Վարչության նոր կազմ ընտրելիս՝ այդ քայլն արեք ժողովրդի նկատմամբ առանձնահատուկ պատասխանատվությամբ. Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՔՊ պատվիրակներին
ՀՀ վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր»կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը ՔՊ 5-րդ համագումարի պատվիրակներին հորդորեց վարչության նոր կազմ ընտրելիս այդ քայլն անել ժողովրդի նկատմամբ առանձնահատուկ պատասխանատվությամբ։ Այս մասին, Tert.am-ի փոխանցմամբ, Փաշինյանն ասաց ՔՊ համագումարի ընթացքում։
«Մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է լուրջ և պատասխանատու մոտենա իրեն վստահված առաքելությանը։ Հարգելի պատվիրակներ, այսօրվա ընտրություններին մասնակցելիս քվեարկելուց առաջ դրանց վերաբերվեք ՀՀ ժողովրդի առաջ առանձնահատուկ պատասխանատվությամբ»,- ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետն իր ելույթում հիշեցրեց, թե ինչ պայմաններում են տեղի ունեցել կուսակցության նախորդ 4 համագումարները։
«Սա մեր կուսակցության 5-րդ համաժողովն է։ Մեր առաջին համաժողովը տեղի է ունեցել 2015թ. մայիսի 30-ին։ Կուսակցության երկրորդ համագումարը տեղի ունեցավ արտահերթ։ 2017թ. խորհրդարանական ընտրություններում կուսակցության նախընտրական ցուցակը ձևավորվեց կուսակցության 3-րդ համաժողովում, նման բան ՀՀ պատմության մեջ չէր եղել։ Մեր 4-րդ համաժողովը տեղի ունեցավ 2019թ. փետրվարին, երբ տեղի էր ունեցել Թավշյա հեղափոխությունը, խորհրդարանական ընտրությունները, և մեր կուսակցությունն արդեն իշխող ուժ էր»,- նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում անդրադարձավ նաև կուսակցության գաղափարախոսությանն, հիմնարար սկզբունքներին ու առաջիկա քայլերին։
«Առաջիկա մեր ամենակարևոր անելիքը մեր կուսակցության շարքերը գաղափարապես առավել ամուր դարձնելն է։ Մեր տարածքային կազմակերպությունների վերակազմավորումն է մեր հաջորդ կարևոր խնդիրը։ Մեր առաջիկա խնդիրը 2021թ. ՏԻՄ ընտրություններին պատրաստվելն է։ Մենք քայլելու ենք և հասնելու ենք մեր երազանքներին ու նպատակներին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Խոսելով 2018թ. տեղի ունեցած ոչ բռնի հեղափոխության մասին, վարչապետը ընդգծեց, որ դրան հնարավոր դարձավ հասնել նաև շնորհիվ նրա, որ այդ հեղափոխությանը մասնակցություն չունեցավ որևէ օտար քաղաքական ուժ։
«Մեր երկրում հնարավոր եղավ առանց խոշոր բախումների ու ցնցումների իրականացնել հեղափոխություն, քանի որ մենք թույլ չտվեցինք ոչ մի օտար ուժ մտնի մեր ներքաղաքական գործընթացների մեջ։ Այս նույն սկզբունքը պետք է պահենք նաև հիմա, ոչ մի օտար քաղաքական ուժ չպետք է ներքաշվի մեր ներքին գործերի մեջ։ Մենք նաև հեղափոխության ողջ գործընթացի պատասխանատվությունը վերցրինք մեր վրա, և քաղաքական կոալիցիաների չգնացինք»,- ասաց Փաշինյանը։

Пашинян призвал делегатов съезда ПГД при избрании правления отнестись к голосованию с особой ответственностью перед народом
Премьер-министр РА, член правления партии "Гражданский договор"  Никол Пашинян  призвал  делегатов  V съезда  ПГД при избрании нового состава  правления  отнестись к  голосованию с особой  ответственностью перед народом.
Как передает Арменпресс, Пашинян сказал об этом во время  съезда,  начавшегося 16 июня.
"Каждый из нас должен серьезно и ответственно подходить к доверенной ему миссии. Уважаемые делегаты, участвуя в сегодняшних выборах,  прежде чем голосовать на выборах, отнеситесь к ним с особой ответственностью перед народом Армении", - сказал Пашинян.
В своем выступлении премьер-министр напомнил, в каких условиях проходили 4 предыдущих съезда  партии.
"Это V  съезд нашей партии. Первый  состоялся 30 мая  2015 г.  Второй съезд партии был внеочередным. В 2017г. на парламентских выборах  предвыборный список партии был сформирован на 3-м съезде, такого  не было в истории РА. Наш 4-й съезд  состоялся в 2019 году, в феврале, когда  уже  произошла Бархатная революция, парламентские выборы и наша партия уже стала правящей", - сказал премьер-министр.
В своем выступлении Никол Пашинян также коснулся идеологии партии, основных принципов и предстоящих шагов.
"Самое главное в нашей повестке дня - сделать ряды нашей партии  идеологически более сильной. Перестройка наших региональных организаций является нашей следующей важной задачей. Наша предстоящая задача - подготовка к местным выборам ОМС  в 2021 году. Мы будем шагать  и достигнем наших  целей и нашей мечты", - сказал Никол Пашинян.
Говоря о ненасильственной революции 2018 г.,  премьер-министр подчеркнул, что  это стало возможным благодаря тому, что в эту революцию не были вовлечены никакие иностранные политические силы.
"В нашей стране удалось осуществить революцию без больших столкновений и потрясений, поскольку мы не позволяли ни одной  внешней силе  вступать в наши внутриполитические процессы. Мы должны придерживаться этого принципа и сейчас, никакие иностранные политические силы не должны участвовать в наших внутренних делах. Мы также взяли на себя ответственность за весь процесс революции и не пошли на политические коалиции", - сказал Пашинян.