Սանկտ Պետերբուրգում քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի և Իսրայելի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Իսրայելի էկոնոմիկայի նախարարության նորարարության կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ահարոնի հետ:
Վարչապետը կարևորել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի և Իսրայելի միջև համագործակցության զարգացումը ու նշել, որ այդ բնագավառը ՀՀ կառավարության առաջնային ուղղություններից մեկն է: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարության նպատակն է տնտեսության կաուցվածքում լոկոմոտիվ դարձնել բարձր տեխնոլոգիական ոլորտը ու այդ նպատակով գործադիրն իր գործիքակազմերով անելու է ամեն ինչ` խթանելու ոլորտի զարգացումը: Վարչապետն Իսրայելի էկոնոմիկայի նախարարության նորարարության կենտրոնի տնօրենին տեղեկացրել է, որ այս տարվա աշնանը Երևանում անցկացվելու է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը և իսրայելական ընկերություններին հրավիրել մասնակցելու այդ կարևորագույն միջոցառմանը:
Ահարոն Ահարոնը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին հանդիպման և իսրայելական ընկերություններին երևանյան կոնգրեսին մասնակցելու հրավերի համար: Նա նշել է ՏՏ ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման մեծ ներուժը և այդ առումով կարևորել մասնավոր հատվածների միջև փոխգործակցությունն ու կապերի ընդլայնումը: Իսրայելի էկոնոմիկայի նախարարության նորարարության կենտրոնի տնօրենի խոսքով` բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հայ-իսրայելական գործակցությունը կարող է ունենալ մեծ հեռանկարներ և հավելել, որ իր երկրի կառավարությունը ևս շահագրգռված է Հայաստանի հետ կապերի զարգացմամբ ու ամրապնդմամբ: Ահարոն Ահարոնը վստահություն է հայտնել, որ երևանյան կոնգրեսին իր մասնակցությունը կունենան իսրայելական տարբեր ընկերությունները: Նա նշել է, որ 1971 թվականից սկսած պետությունը մեծ ուշադրություն է դարձրել տեխնոլոգիական ոլորտին և ներկայացրել այն քայլերը, որոնք նպաստել են բնագավառի զարգացմանը:
Փոխգործակցության առումով Ահարոն Ահարոնն առաջարկել է դիտարկել Հայաստանում իսրայելական ՏՏ ոլորտի ներկայացուցչության ստեղծումը և միջպետական պայմանագրի ստորագրումը:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է Իսրայելի էկոնոմիկայի նախարարության նորարարության կենտրոնի տնօրենի առաջարկները և կարևորել այդ ուղղությամբ առաջիկայում գործնական քայլեր իրականացումը:

В Санкт-Петербурге обсуждены перспективы развития сотрудничества между Арменией и Израилем в сфере высоких технологий
В рамках Петербургского международного экономического форума премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с генеральным директором Агентства по инновациям министерства экономики Израиля Аароном Аароном.
Премьер-министр подчеркнул важность развития сотрудничества между Арменией и Израилем в сфере высоких технологий и отметил, что это направление является одним из приоритетов правительства Армении. Никол Пашинян подчеркнул, что цель правительства - сделать сферу высоких технологий локомотивом экономики, и с этой целью исполнительная власть в рамках своего инструментария сделает все возможное, чтобы стимулировать развитие сферы. Премьер-министр проинформировал директора Агентства по инновациям министерства экономики Израиля о том, что осенью в Ереване состоится Всемирный конгресс ИТ, и пригласил израильские компании принять участие в этом важном мероприятии.
Аарон Аарон поблагодарил премьер-министра за встречу и приглашение израильских компаний принять участие в ереванском конгрессе. Он подчеркнул большой потенциал сотрудничества между двумя странами в сфере информационных технологий и в этом контексте отметил важность сотрудничества и расширения связей между частными секторами двух стран. По словам директора Агентства по инновациям министерства экономики Израиля, армяно-израильское сотрудничество в области высоких технологий может иметь большие перспективы. Он добавил, что правительство его страны также заинтересовано в развитии и укреплении связей с Арменией. Аарон Аарон выразил уверенность, что в ереванском конгрессе примут участие различные израильские компании. Он отметил, что с 1971 года его государство уделяет большое внимание технологическому сектору и представил шаги, которые способствовали развитию отрасли.
В контексте взаимодействия Аарон Аарон предложил рассмотреть возможность создания израильского представительства сферы ИТ в Армении и подписания межгосударственного соглашения.
Премьер-министр Пашинян приветствовал предложение директора Агентства по инновациям министерства экономики Израиля и отметил важность практических шагов в этом направлении.