Ի՞նչ է «Մտքերի գագաթաժողովը» (տեղեկանք)
Ամեն տարի Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում անցկացվող «Մտքերի գագաթաժողովը» («Summit of Minds») այս տարի առաջին անգամ կանցկացվի Հայաստանում: «Armenian Summit of Minds» անվանումը ստացած միջոցառումը կանցկացվի հունիսի 7-9-ը՝ Երևան և Դիլիջան քաղաքներում:  Գագաթաժողովի գլխավոր գործընկերը «The Monthly Barometer» վերլուծական հանդեսն է:
Միջոցառման կազմակերպման մասին պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես գլխավոր բանախոս մասնակցում էր ամենամյա «Մտքերի գագաթաժողովին»:
Հայաստանն առաջին երկիրն է, որը հյուրընկալելու է այս միջոցառումը Շամոնիից դուրս:
«Armenian Summit of Minds»-ի քննարկման հիմնական թեման կունենա «Տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականությունը, տնտեսությունը և ներդրումները. բազմաբևեռության ազդեցությունն առևտրի ու ներդրումային հոսքերի վրա» խորագիրը:
Թեմայի շուրջ զեկույցներով հանդես կգան տարբեր երկրներ ներկայացնող հայտնի բանախոսներ:
Ինչո՞ւ Հայաստանը
Ինչպես նշվում է «Մտքերի գագաթաժողով»-ի պաշտոնական կայքում`«Հայաստանը պատրաստ է հանդես գալ որպես կենսական կամուրջ տարբեր երկրների միջև: Այդ նպատակով նրան անհրաժեշտ է ընկերների աջակցությունը: Ինչպե՞ս կարող է աշխարհը ներդրում կատարել Հայաստանում և տարածաշրջանային երկրներում: Եվ ինչպե՞ս կարող է աշխարհը օգուտներ ստանալ Հայաստանից: Հայաստանում կայանալիք «Մտքերի գագաթաժողովը» յուրահատուկ հնարավորություն է մասնակիցների համար միաժամանակ զգալ հինն ու նորը, որ այդ երկիրն ունի առաջարկելու»:
Գագաթաժողովի նպատակը
Հիմնական նպատակն է ավելի լավ հասկանալ բարդ ու արագ փոփոխվող աշխարհը, ներկայացնել համաշխարհային հետաքրքրություն ունեցող  կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ նոր գաղափարներ, անմիջական քննարկումների միջոցով փոխվստահելի գործընկերային կապեր հաստատել:
Գագաթաժողովի ընթացքում անցկացվելու են, այդ թվում՝ բացօթյա միջոցառումներ՝ շեշտը դնելով բարօրության և բնության հետ վերամիավորվելու կարևորության վրա:
Ովքե՞ր են «Մտքերի գագաթաժողով»-ի հիմնադիրները
Գագաթաժողովի հիմանդիրներն են Ֆիլիպ Բուրգինյոնը և Թիերի Մալըրեն:
Թիերի Մալըրեն տնտեսագետ է ու գրող, «The Monthly Barometer» ամսագրի հիմնադիրն է:
Ֆիլիպ Բուրգինյոնը ֆրանսիացի գործարար է, Դիսնեյի նախկին գլխավոր գործադիր տնօրենն է: 2003-2004թթ. եղել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի համանախագահը: Ֆիլիպին և Թիերիին վերջերս միացել են նաև չորս նոր գործընկերներ. Բլեյզ Ագրեստին, Քերոլ Մելտոնը, Օլիվեր Ֆլեյորթը, Թեդ Սաուդերը:
Նրանց ընդհանուր նպատակն է օգնել «The Monthly Barometer» վերլուծական հանդեսի բաժանորդներին տեղեկանալ աշխարհում կատարվող իրադարձություններին:
Ովքե՞ր են  հրավիրվում գագաթաժողովին
Գագաթաժողովի մասնակիցները «The Monthly Barometer»-ի բաժանորդներն են: «Մտքերի գագաթաժողովը» Monthly Barometer ամսագրի ամենամյա հավաքն է: Քանի որ մասնակիցների թիվը սահմանափակ է (մինչև 300 մասնակից), այդ իսկ պատճառով «Մտքերի գագաթաժողովի» կազմակերպիչներն ամեն տարի հրավեր են ուղարկում միայն 300 մասնակցի:  Ուստի գագաթաժողովին մասնակցելու համար պետք է պարտադիր բաժանորդագրվել ամսագրին:
Գագաթաժողովը միշտ տեղի է ունենո՞ւմ Շամոնիում
Մինչ օրս գագաթաժողովը տեղի է ունեցել իր հիմնադրման վայրում`Շամոնիում: Սակայն հիմնադիր թիմը ներկայումս ցանկանում է գագաթաժողովը տեղափոխել նաև այլ վայրեր:
Ովքե՞ր են զեկույցներով հանդես գալիս
Զեկույցներով հանդես են գալիս բանախոսներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Ներկայացնելով տարբեր գաղափարներ և հեռանկարներ` նրանք խթանում են ազատ երկխոսությանը:
Գագաթաժողովի բոլոր մասնակիցները տարբեր ոլորտների մասնագետներ են`քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ, գործարար-ներդրողներ, խոշորագույն ընկերությունների և լրատվամիջոցների ղեկավարներ:
Ի՞նչ է «The Monthly Barometer»-ը
«The Monthly Barometer»-ը վերլուծական ամսագիր է, որում ներկայացված են այն մակրո խնդիրները, որոնցով հետաքրքրքված են ժամանակ չունեցող որոշումներ կայացնողները: Մենք ապրում ենք տեղեկատվության ծանրաբեռնվածության դարաշրջանում, որտեղ ավելի ու ավելի դժվար է դառնում առանձնացնել առաջնային ինֆորմացիան երկրորդականից:
Ամսագրի նպատակն է նվազեցնել այդ դժվարությունները` փոխանցելով պարզ (բայց ոչ պարզունակ) և հստակ ուղերձ:

What is the "Summit of Minds"
The Summit of Minds, held annually in France’s Chamonix, this year will be held in Armenia for the first time. The event titled "Armenian Summit of Minds" will be held on June 7-9 in Yerevan and Dilijan. The key partner of the summit is the "The Monthly Barometer" analytical magazine.
An agreement was reached on the organization of the event in September 2018, when President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian took part in the Annual Summit of the Conference as key speaker.
Armenia is the first country to host this event outside Chamonix.
The key topic of the discussion of the Armenian Summit of Minds will be "Regional geopolitics, economy and investments: Effects of Multi-polarization on Trade and Investment Flows ".
Famous speakers from different countries will deliver reports on the topic.
Why Armenia?
As the summit’s official website reads, "Armenia is ready to act as a vital bridge between different countries. For this purpose, it needs friends' support. How can the world invest in Armenia and regional countries? And how can the world benefit from Armenia? The "Summit of Minds" in Armenia is a unique opportunity for the participants to feel the old and the new at the same time that the country has to offer. "
The purpose of the summit:
The key objective is to better understand the complex and rapidly changing world, to present new ideas about key issues of global interest, establish mutually trusted partnership ties through direct discussions.
During the summit open-air events will also be held, focusing on the importance of reunion with nature and welfare.
Who are the founders of the "Summit of Minds"?
The founders of the summit are Philippe Bourguignon and Thierry Malleret.
Thierry Malleret is an economist and writer, founder of The Monthly Barometer.
Philippe Bourguignon is a French businessman, formerly Chief Executive Officer of Disney. In 2003-2004 he was the co-chair of the World Economic Forum.
Their overall goal is to inform the subscribers of the "The Monthly Barometer" of key global events.
Who are invited to the summit?
The summit participants are the "The Monthly Barometer" subscribers. The "Summit of Minds" is the annual gathering of the “Monthly Barometer” magazine. As the number of participants is limited (up to 300 participants), the organizers send invitations to only 300 participants each year. Therefore, to participate in the summit you have to subscribe to the magazine.
Is the Summit always held in Chamonix?
So far, the summit has taken place at its headquarters in Chamonix. But the founding team currently wants to move the summit to other places.
Who are the speakers?
Reporters from different countries deliver reports. Introducing different ideas and perspectives, they promote a free dialogue.
All participants of the summit are specialists from different fields: politicians, scientists, business-investors, leaders of the largest companies and mass media.
What is The Monthly Barometer?
"The Monthly Barometer" is an analytical magazine that presents macro problems that busy decision makers are interested in. We live in the age of information flow, when it becomes more and more difficult to separate the primary information from the secondary.
The purpose of the magazine is to reduce these difficulties by conveying a simple (but not primitive) and clear message.