Ի՞նչ է «Մտքերի գագաթաժողովը» (տեղեկանք)
Ամեն տարի Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում անցկացվող «Մտքերի գագաթաժողովը» («Summit of Minds») այս տարի առաջին անգամ կանցկացվի Հայաստանում: «Armenian Summit of Minds» անվանումը ստացած միջոցառումը կանցկացվի հունիսի 7-9-ը՝ Երևան և Դիլիջան քաղաքներում:  Գագաթաժողովի գլխավոր գործընկերը «The Monthly Barometer» վերլուծական հանդեսն է:
Միջոցառման կազմակերպման մասին պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես գլխավոր բանախոս մասնակցում էր ամենամյա «Մտքերի գագաթաժողովին»:
Հայաստանն առաջին երկիրն է, որը հյուրընկալելու է այս միջոցառումը Շամոնիից դուրս:
«Armenian Summit of Minds»-ի քննարկման հիմնական թեման կունենա «Տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականությունը, տնտեսությունը և ներդրումները. բազմաբևեռության ազդեցությունն առևտրի ու ներդրումային հոսքերի վրա» խորագիրը:
Թեմայի շուրջ զեկույցներով հանդես կգան տարբեր երկրներ ներկայացնող հայտնի բանախոսներ:
Ինչո՞ւ Հայաստանը
Ինչպես նշվում է «Մտքերի գագաթաժողով»-ի պաշտոնական կայքում`«Հայաստանը պատրաստ է հանդես գալ որպես կենսական կամուրջ տարբեր երկրների միջև: Այդ նպատակով նրան անհրաժեշտ է ընկերների աջակցությունը: Ինչպե՞ս կարող է աշխարհը ներդրում կատարել Հայաստանում և տարածաշրջանային երկրներում: Եվ ինչպե՞ս կարող է աշխարհը օգուտներ ստանալ Հայաստանից: Հայաստանում կայանալիք «Մտքերի գագաթաժողովը» յուրահատուկ հնարավորություն է մասնակիցների համար միաժամանակ զգալ հինն ու նորը, որ այդ երկիրն ունի առաջարկելու»:
Գագաթաժողովի նպատակը
Հիմնական նպատակն է ավելի լավ հասկանալ բարդ ու արագ փոփոխվող աշխարհը, ներկայացնել համաշխարհային հետաքրքրություն ունեցող  կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ նոր գաղափարներ, անմիջական քննարկումների միջոցով փոխվստահելի գործընկերային կապեր հաստատել:
Գագաթաժողովի ընթացքում անցկացվելու են, այդ թվում՝ բացօթյա միջոցառումներ՝ շեշտը դնելով բարօրության և բնության հետ վերամիավորվելու կարևորության վրա:
Ովքե՞ր են «Մտքերի գագաթաժողով»-ի հիմնադիրները
Գագաթաժողովի հիմանդիրներն են Ֆիլիպ Բուրգինյոնը և Թիերի Մալըրեն:
Թիերի Մալըրեն տնտեսագետ է ու գրող, «The Monthly Barometer» ամսագրի հիմնադիրն է:
Ֆիլիպ Բուրգինյոնը ֆրանսիացի գործարար է, Դիսնեյի նախկին գլխավոր գործադիր տնօրենն է: 2003-2004թթ. եղել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի համանախագահը: Ֆիլիպին և Թիերիին վերջերս միացել են նաև չորս նոր գործընկերներ. Բլեյզ Ագրեստին, Քերոլ Մելտոնը, Օլիվեր Ֆլեյորթը, Թեդ Սաուդերը:
Նրանց ընդհանուր նպատակն է օգնել «The Monthly Barometer» վերլուծական հանդեսի բաժանորդներին տեղեկանալ աշխարհում կատարվող իրադարձություններին:
Ովքե՞ր են  հրավիրվում գագաթաժողովին
Գագաթաժողովի մասնակիցները «The Monthly Barometer»-ի բաժանորդներն են: «Մտքերի գագաթաժողովը» Monthly Barometer ամսագրի ամենամյա հավաքն է: Քանի որ մասնակիցների թիվը սահմանափակ է (մինչև 300 մասնակից), այդ իսկ պատճառով «Մտքերի գագաթաժողովի» կազմակերպիչներն ամեն տարի հրավեր են ուղարկում միայն 300 մասնակցի:  Ուստի գագաթաժողովին մասնակցելու համար պետք է պարտադիր բաժանորդագրվել ամսագրին:
Գագաթաժողովը միշտ տեղի է ունենո՞ւմ Շամոնիում
Մինչ օրս գագաթաժողովը տեղի է ունեցել իր հիմնադրման վայրում`Շամոնիում: Սակայն հիմնադիր թիմը ներկայումս ցանկանում է գագաթաժողովը տեղափոխել նաև այլ վայրեր:
Ովքե՞ր են զեկույցներով հանդես գալիս
Զեկույցներով հանդես են գալիս բանախոսներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Ներկայացնելով տարբեր գաղափարներ և հեռանկարներ` նրանք խթանում են ազատ երկխոսությանը:
Գագաթաժողովի բոլոր մասնակիցները տարբեր ոլորտների մասնագետներ են`քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ, գործարար-ներդրողներ, խոշորագույն ընկերությունների և լրատվամիջոցների ղեկավարներ:
Ի՞նչ է «The Monthly Barometer»-ը
«The Monthly Barometer»-ը վերլուծական ամսագիր է, որում ներկայացված են այն մակրո խնդիրները, որոնցով հետաքրքրքված են ժամանակ չունեցող որոշումներ կայացնողները: Մենք ապրում ենք տեղեկատվության ծանրաբեռնվածության դարաշրջանում, որտեղ ավելի ու ավելի դժվար է դառնում առանձնացնել առաջնային ինֆորմացիան երկրորդականից:
Ամսագրի նպատակն է նվազեցնել այդ դժվարությունները` փոխանցելով պարզ (բայց ոչ պարզունակ) և հստակ ուղերձ:

Что такое "Саммит идей", который будет проведен в Армении? (справка)
Саммит идей, который проводится ежегодно в Шамони (Франция), впервые в этом году пройдет в Армении. Мероприятие под названием Armenian Summit of Minds – вариант знаменитого французского "Саммита идей" - состоится 7-9 июня в Ереване и Дилижане. Президент Республики Армен Саркисян еще в сентябре прошлого года договорился с организаторами о проведении съезда именно в его стране. Тогда Армен Саргсян принял участие в ежегодном саммите идей в качестве основного спикера. Армения принимает этот Саммит впервые – ранее организаторы не выходили за пределы Франции. Основным партнером саммита является аналитический журнал "Ежемесячный барометр".
Армения является первой страной, которая примет это мероприятие за пределами Шамони.
Темой обсуждения в Армении станет "Региональная геополитика, экономика и инвестиции: влияние многополюсности на торговлю и инвестиционные потоки". На эту тему выступят известные докладчики из разных стран. В центре внимания будут региональная политика, экономика и инвестиции.
Почему Армения?
Как отмечается на официальном сайте саммита, "Армения готова выступить в качестве жизненно важного моста между различными странами. Для этого ей нужна поддержка друзей. Что мир может инвестировать в Армению и в страны региона? И как мир может получить пользу от Армении? "Саммит идей" в Армении - это уникальная возможность для участников почувствовать старое и  одновременно новое, что может предложить страна".
Армения – это первое государство, помимо Франции, в котором произойдет это масштабное и важное событие. Поэтому власти страны решили провести съезд по-своему. Помимо традиционной части с докладами, власти Армении готовят богатую культурную программу для участников. Гости из-за рубежа познакомятся с армянскими достопримечательностями, историей и культурой.
Для страны-участницы СНГ Armenian Summit of Minds – это шанс повысить свой авторитет на международной арене, представить потенциальным партнерам свои возможности, наладить новые связи в областях политики и экономики.
Цель саммита
Основная цель - лучше понять сложный и быстро меняющийся мир, представить новые идеи по ключевым вопросам, представляющим глобальный интерес, наладить взаимовыгодные партнерские отношения посредством прямых дебатов. Во время саммитов особое внимание уделяется важности гармоничного переплетения благосостояния и природы.
Кто является основателем "Think Summit"?
Столпы саммита - Филипп Бурггинон и Тьерри Малхерр. Малхерр - экономист и писатель, основатель журнала "Ежемесячный барометр". Филипп Бурггинон - французский бизнесмен, бывший генеральный директор Disney, в 2003-2004 гг. был сопредседателем Всемирного экономического форума. К ним недавно присоединились четыре новых партнера - Блез Аурретс, Кэрол Мелтон, Оливер Флер, Тед Саудер. Их общая цель - помочь подписчикам "Ежемесячного барометра" анализировать события в мире.
Кого приглашают на саммит?
Участники саммита - подписчики журнала "Ежемесячный барометр". "Саммит идей" - это ежегодное собрание журнала "Ежемесячный барометр". Поскольку количество участников ограничено (до 300 участников), организаторы ежегодно рассылают приглашения только 300 участникам. Поэтому для участия в саммите необходимо подписаться на журнал.
Саммит всегда проводится в Шамони
До настоящего времени саммит проходил в городе-основателе саммита - в Шамони. Но команда основателей в настоящее время желает расширить географию саммита.
Кто они - спикеры саммита?
Ежегодный "Саммит идей" - это одно из самых авторитетных мероприятий, в котором принимают участие политики, чиновники, ученые, предприниматели и СМИ со всего мира. Все они делятся своими мыслями по поводу решения актуальных глобальные проблем, налаживают дружественные связи. Представляя разные идеи и перспективы, они способствуют свободному диалогу.
Что такое "Ежемесячный барометр"?
"Ежемесячный барометр" - это аналитический журнал, в котором представлены макропроблемы, не поддающиеся решению. Мы живем в век информационных нагрузок, когда становится все труднее отделить первичную информацию от вторичной. Цель журнала - уменьшить эти трудности, передавая простой (но не примитивный) и ясный посыл.