Չինաստանն ու ԱՄՆ-ն վերսկսում են առևտրային բանակցությունները
ԱՄՆ-ի և Չինաստանի ներկայացուցիչները առևտրական բանակցությունների հերթական փուլը կսկսեն հունիսի 19-ին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է ամերիկյան վարչակազմի ղեկավար Դոնալդ Թրամփը հունիսի 18-ին լրագրողների հետ կայացած զրույցի ժամանակ:
«Հունիսի 19-ից մեր թիմերն սկսում են բանակցություններն առևտրական գործարքի շուրջ: Տեսնենք՝ ինչ տեղի կունենա: Չինաստանը ցանկանում է գործարք կնքել, մենք ցանկանում ենք գործարք կնքել, բայց գործարքը պետք է լավը լինի բոլոր կողմերի համար»,- նշել է պետության ղեկավարը:
Նա նաև հայտնել է, որ երեքշաբթի ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ կայացած հեռախոսազրույցը շարունակական էր: «Ես շատ լավ հարաբերություններ ունեմ նախագահ Սիի հետ: Կարծում եմ՝ մենք առևտրական գործարք կնքելու շանս ունենք»,- նշել է Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարը:
Խոսելով G20-ի գագաթնաժողովի հարթակներում Չինաստանի նախագահի հետ պլանավորված հանդիպման մասին, որը կկայանա Օսակայում հունիսի վերջին, նա ասել է, թե բանակցությունները «կարող են շատ լավ ընթանալ»

China and the United States are rekindling trade talks ahead of a meeting next week between Presidents Donald Trump and Xi Jinping, cheering financial markets on hopes that an escalating trade war between the two countries would abate, Reuters reports
Trump said on Tuesday that teams from the two sides would begin preparations for the leaders to sit down at the G20 summit in Osaka. China, which previously declined to say whether the two leaders would meet, confirmed the get-together.
“Had a very good telephone conversation with President Xi of China. We will be having an extended meeting next week at the G-20 in Japan. Our respective teams will begin talks prior to our meeting,” Trump said in a post on Twitter.