Անցկացվել է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հերթական դիտարկումը
Մայիսի 22-ին, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից, ՀՀ Տավուշի մարզում Բաղանիս գյուղի ուղղությամբ, անցկացվել է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հերթական դիտարկումը:
Հայկական կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի դաշտային օգնականներ Գենադի Պետրիկան և Օգնեն Յովիչը: Դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Սահմանային դիտարկման շրջանակում Տավուշի մարզպետարանում ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին է ներկայացվել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակը, ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի վիճակագրությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին ներկայացված տվյալների համար` ԵԱՀԿ պաշտոնյաները նշել են, որ դրանք կներառեն իրենց զեկույցներում:

Состоялся очередной мониторинг на армяно-азербайджанской границе
Накануне, 22 мая, офисом личного представителя действующего председателя ОБСЕ состоялся очередной мониторинг на участке армяно-азербайджанской границы близ села Баганис (Тавушская область), сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу минобороны Армении.
С позиций армянской стороны наблюдение осуществили полевые помощники Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Геннадие Петрика (Молдова) и Огнен Йович (Босния и Герцеговина). В ходе мониторинга нарушений режима прекращения огня не зафиксировано.
В рамках мониторинга границы в областной администрации Тавуша представителям ОБСЕ были представлены ситуация на армяно-азербайджанской госгранице, статистика случаев нарушения режима прекращения огня ВС Азербайджана.
Поблагодарив армянскую сторону за представленные данные, представители ОБСЕ отметили, что используют их в своих докладах.