Չինաստանն ու ԱՄՆ-ն վերսկսում են առևտրային բանակցությունները
ԱՄՆ-ի և Չինաստանի ներկայացուցիչները առևտրական բանակցությունների հերթական փուլը կսկսեն հունիսի 19-ին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է ամերիկյան վարչակազմի ղեկավար Դոնալդ Թրամփը հունիսի 18-ին լրագրողների հետ կայացած զրույցի ժամանակ:
«Հունիսի 19-ից մեր թիմերն սկսում են բանակցություններն առևտրական գործարքի շուրջ: Տեսնենք՝ ինչ տեղի կունենա: Չինաստանը ցանկանում է գործարք կնքել, մենք ցանկանում ենք գործարք կնքել, բայց գործարքը պետք է լավը լինի բոլոր կողմերի համար»,- նշել է պետության ղեկավարը:
Նա նաև հայտնել է, որ երեքշաբթի ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ կայացած հեռախոսազրույցը շարունակական էր: «Ես շատ լավ հարաբերություններ ունեմ նախագահ Սիի հետ: Կարծում եմ՝ մենք առևտրական գործարք կնքելու շանս ունենք»,- նշել է Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարը:
Խոսելով G20-ի գագաթնաժողովի հարթակներում Չինաստանի նախագահի հետ պլանավորված հանդիպման մասին, որը կկայանա Օսակայում հունիսի վերջին, նա ասել է, թե բանակցությունները «կարող են շատ լավ ընթանալ»

Китай и США возобновляют торговые переговоры
Представители США и Китая начнут очередной раунд переговоров по урегулированию конфликтов в торговой сфере в среду, 19 июня. Как передает ТАСС, об этом заявил во вторник глава американской администрации Дональд Трамп в беседе с журналистами на Южной лужайке Белого дома перед вылетом в штат Флорида. Трансляцию выступления вели американские новостные телекомпании.
"С завтрашнего дня [19 июня] наши команды начинают переговоры по [торговой] сделке. Посмотрим, что произойдет. Китай хочет заключить сделку, мы хотим заключить сделку, но сделка должна быть хорошей для всех [сторон]", - отметил глава государства.
Он также рассказал, что прошедший во вторник телефонный разговор с председателем КНР Си Цзиньпином был продолжительным. "У меня очень хорошие отношения с председателем Си [Цзиньпином]. Я думаю, у нас есть шанс [заключить торговую сделку]", - отметил глава вашингтонской администрации.
Трамп в очередной раз утверждал, что Пекину "не нравятся [введенные США таможенные] пошлины в связи с тем, что многие компании покидают Китай, чтобы избежать пошлин". Говоря о запланированной встрече с председателем КНР на полях саммита G20, который состоится в Осаке в конце июня, он отметил, что переговоры "могут пройти очень хорошо".