Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ հետ
Աշխատանքային այցով Աշխաբադում գտնվող փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանըմայիսի 30-ին հանդիպում է ունեցել Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ։
Հանդիպման ընթացքում նշվել է հայ-թուրքմենական միջպետական համագործակցության վերջին շրջանի դինամիկան, կարևորվել է փոխադարձ այցերի, առևտրատնտեսական փոխգործակցության և հումանիտար-մշակութային շփումների աշխուժացումը։ Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը գոհունակությամբ են արձանագրել, որ2017թ. համեմատ 2018թ. երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կրկնապատկվել է` հասնելով 31 մլն ԱՄՆ դոլարի: Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են նաև գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցությանխորացումը, անդրադարձել են երկու երկրների մայրաքաղաքներում փոխադարձաբար առևտրի տների հիմնման ու Աշխաբադ-Երևան ուղիղ չվերթի վերաբացման հարցերին։
Հանդիպման ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով էներգետիկ բնագավառում համագործակցության խորացմանը։

Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan Met With President Gurbanguly Berdimuhamedow of Turkmenistan
Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, on sidelines of a working visit to Ashgabat on Thursday met with President Gurbanguly Berdimuhamedow of Turkmenistan.
At the meeting, the recent dynamics in Armenian-Turkmen interstate cooperation were noted, and the intensification of reciprocal visits as well as trade and economic cooperation and humanitarian and cultural contacts were emphasized, NEWS.am reports.
Also, Deputy PM Grigoryan and President Berdimuhamedow recorded that commodity turnover between the two countries doubled in 2018, as compared to 2017, and reached US$31 million.
Furthermore, the interlocutors attached importance to the deepening of cooperation in agriculture and tourism, and touched upon the reciprocal founding of trade chambers in the capital cities of both countries and the reopening of the Ashgabat-Yerevan direct flights.