Արմեն Սարգսյանն իտալական «Լեոնարդո» ընկերության ղեկավարների հետ քննարկել է ՏՏ ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Լը Բուրժեում անցկացվող Փարիզի միջազգային ավիացիոն հայտնի ցուցադրության շրջանակում այսօր այցելել է իտալական հանրահայտ «Լեոնարդո» ընկերության տաղավար:
«Լեոնարդո» ընկերության ղեկավարները Հայաստանի նախագահին են ներկայացրել ցուցադրվող իրենց արտադրատեսակներն ու նորագույն տեխնոլոգիաները, դրանց հնարավորություններն ու ոլորտի նորարարությունները:
Նախագահ Սարգսյանն այնուհետև առանձնազրույց է ունեցել «Լեոնարդո» -ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ալեսանդրո Պրոֆումոյի հետ: Հանդիպման ընթացքում մասնավորապես քննարկվել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության և արհեստական բանականության ոլորտներում Հայաստանի հետ համագործակցության հնարավորությունները:
Պաշտպանության և անվտանգության ոլորտների սարքավորումների արտադրության ու աերոտիեզերական արդյունաբերության մեջ մասնագիտացած «Լեոնարդո» ընկերությունն իր արտադրությունում լայնորեն կիրառում է բարձր տեխնոլոգիաները, ինչպես նաև մեծ ուշադրություն է դարձնում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուղղության զարգացմանը:
Նախագահ Սարգսյանն ընկերության ղեկավարությանն առաջարկել է այցելել Հայաստան՝ տեղում ուսումնասիրելու և քննարկելու համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները։

Президент Армении обсудил с руководителями итальянской компании "Leonardo" возможности сотрудничества в сфере ИТ
Находящийся с рабочим визитом во Франции президент Республики Армения Армен Саркисян на проходящем в Ле-Бурже Парижском международном авиашоу 19 июня посетил павильон известной итальянской компании "Leonardo".
Руководители компании "Leonardo" представили президенту Армении представленные на авиашоу виды своей продукции и новейшие технологии, их возможности и инновации сферы.
Президент Саркисян затем имел беседу с Генеральным исполнительным директором "Leonardo" Алесандро Профумо. В ходе встречи, в частности, обсуждались возможности сотрудничества с Арменией в сферах информационных технологий, образования и искусственного интеллекта.
Специализирующаяся в области производства приборов для сфер обороны и безопасности, а также в аэрокосмической промышленности компания "Leonardo" в своём производстве широко применяет высокие технологии, а также уделяет большое внимание развитию направления информационных технологий.
Президент Саркисян предложил руководству компании посетить Армению, чтобы на месте изучить и обсудить перспективные направления сотрудничества.