Թրամփը նշել է Իրանի հետ բանակցությունների պայմանները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իրենք դրական կընդունեն Իրանի առաջարկությունը, եթե նա ցանկանա բանակցություններ սկսել Միացյալ Նահանգների հետ, փոխանցում է Azat.tv-ն: ԱՄՆ նախագահը նման հայտարարություն է արել Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի հետ երկկողմ հանդիպումից հետո, տեղեկացնում է China Global Television Network (CGTN)-ը։
«Ոչ ոք չի ցանկանում, որ տեղի ունենան ահավոր բաներ»,- ընդգծել է ԱՄՆ նախագահը՝ ենթադրելով, որ Թեհրանը բանակցություններ է ցանկանում։
Վերջին ամսվա ընթացքում իրավիճակը ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հարաբերություններում զգալի սրվել է։ Ամերիկյան իշխանությունները կոշտ պատժամիջոցներ են մտցրել Իրանի տնտեսության առանցքային ոլորտների հանդեպ և շարունակում են ուժեղացնել ճնշումը։ Վաշինգտոնի հայտարարված նպատակն է «փոխել Իրանի Իսլամական Հանրապետության վարքը»։
ԱՄՆ-ը նաև Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հայտարարել ահաբեկչական կազմակերպություն։ Ի պատասխան՝ Իրանը ԱՄՆ Զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարությունը հայտարարել է ահաբեկչական կազմակերպություն, իսկ Միացյալ Նահանգները՝ «ահաբեկչությունը հովանավորող պետություն»։
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը դրանից հետո տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ը Իրանի ափերի մոտ կուղարկի «Աբրահամ Լինքոլն» ավիակիրը և ռմբակոծիչներ։ Նրա խոսքով՝ այդկերպ Վաշինգտոնը «պարզ ու անսխալ ազդանշան է ուղարկում իրանյան ռեժիմին այն մասին, որ ցանկացած հարձակում Միացյալ Նահանգների կամ մեր դաշնակիցների շահերի վրա կհակադարձվի անխնա ուժով»։

Trump Says He Backs Japan's Efforts to Talk With Iran
President Donald Trump on Monday backed the Japanese prime minister's interest in using his country's good relations with Iran to help broker a possible dialogue between the U.S. and its nemesis in the Middle East, The NYT reports.
Trump, who has said he's open to having a dialogue with Iran, has sought to downplay fears of military conflict, but the Iranians have said they have no interest in communicating with the White House.
Trump commented during a day that opened with the high pageantry of his meeting with Japan's emperor but quickly gave way to deliberations over thorny global issues, including North Korea, trade tensions with his Japanese host and the escalating friction between the U.S. and Iran.
"I know that the prime minister and Japan have a very good relationship with Iran so we'll see what happens," he said while meeting with Abe in Tokyo.
"The prime minister's already spoken to me about that and I do believe that Iran would like to talk. And if they'd like to talk, we'd like to talk also. We'll see what happens ... nobody wants to see terrible things happen, especially me."
Trump has imposed tough new sanctions on Iran, which are crippling its economy. Late last week, he announced the deployment of 1,500 U.S. troops to the region amid escalating tensions. The U.S. earlier deployed an aircraft carrier and B-52 bombers to the Persian Gulf in response to intelligence of Iranian threats to U.S. interests in the region.