Մեր դեպքում Սփյուռքը ոչ թե մարդկանց խումբ է, այլ ինստիտուցիոնալ հիմքեր պարունակող մարմին. Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Կիպրոսի թեմի առաջնորդի հետ
Կիպրոսի Հայոց առաջնորդարանում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հունիսի 3-ին  հանդիպեց Կիպրոսի թեմի կաթողիկոսական ընդհանուր փոխանորդ Գերաշնորհ տեր Խորեն արքեպիսկոպոս Տողրամաճեանի, կիպրահայ պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանի և կիպրահայ կառույցների ղեկավարների ու ներկայացուցիչների հետ: Ողջունելով նախարար Մնացականյանին՝ Տ. Խորէն արք. Տողրամաճեանը կարևորեց նման ձևաչափով հանդիպումների անցկացումը, ինչը լավ հնարավորություն է բաց զրույց ծավալելու ինչպես Հայաստանին առնչվող զարգացումների, այնպես էլ՝ Սփյուռքին հուզող հարցերի շուրջ։ Իր խոսքում նախարար Մնացականյանը բարձր գնահատեց կիպրահայ համայնքում գործող կրթական և հոգևոր կառույցների ունեցած անգնահատելի դերը ազգային ինքնության պահպանման և հայ-կիպրական դարավոր բարեկամության ամրապնդման գործում և հույս հայտնեց, որ համայնքի ներուժի լիարժեք օգտագործումը հնարավորություն կընձեռի առավել խորացնելու և հարստացնելու Հայաստանի և Կիպրոսի միջև քաղաքական օրակարգը: «Կիպրոսի հետ հարաբերությունների հիմքում շատ ավելի խորքային իմաստ կա. սա քաղաքակրթություններ ներկայացնող ժողովուրդների բարեկամություն է, որոնք շատ լավ հիշողություն, պատմության շատ խորը զգացում ունեն, և այդ քաղաքակրթական հիմքերի վրա է կառուցված բարեկամությունը», - նշեց ԱԳ նախարարը: ԱԳ նախարարն այս հարաբերություններում առանձնահատուկ ընդգծեց Կիպրոսի հայ համայնքի դերակատարությունը: «Մեր դեպքում Սփյուռքը ոչ թե մարդկանց խումբ է, որոնք տարին մեկ անգամ հավաքվում են սուրճ խմելու, այլ սա ինստիտուցիոնալ հիմքեր պարունակող մարմին է: Հարցն այն չէ, թե որքան է կազմում Կիպրոսի հայ համայնքի թվաքանակը, հարցն այն է, որ դուք ներկայացված եք ինստիտուցիոնալ կառուցվածքային խորը հիմքերով, որոնք ուղղված են պահպանելու այն, ինչ մեզ համար շատ կարևոր է՝ մեր ազգային ինքնությունը»: Ներկայացնելով իր այցի նպատակները և հունիսի 4-ին կայանալիք եռակողմ ձևաչափով առաջին հանդիպման օրակարգը և այդ ձևաչափով համագործակցության հեռանկարները՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց. «Իմ այցի նպատակն է հիմք դնելու նոր՝ Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ ձևաչափով համագործակցությանը, որը բավական խոստումնալից է և բավական ներուժ ունի»: «Մենք շատ խոստումնալից օրակարգ ունենք նորարությունների, բարձր տեխնոլոգիաների, ստեղծագործ կրթության բնագավառներում, որտեղ առաջարկում ենք ընդլայնել համագործակցության շրջանակները: Եվ հուսով եմ, որ այս պահից սկսած կարող ենք ընդլայնել ոլորտային համագործակցությունը»: Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձավ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին և ժողովրդի լայն մանդատի հիման վրա կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին, Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին: «Ապրիլ-մայիս ամիսների Թավշյա հեղափոխությունից ի վեր չափազանց էական զարգացումներ են տեղի ունենում Հայաստանի կյանքում: Մենք անդրադարձանք մեր կուտակված ներքին խնդիրներին, մենք ի ցույց դրեցինք պետության, պետական-հասարակական ինստիտուտների կարողությունը, ուժը: Հասարակության ընդվզումը, որը բերեց թավշյա խաղաղ, ոչ բռնի հեղափոխության, չքայքայեց պետության հիմքերը, այլ միայն նպաստեց դրանց ամրապնդմանը: Մենք 27 տարի շարունակ կառուցել ենք երկիր, որը ես կկոչեմ եվրոպական մոդելի երկիր: 1991թ. ի վեր մենք ընտրեցինք պետության կառուցման այդ ուղղությունը, որի հիմքում դրված են ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները, ազատությունը»,- նշեց ԱԳ նախարարը: Հանդիպման ավարտին նախարար Մնացականյանը պատասխանեց Կիպրոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների բազմաթիվ հարցերին, տեղի ունեցավ մտքերի հանգամանալից փոխանակում: Այնուհետև ԱԳ նախարարը շրջայց կատարեց Սուրբ Աստվածածին Հայ առաքելական եկեղեցում:

Foreign minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan on June 3 met with Archbishop Khoren Doghramadjian, General Patriarchal Vicar of the Cypriot Diocese, Cypriot-Armenian MP Vardges Mahtesian, as well as heads of Cypriot-Armenian structures and community representatives in the Armenian Diocese of Cyprus, Armenpress reports.
At the meeting Archbishop Khoren Doghramadjian highlighted the importance of such meetings which, according to him, are a good opportunity to discuss the developments relating to Armenia and the Diaspora’s issues of concern.
In his remarks minister Mnatsakanyan highly valued the role of educational and spiritual structures of the Armenian community in terms of preserving the national identity and strengthening the Armenian-Cypriot centuries-old friendship. He expressed hope that the complete use of the community’s potential will enable to further expand and enrich the political agenda between Armenia and Cyprus.
“There is much more meaning in the basis of the relations with Cyprus: this is a friendship of peoples who represent civilizations, who have a very good memory, a deeper feeling of history, and this friendship has been built on these civilizational bases”, the Armenian FM said.
He specifically highlighted the role of the Armenian community in these relations. “In our case Diaspora is not a group of people who gather once a year to drink a coffee, but a body containing institutional bases. How many people are in the Armenian community is not the matter, the matter is that you are represented with deep institutional structural bases aimed at preserving what is very important for us – our national identity”, he added.
Introducing the purpose of his visit and the agenda of the June 4 trilateral meeting, as well as the cooperation prospects in this format, the Armenian FM stated: “My visit aims at creating a new Armenia-Cyprus-Greece trilateral cooperation which is quite promising and has a huge potential”.
“We have very promising agenda in the fields of innovations, high technologies, creative education where we propose to expand the cooperation frameworks. And I hope that from now on we can enlarge the sectoral partnership”.
The foreign minister also touched upon the recent domestic political changes in Armenia and the government’s ongoing reforms, as well as Armenia’s foreign policy priorities.
“Major developments have taken place in Armenia since the Velvet revolution of April-May 2018. We touched upon our domestic problems, showed the ability and power of the state and state-public institutions. The people’s fight, which led to the peaceful, velvet revolution, didn’t destroy the foundations of the state, but only contributed to its strengthening. For 27 years we have built a country which I will call a country of a European model. Since 1991 we have chosen this direction of building a state which is based on democracy, human rights and freedom”, FM Zohrab Mnatsakanyan said.
At the end of the meeting the minister answered numerous questions of the community representatives.
Afterwards he toured the St. Mary Armenian Apostolic Church.
Armenian FM Zohrab Mnatsakanyan arrived in Cyprus to take part in Armenia-Cyprus-Greece trilateral ministerial consultation.