Մայիսի 19-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 120 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1000 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, մայիսի 20-ին ՊԲ հարավային հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (2 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաև կանխարգելիչ գործողությունների:

В период с 19 по 25 мая на арцахо-азербайджанской границе ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня около 120 раз.
Противник из стрелкового оружия различного калибра произвели в направлении армянских позиций более 1000 выстрелов.
Помимо стрелкового оружия, 20 мая в направлении одной их боевых позиций Армии обороны Арцаха, дислоцированной в южной части, ВС Азербайджана применили также автоматический станковый гранатомет (2 снаряда).
Передовые подразделения Армии обороны продолжают уверенно нести боевое дежурство, при необходимости прибегая также к превентивным действиям, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.