Դոնալդ Թրամփը պաշտոնական այցով մեկնել է Ճապոնիա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այսօր պետական պաշտոնական այցով մեկնել է Ճապոնիա՝ մինչև մայիսի 28-ը։  Նախագահի ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Տոկիոյի Հանեդա օդանավակայանում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Սա ԱՄՆ նախագահի Ճապոնիա ամենաերկարատև պետական այցն է 1992 թվականից ի վեր։ Շաբաթ օրը Թրամփը նախատեսել է հանդիպում բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ։ Բացի այդ, մայիսի 26-ին Թրամփը Աբեի հետ գոլֆ կխաղա, իսկ երեկոյան միասին կայցելեն սումոյի կայսեր գավաթի մրցաշարին։
Ծրագրի հիմնական մասը կսկսվի մայիսի 27-ին։ Այն կներառի երկրի վարչապետ Սինձո Աբեի հետ հանդիպումը, ինչպես նաև ընդունելություն նոր կայսր Նարուհիտոյի մոտ, որը գահ է բարձրացել մայիսի 1-ին։
Եզրափակիչ օրը ԱՄՆ նախագահը կբարձրանա Ճապոնիայի ինքնապաշտպանության ուժերի «Կագա» ուղղաթիռակիր նավ, որը գտնվում է Տոկիոյի ծոցի Յոկոսուկա բազայում։ Մոտ ապագայում նախատեսվում է այդ նավը վերափոխել թեթև ավիակրի։

Donald Trump Arrived in Tokyo
U.S. President Donald Trump, who arrived in Tokyo on Saturday for a four-day state visit, will get down to business on Sunday with Prime Minister Shinzo Abe — by playing golf and watching sumo, reports The Japantimes.
But, as strange as it may seem, these are serious diplomatic events for the two leaders, who have enjoyed a close personal relationship since Trump became president in January 2017.
Officials and experts have said the top priority for Trump’s visit for both sides is to show off the two leaders’ ties and highlight a strong Japan-U.S. alliance in the face of threats from China and North Korea.
On Thursday, a senior Japanese diplomat briefing reporters in Tokyo on the visit emphasized that the purpose is “to send out signals” that “the Japan-U.S. alliance is stronger than ever” and that the two countries will take the lead in maintaining peace and stability in the region.
Separately, in news that would have been well-received in Tokyo, a senior U.S. official said Wednesday that trade would not be a top issue, according to media reports.