Ողջունում ենք ֆրանսիական քաղաքների քաղաքապետերի`Արցախի հետ բարեկամական հարաբերությունները շարունակելու մտադրությունը. Արցախի ԱԳՆ
Պաշտոնական Բաքվի կողմից տարվող Արցախը մեկուսացնելու քաղաքականության սատարումը ոչ մի կերպ չի նպաստում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծմանը։  Այս մասին ասվում է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանի մեկնաբանությունում:
«Ողջունում ենք ֆրանսիական Վալանս, Բուր-լե-Վալանս, Բուր-դե-Պեաժ և Առնուվիլ քաղաքների քաղաքապետերի հայտարարությունները՝ Արցախի ժողովրդի հետ բարեկամական հարաբերությունները շարունակելու մտադրության մասին՝ ի հեճուկս վարչական դատարանների դատավճիռների։ Կիսում ենք այն տեսակետը, որ Արցախի և Ֆրանսիայի քաղաքների միջև համագործակցությունը հիմնված է հավասարության և ազատության ընդհանուր արժեքների և համոզմունքների վրա, որոնք վեր են այսրոպեական քաղաքական և տնտեսական շահերից։ Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակին՝ ֆրանսիական կառավարությանը կոչ անելու համար՝ անաչառություն ցուցաբերել և չտրվել Ադրբեջանի ճնշմանը։
Համոզված ենք, որ պաշտոնական Բաքվի կողմից տարվող Արցախը մեկուսացնելու քաղաքականության սատարումը ոչ մի կերպ չի նպաստում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծմանը։ Նմանատիպ գործողությունները ոչ միայն չեն կարող ներկայացվել որպես չեզոք դիրքորոշում, այլ, ընդհակառակը՝ հակամարտության կողմերից մեկին ակնհայտ աջակցություն են հանդիսանում։
Ինչպես բազմիցս ենք հայտարարել՝ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը կշարունակի գործադրել բոլոր ջանքերը՝ ուղղված Արցախի վարչատարածքային միավորները միջազգային գործընթացներին ներգրավելու համար պայմանների ստեղծմանը։ Խորապես համոզված ենք, որ միջազգային համագործակցությունը մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների խթանման արդյունավետ գործիք է, և նման կարևոր առավելությունից ու մարդասիրական շփումների համար հնարավորություններից Արցախի քաղաքացիներին զրկելու փորձերն անթույլատրելի են»:

Artsakh MFA Welcomes the Statements by the Mayors of the French Cities on Their Intention to Maintain the Friendly Relations with the People of Artsakh
The Foreign Ministry of Artsakh Republic welcomes the statements by the Mayors of the French cities of Valence, Bourg-les-Valence, Bourg-de-Péage and Arnouville on their intention to maintain the friendly relations with the people of Artsakh, reads the statment issued by the Foreign Mnistry of Artsakh.
''We welcome the statements by the Mayors of the French cities of Valence, Bourg-les-Valence, Bourg-de-Péage and Arnouville on their intention to maintain the friendly relations with the people of Artsakh, despite the administrative courts’ verdicts. We share the viewpoint that the cooperation between the Artsakh and French cities is based on the common values and conviction of equality and freedom, which prevail over short-term political or economic interests. We express our gratitude also to the France-Artsakh Friendship Circle for calling on the French Government to be impartial and not to give in to the pressure of Azerbaijan.
We are convinced that the support of the isolation policy conducted by the official Baku towards Artsakh in no way contributes to the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. Such actions not only cannot be presented as a neutral position, but on the contrary, are an obvious support of one of the parties to the conflict.
As we have repeatedly stated, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh will continue exerting every effort to create conditions aimed at integrating the administrative-territorial units of Artsakh into international processes. We are deeply convinced that international cooperation is an effective tool for the promotion of fundamental human rights and freedoms. Attempts to deprive the citizens of Artsakh of such an important advantage and opportunities for humanitarian contacts are inadmissible'', the statement reads.