Առայսօր Շահումյանի շրջանը և Մարտակերտի ու Մարտունու շրջանների մի մասը գտնվում են ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո. Արցախի ԱԳՆ
27 տարի առաջ ադրբեջանական զինված կազմավորումները նախկին սովետական բանակի 23-րդ դիվիզիայի ստորաբաժանումների աջակցությամբ օկուպացրին Արցախի Շահումյանի շրջանը։ Հաջորդած ժամանակահատվածում զավթվեց Մարտակերտի շրջանի մեծ մասը. ընդհանուր առմամբ, օկուպացված էր Արցախի շուրջ 50 %-ը։ Այս մասին ասված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության ֆեյսբուքյան էջում:
Առայսօր Շահումյանի շրջանը և Մարտակերտի ու Մարտունու շրջանների մի մասը գտնվում են ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո, որտեղ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվում է անօրինական բնակեցման քաղաքականություն։
Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնման և բուն հայ բնակչության՝ իրենց հայրենիք վերադարձի հարցը դեռևս լուծում է պահանջում, ինչը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առանցքային տարրերից մեկն է։

Шаумянский район и часть Мартакертского и Мартунинского районов находятся под оккупацией Азербайджана: МИД Арцаха
27 лет назад азербайджанские вооруженные формирования, при поддержке подразделений 23-й дивизии бывшей Советской Армии, оккупировали Шаумянский район Арцаха. Об этом говорится в публикации МИД Республики Арцаха на официальной странице в Facebook.
"За последующий период была захвачена большая часть Мартакертского района: в целом, было оккупировано около 50% территории Арцаха.
На сегодняшний день Шаумянский район и часть Мартакертского и Мартунинского районов находятся под оккупацией Азербайджана, где власти этой страны проводят политику незаконного заселения.
Вопрос восстановления территориальной целостности Республики Арцах и возвращения коренных армянских жителей в места своего проживания все еще требует решения, что является одним из ключевых элементов урегулирования азербайджано-карабахского конфликта", - отмечено в публикации.