Մայիսի 19-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 120 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1000 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, մայիսի 20-ին ՊԲ հարավային հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (2 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաև կանխարգելիչ գործողությունների:

Defense Ministry of Artsakh Summed up the Border Situation
In the period between May 19 and 25, the enemy violated the ceasefire regime around 120 times, during which more than 1000 shots were fired at the Armenian positions from different caliber weapons.
In addition to gunfire, on May 20, Azerbaijani armed forces also used automatic grenade launcher (2 missiles) in the direction of one of the combat positions in the southern part of the Defense Army.
As reported by the press service of the Artsakh Defense Ministry, the frontline units of the Defense Army continue to confidently carry out combat duty and, if necessary, resort to preventive actions.