Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի պատվիրակությանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխնախագահ Չեն Շիխինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Որպես Հայաստանի նախագահ և որպես մարդ, ով շատ լավ հասկանում է միջազգային համագործակցության արժեքը, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բանկին այն ամենի համար, ինչ նա արել է այս տարիների ընթացքում»: Հանրապետության նախագահը քաջալերել է բանկի ներկայացուցիչներին՝ ավելի ընդլայնելու կառույցի ծրագրերը Հայաստանում:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը գոհունակությամբ փաստել է, որ Հայաստանը և Ասիական զարգացման բանկը լավ գործընկերներ են. բանկի ակտիվ մասնակցությամբ նախորդ տարիների ընթացքում հանրային և մասնավոր սեկտորներում կենսական նշանակություն ունեցող բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել:
Նշելով, որ սա իր առաջին այցն է Հայաստան և ընդհանրապես տարածաշրջան՝ Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ ինքը ներկա է եղել Աստանայի տնտեսական ֆորումին և շատ տպավորված է այնտեղ նախագահ Սարգսյանի հետաքրքիր ելույթից: «Ձեր խոսքերը ոգեշնչեցին բոլոր ներկաներին,- ընդգծել է նա: - Դուք խոսեցիք գլոբալիզացիայի, 21-րդ դարի մասին, անդրադարձաք ամենակարևորին՝ մարդկային կապիտալին, արհեստական բանականությանն ու ապագային, նշեցիք, որ տեխնոլոգիաները շատ են փոխվելու: ԱԶԲ-ում շատ քննարկումներ են եղել այն մասին, թե ինչպիսին են լինելու տեխնոլոգիաներն ապագայում»:
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ նախագահական նախաձեռնությունների շրջանակում մտադիր է ձեռնարկել երկրի ապագային ուղղված մի շարք ծրագրեր, որոնց նպատակն է խթանել կրթության, գիտության, նոր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության զարգացումը: Արմեն Սարգսյանը խոսել է նաև Հայաստանը տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոն դարձնելու գաղափարի մասին: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել այս ծրագրերի իրականացմանն Ասիական զարգացման բանկի հնարավոր մասնակցության մասին:

Президент Армении принял делегацию Азиатского банка развития
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня принял Вице-президента Азиатского банка развития (АБР) Чена Шихина и возглавляемую им делегацию.
Приветствуя гостей, Президент Саркисян, в частности, сказал: "Как Президент Армении и просто как человек, который очень хорошо понимает ценность международного сотрудничества, хочу выразить банку благодарность за всё то, что он сделал в течение этих лет". Президент Республики призвал представителей АБР еще более расширять проекты банка в Армении.
Президент Армен Саркисян с удовлетворением констатировал, что Армения и Азиатский банк развития являются хорошими партнёрами: при активном участии банка в течение предыдущих лет в общественном и частном секторах реализованы многочисленные проекты, имеющие жизненно важное значения.
Отметив, что это его первый визит в Армению и вообще в регион, Вице-президент Азиатского банка развития проинформировал, что он присутствовал на Астанинском экономическом форуме и интересное выступление Президента Саркисяна произвело на него большое впечатление. "Ваши слова вдохновили всех присутствующих, - подчеркнул он. – Вы говорили о глобализации, 21-ом веке, коснулись самого главного – человеческого капитала, искусственного интеллекта и будущего, отметили, что технологии очень изменятся. В АБР было много дискуссий о том, какими станут технологии в будущем".
Президент Саркисян сказал, что в рамках президентских инициатив намерен предпринять ряд направленных на будущее страны проектов, цель которых – стимулировать развитие образования, науки, новых технологий, искусственного интеллекта. Армен Саркисян говорил также об идее превратить Армению в региональный финансовый центр. Собеседники обменялись мыслями о возможном участии Азиатского банка развития в этих проектах.