Մեկնարկել են մարտական հրաձգությամբ զորավարժություններ
Հունիսի 18-ին, ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերում հակաօդային պաշտպանության համակարգի ամբողջական ընդգրկմամբ մեկնարկած զորավարժությանը զուգահեռ, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ՀՕՊ ստորաբաժանումների մասնակցությամբ մեկնարկել են մարտական հրաձգությամբ զորավարժություններ:
Զորավարժությունների նպատակն է համատեղ կիրառման հարցերի ներդաշնակումը, միասնական կառավարման համակարգերի, ռադիոլոկացիոն հետախուզության և զենիթային կրակի վարման արդյունավետության, ինչպես նաև մարտական հաշվարկների պատրաստության մակարդակի բարձրացումը:
Մարտական հրաձգությանն ընդգրկված են ժամանակակից ՀՕՊ զինատեսակներ` Ս-300, արդիականացված Ս-125, Օսա-ԱԿ և Ստրելա-10 զենիթահրթիռային համալիրներ, Իգլա-Ս և Վերբա դյուրակիր ԶՀՀ-ներ: Զորավարժություններին մասնակցում են նաև հայրե­նական արտադրության նորագույն ռադիոլոկացիոն կայաններով սպառազի­նված ՀՕՊ ստորաբաժանումներ, տեղեկացնում են ՊՆ լրատվական ծառայությունից:

Войска ПВО Армении проводят учения
Вооруженные силы Армении проводят военные учения в войсках противовоздушной обороны с полным привлечением систем ПВО.
Как сообщает Aysor.am со ссылкой на пресс-службу минобороны Армении, параллельно учениям с участием подразделений ПВО Армии обороны Республики Арцах начались учения по боевой стрельбе.
Цель учений - повышение эффективности радиолокационной разведки, систем объединенного управления и зенитного огня, повышение уровня подготовки боевых расчетов.
В учениях задействованы ЗРК С-300, модернизированные С-125, "Оса-АК" и "Стрела-10", ПЗРК "Игла-С" и "Верба".
В учениях задействованы также подразделения ПВО, оснащенные новейшими радиолокационными станциями армянского производства.