Ճապոնիայի վարչապետը 40 տարվա մեջ առաջին անգամ այցով մեկնում է Իրան
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն չորեքշաբթի սկսում է Իրան պաշտոնական այցը, որի ժամանակ կհանդիպի Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի, ինչպես նաև իսլամական հանրապետության ղեկավար և հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիի հետ: Սա 1978 թվականից ի վեր Ճապոնիայի վարչապետի առաջին ուղևորությունն է Իրան:
Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ այցը նվիրված է նաև Տոկիոյի և Թեհրանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 90-ամյակին: Ինքը՝ Աբեն հայտարարել է, որ Իրան այցելության ժամանակ հույս ունի ամրապնդել այս երկրի հետ բարեկամական հարաբերությունները:

Премьер Японии впервые за 40 лет отправляется с визитом в Иран
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ начинает в среду официальный визит в Иран, во время которого он встретится с президентом Хасаном Роухани, а также с руководителем и духовным лидером исламской республики аятоллой Али Хаменеи. Это первая поездка главы японского правительства в Иран с 1978 года, передает ТАСС.
Как отметил генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга, визит в том числе приурочен к 90-летию установления дипломатических отношений между Токио и Тегераном. Сам Абэ заявил, что во время посещения Ирана рассчитывает укрепить дружественные связи с этой страной.
В преддверии визита премьер Японии провел телефонные консультации с высшим руководством Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратов и с президентом США Дональдом Трампом.