Սոցիալ-դեմոկրատները հաղթել են Դանիայում կայացած ընտրություններում
Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը հաղթում է Դանիայի ընտրություններում, կուսակցության առաջնորդ Մետե Ֆրեդրիքսենը կդառնա երկրի նոր վարչապետ, վկայում են ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական տվյալները՝ քվեների գրեթե 100 տոկոսը հաշվելուց հետո, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով TV2 հեռուստաալիքին:
Դանիայի վարչապետ Լարս Լոկե Ռասմուսենն արդեն ընդունել է պատությունն ընտրություններում:
Սոցիալ-դեմոկրատները «կարմիր դաշինքի» մյուս կուսակցությունների հետ ստանում են 91 տեղ երկրի խորհրդարանում, աջ կենտրոնամետները՝ 75 տեղ 179-ից: Դանիայի Լիբերալ կուսակցությունը՝ երկրի գործող վարչապետի կուսակցությունը, հավաքել է քվեների 23,4 տոկոսը և խորհրդարանում դարձել թվաքանակով երկրորդը: Աջ «Դանիայի ժողովրդական կուսակցությունն» զգալիորեն թուլացրել է իր դիքերը և հավաքել է քվեների 8,8 տոկոսը՝ գրեթե 10 տոկոսով պակաս անցյալ ընտրությունների համեմատությամբ

В Дании на выборах победили социал-демократы
Социал-демократическая партия побеждает на выборах в Дании, ее лидер Метте Фредриксен станет новым премьер-министром страны, свидетельствуют официальные данные избирательной комиссии после подсчета почти 100% голосов, передает РИА Новости
Как сообщил телеканал TV2, премьер-министр Дании Ларс Локке Расмуссен уже признал поражение на выборах.
Социал-демократы вместе с другими партиями "красного блока" получают 91 место в парламенте страны, правоцентристы - 75 мест из 179. Либеральная партия Дании - партия действующего премьер-министра страны - набрала 23,4 % голосов и стала второй по численности в парламенте. Правая "Народная партия Дании" значительно ослабила свои позиции и набрала 8,8% голосов, почти на 10% голосов меньше по сравнению с прошлыми выборами.