Վարչապետն ընդունել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի և ՀԲԸՄ նախաձեռնությամբ ստեղծված հետազոտական խմբի անդամներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի և ՀԲԸՄ նախաձեռնությամբ ստեղծված, Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ հետազոտություն իրականացնող խմբի անդամներին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ Արմեն Տեր Կյուրեղյանը, ՀԱՀ նորընտիր նախագահ Կարին Մարկիդեսը, ՀԱՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Լոուրենս Փիթսը, ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակի նախագահ Վազգեն Յակուբյանը, «Սինոփսիս Արմենիա»-ի նախագահ Երվանդ Զորյանը, Հայաստանի տեխնոլոգիական ուսումնասիրության ծրագրի գործադիր տնօրեն Արթուր Խալաթյանը և այլք:
Վարչապետը բարձր է գնահատել հետազոտական խմբի գործունեությունը և նշել, որ ՀՀ կառավարության կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը տեխնոլոգիական տնտեսության զարգացումն է: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է տեխնոլոգիական ոլորտի բարձրորակ կադրերի պատրաստման ուղղությամբ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը և հավելել, որ գործադիրի ուշադրության կենտրոնում է բարձրորակ կրթական համակարգի կայացման խնդիրը: Վարչապետը հավելել է, որ այդ նպատակով ոլորտում իրականացվելու են համալիր բարեփոխումներ: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել հետազոտական աշխատանքներում ներգրավված անձանց մեր երկրի տեխնոլոգիական զարգացմանն օժանդակելու համար:
Միջազգային տարբեր հեղինակավոր գիտակրթական հաստատությունների փորձագետները ներկայացրել են Հայաստանի կրթական, տնտեսական և տեխնոլոգիական ոլորտներում իրականացված իրենց հետազոտությունների արդյունքները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել հայկական ընկերությունների մրցունակության բաձրացման, կրթություն-բիզնես կապի ամրապնդման, մասնագիտական կողմնորոշման հարցում միջնակարգ կրթության դերակատարության բարձրացման, թվային ուսուցման զարգացման հնարավորություններին:
Քննարկման ընթացքում տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջընթացին ուղղված քայլերի շուրջ:

Пашинян принял членов исследовательской группы, созданной по инициативе Американского университета Армении и ВАБС
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял членов Исследовательской группы по изучению возможностей технологического развития Армении, созданной по инициативе Американского университета Армении и Всеобщего армянского благотворительного союза (ВАБС). На встрече присутствовали также министр индустрии высоких технологий Акоп Аршакян, председатель Американского университета Армении Армен Тер-Кюрегян, новоизбранный председатель Американского университета Армении Карин Маркидес, председатель попечительского совета Американского университета Армении Лоуренс Питс, председатель армянского офиса ВАБС Вазген Якубян, президент "Синопсис Армения" Ерванд Зорян, исполнительный директор программы технологического исследования Армении Артур Халатян и др.
Премьер-министр высоко оценил деятельность исследовательской группы и отметил, что одним из приоритетов правительства Армении является развитие технологической экономики. Никол Пашинян подчеркнул необходимость реализации программ по подготовке качественных кадров в области технологий и добавил, что становление качественной системы образования находится в центре внимания исполнительной власти. Премьер-министр добавил, что с этой целью в сфере будут проведены комплексные реформы. Никол Пашинян поблагодарил вовлеченных в исследовательскую работу людей за содействие технологическому развитию нашей страны.
Эксперты различных авторитетных международных научно-образовательных учреждений представили результаты своих исследований в образовательной, экономической и технологической сферах Армении. В частности, были затронуты вопросы повышения конкурентоспособности армянских компаний, укрепления связей между образовательными учреждениями и представителями бизнеса, повышения роли среднего образования в профессиональной ориентации и возможностей развития цифрового обучения.
В ходе обсуждения состоялся обмен мнениями о шагах по обеспечению технологического прогресса Армении.