Հայ հասարակությունը շատ լավ է վերաբերվում Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկային. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի անդամ, արտաքին գործերի նախարար Վան Իին:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարարին Հայաստանում և ջերմությամբ հիշել վերջերս Չինաստան կատարած իր այցը: «Շատ արդյունավետ և լավ հանդիպումներ եմ ունեցել Չինաստանի նախագահի, վարչապետի, չինաստանյան գործարարների հետ և ուրախ եմ, որ մեր քննարկումների արդյունքներով ձեռք ենք բերել կոնկրետ պայմանավորվածություններ՝ փոխշահավետ համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար: Այդ նախաձեռնությունը կարևոր նշանակություն ունի ժողովուրդների միջև համագործակցության, փոխադարձ վստահության և գլոբալ կայունության ամրապնդման տեսանկյունից: Կցանկանայի նաև ընդգծել, որ Հայաստանի և Չինաստանի ժողովուրդներին միավորում են ամուր մարդկային կապերը և ջերմ հյուրընկալությունը», - նշել է ՀՀ վարչապետը:
ՉԺՀ պետական խորհրդի անդամ, արտաքին գործերի նախարար Վան Ին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետին ընդունելության և «Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսություն» համաժողովին մասնակցության համար: Նրա խոսքով՝ Չինաստանը կարևորում է երկխոսության ամրապնդումը, փոխշահավետ գործակցության զարգացումը, և Պեկինում Չինաստանի բարձրագույն ղեկավարության հետ ՀՀ վարչապետի հանդիպումները, արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները ևս մեկ անգամ ընդգծեցին հայ-չինական հարաբերություններին, դրանց շարունակական ընդլայնմանն ու սերտացմանը երկուստեք տրվող կարևորությունը: Չինաստանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի ու Չինաստանի միջև համագործակցությունն արդյունավետ զարգանում է՝ հիմնված երկու ժողովուրդների միջև փոխադարձ հարգանքի և բարեկամության վրա: «Պատրաստ ենք և տրամադրված ենք խորացնել փոխշահավետ գործակցությունը Հայաստանի հետ՝ Ձեր ղեկավարությամբ», - ասել է Վան Ին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ վերջին շրջանում երկու երկրների միջև հաճախակի դարձած բարձրաստիճան պաշտոնական փոխայցերը, հանդիպումները վկայում են հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկայի մասին, ինչին հայ հասարակությունը շատ լավ է վերաբերվում: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է այսօր Երևանում Հայաստանի և Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարների կողմից «ՀՀ Կառավարության և ՉԺՀ Կառավարության միջև սովորական անձնագրեր կրող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին» համաձայնագրի ստորագրումը, որը կնպաստի ոչ միայն հումանիտար, այլև գործարար կապերի զարգացմանը և ներդրումների ներգրավմանը: Այս համատեքստում վարչապետն առաջարկել է համատեղ քննարկել նաև օդային ուղիղ հաղորդակցության հաստատման հեռանկարները:
Զրուցակիցները քննարկել են ձեռք բերված երկկողմ պայմանավորվածությունների շրջանակում մի շարք բնագավառներում կապերի խորացմանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել ճանապարհաշինության, ենթակառուցվածքների, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների, մեքենաշինության ոլորտներում, գործարար շրջանակների համար արտահանման շուկաների ընդլայնման և ներդրումային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ համագործակցության զարգացման հնարավորություններին:
Երկուստեք կարևորվել է Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման գործում համագործակցությունը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունն այն դիտարկում է ոչ միայն որպես ճանապարհային ենթակառուցվածքի զարգացման ծրագիր, այլև հաղորդակցության միջանցքի ձևավորման հնարավորություն, որը կարևոր օղակ կարող է հանդիսանալ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեքստում: Վան Ին իր հերթին նշել է, որ Չինաստանը հետաքրքրված է Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման գործում մասնակցությամբ՝ հաշվի առնելով ծրագրի կարևորությունը ինչպես «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում, այնպես էլ տարածաշրջանային զարգացման և կայունության ապահովման հարցում:
Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը քայլեր է իրականացնում տեխնոլոգիական արտադրությունը խթանելու ուղղությամբ, և այս առումով հետաքրքրված է նաև ՏՏ ոլորտում համագործակցության խորացմամբ: Նիկոլ Փաշինյանը հրավիրել է չինաստանյան ընկերություններին՝ մասնակցելու այս տարվա հոկտեմբերի 6-9-ը Երևանում կայանալիք ՏՏ Համաշխարհային համաժողովին: Չինաստանի արտգործնախարարը նշել է, որ Չինաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտն առաջանցիկ տեմպերով զարգանում է, և ծանոթ լինելով այս բնագավառում Հայաստանի ունեցած ներուժին, պատրաստ են քննարկել փորձով փոխանակվելու, գործակցությունը զարգացնելու հեռանկարները: Վան Ին շնորհակալություն է հայտնել ՏՏ համաշխարհային համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար և նշել, որ Չինաստանը կդիտարկի մասնակցության հնարավորություններն ու մակարդակը:
ՀՀ վարչապետը և Չինաստանի արտգործնախարարը մտքեր են փոխանակել նաև համաշխարհային և տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերների շուրջ, կարևորել գլոբալ և ռեգիոնալ կայունության ամրապնդման ուղղությամբ համագործակցությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը երախտագիտություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Չինաստանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար:

Армянское общество хорошо относится к положительной динамике развития отношений между Арменией и Китаем: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня члена Государственного совета, министра иностранных дел Китайской Народной Республики Ван И.
Премьер-министр Пашинян приветствовал министра иностранных дел КНР в Армении и с теплотой вспомнил свой недавний визит в Китай. "Я провел очень эффективные и хорошие встречи с председателем, премьер-министром Китая, китайскими бизнесменами, и рад, что по итогам этих обсуждений мы достигли конкретных договоренностей по развитию взаимовыгодного сотрудничества. Еще раз хочу поблагодарить за приглашение принять участие в конференции "Диалог азиатских цивилизаций". Эта инициатива имеет большое значение с точки зрения сотрудничества между народами, взаимного доверия и глобальной стабильности. Я хотел бы также подчеркнуть, что народы Армении и Китая объединяют крепкие человеческие связи и теплое гостеприимство", - отметил премьер-министр Республики Армения.
Член Государственного совета, министр иностранных дел Китайской Народной Республики Ван И поблагодарил премьер-министра Армении за прием и участие в конференции "Диалог азиатских цивилизаций".
По его словам, Китай придает большое значение укреплению диалога, развитию взаимовыгодного сотрудничества, и встречи премьер-министра с высшим руководством КНР в Пекине, а также достигнутые по итогам встреч договоренности еще раз доказали важность армяно-китайских отношений, необходимость их постоянного расширения и углубления. Министр иностранных дел Китая отметил, что с момента установления дипломатических отношений сотрудничество между Арменией и Китаем эффективно развивается на основе взаимного уважения и дружбы между двумя народами. "Мы готовы и намерены углубить взаимовыгодное сотрудничество с Арменией под Вашим руководством", - сказал Ван И.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что официальные взаимные визиты и встречи на высоком уровне, которые в последнее время участились между двумя странами, свидетельствуют о положительной динамике развития армяно-китайских отношений, и армянское общество очень хорошо относится к этому. Глава правительства подчеркнул важность подписанного сегодня министрами иностранных дел Армении и Китая "Соглашения между правительством Республики Армения и правительством КНР о взаимной отмене визовых требований для лиц, имеющих обычные паспорта", которое будет способствовать развитию не только гуманитарных, но и деловых контактов, а также привлечению инвестиций. В этом контексте премьер-министр предложил совместно обсудить перспективы создания прямого воздушного сообщения.
Собеседники обсудили вопросы углубления связей в ряде областей в рамках достигнутых двусторонних договоренностей. В частности, были затронуты возможности сотрудничества в сферах дорожного строительства, инфраструктур, информационных и высоких технологий, машиностроения, расширения экспортных рынков для предпринимательских кругов и реализации инвестиционных программ.
Двусторонне была подчеркнута важность сотрудничества в строительстве автомагистрали Север-Юг. По словам Никола Пашиняна, правительство Армении рассматривает этот проект не только как программу развития дорожной инфраструктуры, но и как возможность сформировать коммуникационный коридор, который может стать важным звеном в контексте инициативы "Один пояс, один путь". В свою очередь, Ван И отметил, что Китай заинтересован в строительстве автомагистрали Север-Юг с учетом важности проекта как в рамках инициативы "Один пояс, один путь", так и в контексте обеспечения регионального развития и стабильности.
Премьер-министр отметил, что правительство Республики Армения предпринимает шаги по наращиванию технологического производства и в этой связи также заинтересовано в углублении сотрудничества в сфере информационных технологий. Никол Пашинян пригласил китайские компании принять участие во Всемирном форуме ИТ, который пройдет в Ереване 6-9 октября текущего года. Министр иностранных дел Китая отметил, что сфера высоких технологий в КНР развивается быстрыми темпами и, зная о потенциале Армении в этой области, Китай готов обсудить перспективы обмена опытом и развития сотрудничества. Ван И поблагодарил за приглашение принять участие во Всемирном форуме ИТ и отметил, что Китай рассмотрит возможности и уровень участия.
Премьер-министр Армении и министр иностранных дел Китая также обменялись мнениями о проблемах глобальной и региональной безопасности, подчеркнули важность сотрудничества в контексте укрепления глобальной и региональной стабильности.
Премьер-министр Пашинян выразил благодарность за сбалансированную позицию Китая по нагорно-карабахскому конфликту.