Զելենսկիի արտասահմանյան առաջին այցը կլինի Բրյուսել
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին արտասահմանյան առաջին այցը կկատարի Բրյուսել: Ինչպես տեղեկացնում Է«Արմենպրես»-ը, այս մասին մայիսի 29-ին հայտնել Է պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Պլանավորված են պետության ղեկավարի հանդիումները Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի, Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերի, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգի հետ»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Մամուլի ծառայությունում ճշտել են, որ այցը տեղի կունենա հունիսի 4-ից 5-ը: Ուկրաինայի նախագահը, ինչպես հավելել են նրա վարչակազմում, ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի գործընկերներին կիրազեկի Ուկրաինայի արևելքի անվտանգության հետ կապված իրադրության մասին, կքննարկի Դոնբասի հակամարտության կարգավորման համար միջազգային ջանքերի ակտիվացման ուղիները, ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի ղեկավարների հետ կարծիքներ կփոխանակի երկրում հետագա բարեփոխումների շուրջ:

Зеленский совершит первый зарубежный визит в Брюссель
Первый зарубежный визит новый президент Украины Владимир Зеленский нанесет в Брюссель. Об этом в среду сообщала пресс-служба главы государства, сообщает ТАСС.
"Запланированы встречи главы государства с президентом Европейского Совета Дональдом Туском, президентом Европейской комиссии Жан-Клодом Юнкером, генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом", - говорится в сообщении.
В пресс-службе уточнили, что визит пройдет с 4 по 5 июня.
Президент Украины, как добавили в его администрации, проинформирует партнеров в ЕС и НАТО о ситуации с безопасностью на востоке Украины, обсудит пути активизации международных усилий для урегулирования конфликта в Донбассе, обменяется мнениями с лидерами ЕС и НАТО о дальнейших реформах в стране.