«Միասնություն՝ սպորտով». նախագահ Սարգսյանն ընդունել է Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի պատվիրակությանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի պատվիրակությանը:
Նախագահը ողջունել է համահայկական խաղերի անցկացումն ու ընդհանրապես համահայկական այդ միջոցառման գաղափարը, նշելով, որ խաղերի միավորող ոգին պետք է օգտագործվի նաև Հայաստան-Արցախ –Սփյուռք կապերն ավելի սերտացնելու համար:
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը Հանրապետության նախագահին է ներկայացրել խաղերի ծրագիրն ու մանրամասն տեղեկացրել նախատեսվող մրցումների մասին: «Միասնություն՝ սպորտով» նշանաբանով անցկացվելիք համահայկական հերթական խաղերի բացումն առաջին անգամ տեղի կունենա Արցախում: Ամառային խաղերին այս տարի կմասնակցեն սփյուռքի ավելի քան 35 քաղաքների ներկայացուցիչներ: Ծրագրում ընդգրկված 17 մարզաձևից 7-ի մրցումները կանցկացվեն Արցախում: Ակնկալվում է 4000 մարզիկների մասնակցություն Հայաստանից, Արցախից և աշխարհի տարբեր երկրներից:
Հանրապետության նախագահը կարևոր է համարել, որ համահայկական խաղերը մարզական մրցաշար լինելուց բացի նաև խթան հանդիսանան համահայկական ինտեգրման համար: Ընդգծելով մարզական այս համահայկական ստուգատեսը Արցախում անցկացնելու առանձնահատուկ նշանակությունը՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ այն նաև Արցախ այցելելու և Արցախին կապվելու հրաշալի հնարավորություն է մեր հազարավոր հայրենակիցների համար: Նախագահի խոսքերով՝ հայրենասիրությունը պետք է արտահայտել ոչ միայն սահմանները պաշտպանելու միջոցով, ինչը շատ էական ու անհրաժեշտ է, այլև՝ հայրենիքը՝ Արցախը, Լոռին, Շիրակը, Սյունիքը, Տավուշը, ողջ Հայաստանը ճանաչելու և իմանալու միջոցով: «Ես ձեր շարժման մեջ մեծ ուժ եմ տեսնում, որի միջոցով կարելի է հայրենիքն ավելի ճանաչված ու ճանաչելի դարձնել»,- դիմելով հանդիպման մասնակիցներին՝ նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահն ասել է, որ համահայկական խաղերը լավ օրինակ են այն բանի, որ մենք ապագայում կարող ենք նաև միջազգային մակարդակի մեծ մրցումներ անցկացնել: Նա պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել խաղերի անցկացմանը և քաջալերել Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի ներկայացուցիչներին՝ շարունակելու իրենց նվիրական գործը:

Президент Армении принял делегацию Всемирного комитета Всеармянских игр
Президент приветствовал проведение Всеармянских игр и саму идею этого всеармянского мероприятия, отметив, что присущий играм дух единства должен использоваться также для еще большего упрочения связей Армения-Арцах-Диаспора.
Председатель Всемирного комитета Всеармянских игр Ишхан Закарян представил президенту Республики программу игр и подробно проинформировал о намеченных соревнованиях. Открытие очередных Всеармянских игр, которые пройдут под девизом "Единство посредством спорта", впервые состоится в Арцахе. В летних играх в этом году примут участие представители более чем 35 городов Диаспоры. Соревнования пройдут по 17 видам спорта, 7 из которых будут проводиться в Арцахе. Ожидается участие 4000 спортсменов из Армении, Арцаха и разных стран мира.
Президент Республики счел важным, чтобы Всеармянские игры, помимо спортивной составляющей, также служили стимулом для общеармянской интеграции. Подчеркнув особое значение того, что этот спортивный смотр будет проводиться в Арцахе, Армен Саркисян сказал, что это также чудесная возможность для многих тысяч наших соотечественников посетить Арцах и полюбить Арцах. По словам президента, патриотизм нужно выражать не только посредством защиты границ, что очень существенно и необходимо, но и посредством знакомства и углубления знаний о родине: об Арцахе, Лори, Шираке, Сюнике, Тавуше - обо всей Армении. "Я вижу в вашем движении большую силу, посредством которой можно сделать нашу родину более известной и узнаваемой", - отметил президент Саркисян, обращаясь к участникам встречи.
Президент сказал, что Всеармянские игры являются хорошим примером того, что мы в будущем можем также проводить большие соревнования международного уровня. Он выразил готовность содействовать проведению игр и поощрил представителей Всемирного комитета Всеармянских игр продолжать своё преданное служение этому делу.