Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը նամակ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը նամակ է հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանինընդգծելովոր Եվրոպայի խորհուրդը մեծապես գնահատում է դատական բարեփոխումների օրակարգին հետամուտ լինելու ՀՀ վարչապետի հանձնառությունը, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը: Նամակում, մասնավորապես, ասվում է.
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ և Ձեր կառավարությանն այն ջերմ ընդունելության համարոր ցուցաբերվեց Եվրոպայի խորհրդի պատվիրակության անդամներինովքեր այցելեցին Հայաստան մայիսի 30-ին և 31-ինինչպես նաև նրանց հետ ունեցած կառուցողական քննարկումների համար:
Եվրոպայի խորհուրդը մեծապես գնահատում է դատական բարեփոխումների օրակարգին հետամուտ լինելու Ձեր հանձնառությունըՄենք նաև կիսում ենք Ձեր գնահատականն առ այնոր պետք է բազմապատկել կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ջանքերը և բարեփոխել ու վերակառուցել դատական համակարգը՝ Հայաստանի Սահմանադրությանը և Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին համապատասխան:
Արագ և վճռականորեն իրականացված համապարփակ և հեռանկարային դատական բարեփոխումների ռազմավարությունը պատշաճ կերպով իրականություն կդարձնի Ձեր կառավարության օրինական նպատակներըԱյդ ռազմավարությունը կարող է կառուցվել երեք հենասյուների վրակոռուպցիայի դեմ ուղղված եռանդուն ջանքերդատական համակարգի անկախության և արդյունավետության բարձրացում և մարդու իրավունքների խախտումների շտկումԱյն կարող է առաջնորդվել Եվրոպայի խորհրդի համապատասխան կառույցների և մոնիթորինգի մեխանիզմներիմասնավորապես՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանիՎենետիկի հանձնաժողովի և GRECO- ի եզրակացություններովՆման ռազմավարությունը կապահովի վստահություն բարեփոխումների նկատմամբդրանց կանխատեսելիությունը և միջազգային աջակցության շարունակականությունը:
Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստ է ակտիվորեն մասնակցել այդ բարեփոխումների իրականացմանը Գործողությունների այն ծրագրի շրջանակներումորի մեկնարկը մի քանի օրից կտրվի Երևանում գլխավոր քարտուղարի տեղակալի մասնակցությամբ:

Турбьерн Ягланд направил письмо Николу Пашиняну
Генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд направил письмо премьер-министру Армении Николу Пашиняну, подчеркнув, что Совет Европы высоко оценивает приверженность премьер-министра Армении последовательности в повестке судебных реформ, передает "Арменпресс".
"Хочу поблагодарить Вас и Ваше правительство за теплый прием, оказанный членам делегации Совета Европы, которые посетили Армению 30 и 31 мая, а также за конструктивные обсуждения с ними. Совет Европы высоко ценит Вашу приверженность реализации повестки дня судебных реформ. Мы также разделяем Вашу оценку того, что необходимо умножить усилия по борьбе с коррупцией, реформировать и перестроить судебную систему в соответствии с Конституцией Армении и международными обязательствами Армении.
Быстро и решительно реализованная комплексная и перспективная стратегия судебной реформы должным образом воплотит в жизнь законные цели Вашего правительства. Эта стратегия может быть построена на трех столпах: энергичные усилия против коррупции, повышение независимости и эффективности судебной системы и исправление нарушений прав человека. Она может руководствоваться заключениями соответствующих структур и механизмов мониторинга Совета Европы, в частности, Европейского суда по правам человека, Венецианской комиссии и GRECO. Подобная стратегия обеспечит доверие к реформам, их прогнозируемость и преемственность международной поддержки.
Совет Европы готов активно участвовать в реализации этих реформ в рамках той программы действий, старт которой через несколько дней будет дан в Ереване с участием заместителя генерального секретаря", - говорится в письме.