Վարչապետը Ռենե Ռուքեին է հանձնել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիրը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր և Ալֆորվիլ քաղաքի նախկին քաղաքապետ Ռենե Ռուքեին:
Ողջունելով հյուրին՝ վարչապետը նշել է, որ 1989 թվականից ի վեր պարոն Ռուքեն արդեն ավելի քան 30 անգամ եղել է Հայաստանում և Արցախում: «Սակայն այս այցելությունը Ձեզ համար առանձնահատուկ է: Այսօր ստանում եք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր և այսուհետ հանդիսանում եք ոչ միան մեր անվերապահ բարեկամը, այլ նաև համաքաղաքացին»,- նշել է վարչապետը և Ռենե Ռուքեին հանձնել ՀՀ անձնագիրը: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է պարոն Ռուքեին և շնորհակալություն հայտնել նրան հայանպաստ գործունեության համար:
Ռենե Ռուքեն ևս շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին բարձր գնահատանքի համար և նշել. «Մեծ պատիվ է Ձեր ձեռքից ստանալ Հայաստանի Հանրապետության անձնագիրը: Դեռևս 35 տարեկանից սկսել եմ խորհրդարանական գործունեությունս և եղել հայկական հարցի անվերապարհ ջատագովը, քանի որ Ալֆորվիլում մշտապես շփվել եմ հայերի հետ ու հայ ժողովրդին ընդունում եմ որպես հարազատ և բարեկամ»: Ռենե Ռուքեն վստահեցրել է, որ հետագա գործունեության ընթացքում ևս շարունակելու է հայանպաստ գործունեությունն ու նպաստելու հայ ժողովրդի հիմնախնդիրների բարձրաձայնմանն ու լուծմանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնաահատում պարոն Ռուքեի գործունեությունն ու այս անձնագիրն այդ գնահատանքի արտացոլանքն է:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման շուրջ:

Greeting the guest, the Prime Minister noted that Mr. Rouquet had paid over 30 visits to Armenia and Artsakh since 1989. “But this visit is special for you. Today you are being offered a passport of the citizen of the Republic of Armenia; you are no longer our unconditional friend, but also a fellow citizen,” the Prime Minister said and handed the RA citizen’s passport to René Rouquet. Congratulating Mr. Rouquet on this occasion, Nikol Pashinyan thanked him for his years-long pro-Armenian activities.
Thankful for high appreciation of his activities, René Rouquet said: “It is a great honor for me to get an Armenian passport. I started my parliamentary career as early as at the age of 35, and I have been advocating the Armenian cause ever since. I have kept in close touch with the Armenians in Alfortville, and I see Armenian people as my close relatives and friends.”
René Rouquet assured that he would carry on with his pro-Armenian activities by voicing and seeking solutions to the concerns of the Armenian people. Prime Minister Pashinyan emphasized that Armenia appreciates Mr. Rouquet’s activity, and this passport is the reflection of that appreciation.
The interlocutors took the opportunity to exchange views on the furtherance of Armenian-French friendly relations.