Եվրախորհրդարանը ներկայացրել է ընտրությունների արդյունքներով տեղերի բաշխման կանխատեսում
ԵԽ-ն հրապարակել է ճշտված գնահատական Եվրախորհրդարանի աթոռների բաշխման մասին: Ըստ այդմ՝ երկու խմբակցությունների եվրաթերահոռետեսներն ու ազգայնականները եվրախորհրդարանի նոր կազմում կարող են ակնկալել 113 աթոռ, ինչն ավելին է, քան նախորդ կազմում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
ԵԽ գնահատականով՝  «Իտալիայի վարչապետ Մաթեո Սալվինիի դաշինքը», որը միավորում է եվրաթերահավատներին Ֆրանսիայից, Ավստրիայից, Բելգիայից, Իտալիայից և այլ երկրներից, կարող է ստանալ 57 աթոռ (անցած խորհրդարանում՝ 37), իսկ Brexit-ի կողմնակիցները «Ազատության և ուղիղ դեմոկրատիայի Եվրոպա»-ից կարող են ակնկալել ևս 56 մանդատ (ունեին 41-ը)։
Առայժմ հարցական է մնում, թե արդյոք այդ ուժերը կձևավորեն միասնական խումբ՝ հաշվի առնելով այն, որ երկրորդ խմբակցության կազմում կլինեն պատգամավորներ իտալական «Հինգ աստղ» շարժումից և Brexit-ի կողմնակիցներ։
Ճշտված տվյալներով՝ ևս 60 մանդատ կստանան «Եվրոպացի պահպանողականների և բարեփոխիչների» խմբակցության պատգամավորները (մինչ այդ՝ 76)։
Համաձայն հրապարակված կանխատեսման՝ ԵՄ-ում առաջատար «Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը» կստանա 178 մանդատ, սոցիալ-դեմոկրատները՝ 147, «կանաչները»՝ 70։

В Европарламенте спрогнозировали распределение мест по итогам выборов
Евроскептики и националисты из двух фракций могут рассчитывать в новом составе Европарламента в совокупности на 113 кресел, что больше, чем в предыдущем составе, свидетельствует опубликованная ЕП уточненная оценка распределения кресел.
Ранее фракции "Европейских наций и свобод" и группа "Европа свободы и прямой демократии" насчитывали, соответственно, 37 и 41 депутата (всего 78), передает РИА Новости.
По оценке ЕП, "альянс (итальянского вице-премьера Маттео) Сальвини", объединяющий евроскептиков из Франции, Австрии, Бельгии, Италии и других стран, может получить 57 кресел (в прошлом парламенте было 37), а сторонники Brexit из "Европы свободы и прямой демократии" могут рассчитывать еще на 56 мандатов (был 41).
Пока остается вопросом, будут ли эти силы формировать единую группу, учитывая, что в составе второй фракции будут депутаты из итальянского движения "Пять звезд" и сторонники Brexit.
Также, согласно обновленному прогнозу, ведущая в ЕС "Европейская народная партия" получит 178 мандатов, социал-демократы – 147, а "зеленые" - 70.