Այնպիսի իրավիճակ չէ, որ հակառակորդը հարձակվի, հավանականությունը շատ քիչ է. Դավիթ Բաբայան (Tert.am)
Որպեսզի ավելի ամուր լինի մեր անվտանգությունը և սահմանները, միշտ պետք է պատրաստ լինենք վատագույն սցենարին: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով սահմանի իրավճակին:
«Բայց դա չի նշանակում, որ այնպիսի իրավճակ է, որ կարող ենք ասել, որ բոլոր գործողությունները ցույց են տալիս, որ հակառակորդը հարձակվելու է: Այդպիսի բան չկա, հակառակորդը, բնականաբար, չի փոխվել, չի վերանայել իր տեսլականը, իր նպատակները մեր նկատմամբ, սա փաստ է, սակայն մյուս կողմից ռազմական հավասարակշռությունը պահպանվում է: Ցանկացած իրավիճակ, այդ թվում՝ բարդ իրավիճակ, ինչպես մարտահրավերներ, այնպես էլ հնարավորություններ է ընձեռում»,- ասաց նա:
Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ Ադրբեջանի` Թուրքիայի հետ սերտ համագործակցությունը ոչ այլ ինչ է, քան պանթուրքիզմի դրսևորում, ինչը ոչ միայն ուղղված է մեր դեմ, այլ նաև՝ մյուս երկների: «Վերջին մեկ տարում կա հրադադարի խախտումների նվազում, ինչը Փաշինյան-Ալիև հանդիպումների արդունք է, մենք միշտ էլ ողջունել ենք դա:
Բայց մյուս կողմից՝ սա միայն մեկ շերտն է, կան այլ զարգացումներ, որոնք մենք երբևէ չպետք է մոռանանք, մասնավորապես, որ Ադրբեջանում պահպանվում է հայատյացության ամենաբարձր աստիճանը, մենք տեսնում ենք, թե ինչպիսի ագրեսիվություն է ցուցաբերվում լրատվական, քաղաքական դաշտում»,- ասաց նա:
Դավիթ Բաբայանի գնահատմամբ՝ այնպիսի իրավիճակ չէ ներկայում, ինչպիսին 2016 թվականի փետրվար, մարտ նախապատերազմյան ամիսներին: «Այն ժամանակ ուրիշ է եղել, և պետք չէ շփոթել, ընդհանուր առմամբ, խախտումների առումով շատ զիջում ենք այն ժամանակահատվածին»,- ասաց նա:
Ըստ Դավիթ Բաբայանի՝ ի դեմս Ադրբեջանի`ունենք գիշատիչ, ցեղասպան երկիր:
«Ադրբեջանն ուզում է կործանել Արցախը, և երազանք է հայոց պետականության կործանումը, քայլեր անո՞ւմ են այդ ուղղությամբ, այո՛, անում են` քարոզչական, տեղեկատվական դաշտում, քայլերը միշտ էլ եղել են, ոչ մի ձևով այդ քայլերը չեն պակասել, բայց եթե մենք ուժեղ ենք, ճիշտ աշխարհաքաղաքականություն ենք վարում, ինքը չի դիմում ռազմական գործողությունների:
Հավանականությունը միշտ էլ կա, բայց չենք կարող ասել, որ վաղը սկսվում է պատերազմ, այդպիսի հավանականությունը շատ քիչ է»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 13-ին` ժամը 17:05-ի սահմաններում, ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու վիրավորում էր ստացել զինծառայող, 1999թ. ծնված Արտյոմ Վազգենի Խաչատրյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
Ավելի վաղ՝  հունիսի 1-ին՝ ժամը 07:30-ի սահմանում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից  մահացու հրազենային վիրավորում էր ստացել ՊԲ  հարավարևելյան (Մարտունի) ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի ժամկետային զինծառայող, 2000թ. ծնված  Սիփան Սերժիկի Մելքոնյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:

Если мы будем сильными, противник не пойдет на военные действия: Давид Бабаян (Tert.am)
Чтобы наша безопасность и границы были более прочными, мы всегда должны быть готовы к худшему сценарию. Об этом в беседе с Tert.am сказал начальник Главного информационного управления аппарата президента Арцаха Давид Бабаян, говоря о ситуации на границе.
"Но это вовсе не значит, что ситуация такова, что можно сказать, что все действия показывают, что противник нападет. Нет ничего подобного, противник, естественно, не изменился, не пересмотрел свое видение, свои цели по отношению к нам, это факт, но с другой стороны военный баланс соблюдается. Любая ситуация, в том числе и сложная, создает как вызовы, так и возможности", - сказал он.
Давид Бабаян отметил, что тесное сотрудничество Азербайджана с Турцией является ничем иным, как проявлением пантюркизма, который направлен не только против нас, но и других стран. "За прошедший год наблюдается сокращение нарушений режима прекращения огня, что является результатом встреч Пашиняна-Алиева, и мы всегда приветствовали это.
Но с другой стороны, это только один слой, есть другие события, которые мы никогда не должны забывать, в частности, что в Азербайджане сохраняется самый высокий уровень армянофобии, и мы видим, какая агрессия проявляется в информационной, политической сфере", - сказал он.
По словам Давида Бабаяна, такой ситуации, как в предвоенные месяцы-феврале и марте 2016 года, в настоящее время нет.
"Азербайджан хочет истребить Арцах, мечтает уничтожить армянскую государственность, предпринимаются ли шаги в этом направлении? Да, предпринимаются, в сфере пропаганды, информационном поле, шаги были всегда, эти шаги никоим образом не убавились. Но если мы будем сильными, будем проводить правильную геополитику,  противник не пойдет на военные действия.
Вероятность всегда есть, но нельзя сказать, что завтра начнется война, это крайне маловероятно", - сказал он.