Նախագահը հյուրընկալել է Բեյրութի Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ ճեմարանի շրջանավարտների միության ներկայացուցիչներին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Բեյրութի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ճեմարանի շրջանավարտների միության ներկայացուցիչներին, ովքեր Հայաստանում են իրենց վարչական մարմնի հավաքն անցկացնելու նպատակով:
Հյուրերը ներկայացրել են միության ծրագրերն ու անելիքները: Նրանք տեղեկացրել են նաև, որ նպատակներից մեկն էլ իրենց ճեմարանի նախկին բազմավաստակ տնօրեն Սահակ վարդապետ Քեշիշյանի 100-ամյակի ոգեկոչումն է և նրա հիշատակի հավերժացումը:
Ողջունելով նրանց մտադրությունը՝ նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է օժանդակել Գյումրի քաղաքի՝ աջակցության կարիք ունեցող որևէ կրթօջախի՝ հաշվի առնելով, որ Սահակ վարդապետ Քեշիշյանը ժամանակին հոգևոր և մշակութային գործունեություն է ծավալել նաև Գյումրիում: «Այն լավագույն արժեքները, որ ստեղծվել են, որ ունենք, պետք է փոխանցենք հաջորդ սերնդին: Իզուր չէ, որ հայր Սահակն իր ուշադրությունը Գյումրիի վրա էր կենտրոնացրել: Այն մեր պատմական, կրթական ու մշակութային կենտրոնն է եղել և պետք է շարունակի այդպիսին մնալ», -ասել է նախագահը:
Հյուրերը պատրաստակամությամբ են ընդունել առաջարկը, ինչպես նաև ներկայացրել Սահակ վարդապետի հիշատակին նվիրված իրենց մյուս նախաձեռնությունները:

Президент Армении принял представителей Союза выпускников бейрутской гимназии Св. Григория Просветителя
Президент Республики Армен Саркисян сегодня принял представителей Союза выпускников бейрутской гимназии Св. Григория Просветителя, которые находятся в Армении для проведения съезда правления их организации.
Гости представили программы и планы Союза. Они проинформировали также, что одна из поставленных целей – в честь 100-летия заслуженного директора их гимназии, настоятеля Саака Кешишяна увековечить его память.
Приветствуя подобное намерение, президент Саркисян предложил им, учитывая, что духовная и культурная деятельность настоятеля Саака Кешишяна в своё время была связана также с городом Гюмри, оказать помощь какому-либо нуждающемуся образовательному учреждению в Гюмри. ''Те лучшие ценности, которые созданы, которые мы имеем, мы должны передать следующему поколению Не случайно, что отец Саак сосредоточил своё внимание на Гюмри. Это был наш исторический, образовательный и культурный центр, и он должен оставаться таковым'', - сказал президент.
Гости выразили готовность принять предложение, а также представили другие свои инициативы, посвящённые памяти настоятеля Саака.