Առայսօր Շահումյանի շրջանը և Մարտակերտի ու Մարտունու շրջանների մի մասը գտնվում են ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո. Արցախի ԱԳՆ
27 տարի առաջ ադրբեջանական զինված կազմավորումները նախկին սովետական բանակի 23-րդ դիվիզիայի ստորաբաժանումների աջակցությամբ օկուպացրին Արցախի Շահումյանի շրջանը։ Հաջորդած ժամանակահատվածում զավթվեց Մարտակերտի շրջանի մեծ մասը. ընդհանուր առմամբ, օկուպացված էր Արցախի շուրջ 50 %-ը։ Այս մասին ասված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության ֆեյսբուքյան էջում:
Առայսօր Շահումյանի շրջանը և Մարտակերտի ու Մարտունու շրջանների մի մասը գտնվում են ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո, որտեղ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվում է անօրինական բնակեցման քաղաքականություն։
Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնման և բուն հայ բնակչության՝ իրենց հայրենիք վերադարձի հարցը դեռևս լուծում է պահանջում, ինչը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առանցքային տարրերից մեկն է։

Shahumyan Region And Part of Martakert And Martuni Regions Are Occupied by Azerbaijan: Artsakh FM
"27 years ago, the #Azerbaijani_armed_formations with the support of the units of the 23rd division of the former Soviet Army occupied the #Shahumyan region of #Artsakh. For the subsequent period a large part of the #Martakert region was captured: in total, around 50% of the territory of Artsakh was occupied," reads the statement of the foreign ministry of Artsakh.
"To date, the Shahumyan region and part of the Martakert and #Martuniregions are under the occupation of Azerbaijan where the authorities of this country are pursuing a policy of illegal settlement.
The issue of restoration of the territorial integrity of the Republic of Artsakh and return of the indigenous Armenian inhabitants to the places of their residence still needs to be resolved, which is one of the key elements of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement."