Իմ ուղերձն է, որ մենք սկսենք վստահել միմյանց. Աննա Հակոբյանը պատասխանել է ադրբեջանցի լրագրողի հարցին
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը Ալմաթիում Եվրասիական մեդիա ֆորումի շրջանակներում պատասխանել է Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ադրբեջանցի լրագրողի հարցին՝ շեշտելով, որ որպես մայր և կին իր ուղերձն այն է, որ հակամարտությունը կարգավորվի բանակցությունների, այլ ոչ թե պատերազմի միջոցով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ադրբեջանցի լրագրողը  նշել է, որ ՀՀ վարչապետի որդին զինվորական ծառայություն է անցնում Լեռնային Ղարաբաղում այն դեպքում, երբ միջազգայնորեն որպես Հայաստանի տարածք չի ճանաչվել: Նա նաև նշել է, որ 2018 թվականի մայիսին վարչապետի պաշտոնում ընտրվելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ստեփանակերտ և տեսախցիկների առաջ ելույթ ունեցել ՝ հարցնելով, նման պայմաններում հնարավո՞ր է կողմերի միջև վստահություն ձևավորել:  Ադրբեջանցի լրագրողը ցանկանում էր նաև երկրորդ հարցը հնչեցնել, սակայն նրա խոսափողն անջատեցին, իսկ մինչ այդ ֆորումի համակարգողը նրան հորդորեց ելույթ ունենալու փոխարեն հարց հնչեցնել:
Ի պատասխան Աննա Հակոբյանն ընդգծել է, որ չի ցանկանում մանրամասների և քաղաքականության մեջ մտնել: «Ես այստեղ եմ որպես կին և մայր և իմ կոչը, իմ ուղերձը հղում եմ որպես կին և մայր: Ես ցանկանում եմ ասել, որ պատերազմը դեռ ավարտված չէ, ահա թե ինչու է մեր որդին ծառայում Լեռնային Ղարաբաղի բանակում:
Այսպիսով` իմ ուղերձն է, որ մենք սկսենք վստահել միմյանց, սկսենք մտածել այս հակամարտությունը բանակցությունների, ոչ թե պատերազմի միջոցով լուծելու մասին: Դուք գիտեք, որ 2016 թվականին Ադրբեջանի կողմից լայնածավալ պատերազմ սանձազերծվեց, և մենք կորցրեցինք հարյուրավոր երիտասարդների երկու կողմերից: Իմ ուղերձն է՝ երբեք նույնը չկրկնել և սկսել մտածել այս հակամարտությունը բանակցությունների միջոցով կարգավորելու մասին»,- ասել է Հակոբյանը:
ՀՀ վարչապետի տիկինը շեշտել է, որ հայկական կողմը երբեք պատերազմ չի սկսել:  «Եթե խոսում եք մեր ընտանիքի կողմից կամ հայկական կողմից հնչող ուղերձների մասին, Դուք պետք է հիշեք Ադրբեջանի կառավարության, Իլհամ Ալիևի ելույթներն ու ուղերձները: Դուք ավելի լավ գիտեք, թե ինչպիսի թշնամանք են պարունակում այդ ելույթները: Ես ցանկանում եմ կրկնել, որ իմ ուղերձն է՝ սկսել չատել միմյանց: Ես գիտեմ, որ դա շատ դժվար է, բայց դա անհնար չէ:
Ես կարծում եմ, որ եթե որպես սկիզբ մայրերը և կանայք կարողանան նույն ուղերձը տալ քաղաքական որոշում կայացնողներին, բանակցողներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համակարգողներին՝ թույլ չտալ նոր պատերազմ և փորձել հակամարտությունը կարգավորել բանակցությունների միջոցով, մենք տեղ կհասնենք»,- եզրափակել է Աննա Հակոբյանը:

Armenian Prime Minister’s spouse Anna Hakobyan responded to the question of an Azerbaijani reporter relating to the Nagorno Karabakh conflict during the discussion on the sidelines of the Eurasian Media Forum in Almaty, Kazakhstan, stating that as a woman and mother her message is to start to think about solving this conflict through negotiations, not war, Armenpress reports.
In his question the Azerbaijani reporter said the Armenian PM’s son is serving in the army in Nagorno Karabakh which is not an internationally recognized territory of Armenia. He also added that in May 2018 after his election as PM Nikol Pashinyan visited Stepanakert and spoke to the cameras. The journalist asked whether in such conditions it is possible to create confidence between the sides. He tried to ask also the second question, but his microphone turned off, but before that the Forum’s coordinator interrupted him urging to ask a question, rather than to make a statement.
In response Armenian PM’s spouse Anna Hakobyan said she doesn’t want to enter into details and in politics. "I am here as a woman and my call, my message is as a woman and mother. But I want to tell you that the war is not over yet, that’s why our son is serving in the army in Nagorno Karabakh.
So, my message is to start to trust each other and to start to think about solving this conflict through negotiations, not war. You know that in 2016 a large-scale war has been initiated by the Azerbaijani side, and we lost hundreds of young people from both sides. And my message is not to repeat the same, never repeat the same and to start to think about solving this conflict through negotiations", she said.
The PM’s spouse noted that the Armenian side never started war. "And if you are talking about the messages coming from our family or the Armenian side, you have to remember the speeches and messages coming from the Azerbaijani government and Ilham Aliyev. You know better than me what kind of hostility exists in his speeches. So I want to repeat that my message is to start not to hate each other. I know it’s very difficult, but is not impossible''.