
Այնուհետև վարչապետը պատասխանել է ուսանողներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են կառավարության առաջնահերթություններին, դատաիրավական ոլորտում փոփոխություններին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը և այլ թեմաների:
Ուսանողները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին իրենց ընդունելու և հարցերին հանգամանալից պատասխանելու համար:

Prime Minister Nikol Pashinyan received a group of about two dozen students from the John F. Kennedy School of Government at Harvard University, who have arrived in Armenia to get acquainted with Armenia’s system of governance, the ongoing reforms and transformations.
The Prime Minister greeted the students and upon their request, touched upon the developments in our country. Nikol Pashinyan underscored that his government is strongly committed to developing and strengthening democracy, which will bring about new real changes in Armenia’s public life. According to Nikol Pashinyan, it is important that the citizens are participating in the reform process, enabling the government to carry out the proposed changes.
“We are optimistic and confident in our present day and the future. We are convinced that we will achieve the proposed goals,” the Head of Government said. Touching upon today’s statement on the judicial system, Nikol Pashinyan noted that it referred to the lack of judicial power in the country.
The Premier stressed that Armenia badly needs a truly independent and impartial judicial system. The lack of such a system is the number one threat to our country, and therefore, its soonest possible tackling is a nationwide imperative.
The Prime Minister answered a few questions asked by the students concerning the government’s priorities, judicial reforms, anticorruption campaign, human rights, civil society, Armenia’s foreign policy and other issues of topical interest.
In conclusion, the students thanked the Premier for audience and for giving detailed answers to their questions.