Հայաստանն ու Ղարաբաղն ի վիճակի են պաշտպանել իրենց շահերը. Փաշինյան
Չկա հանդիպում, որի ժամանակ չքննարկվի Ղարաբաղը բանակցային սեղան վերադարձնելու հարցը: Այս մասին այսօր ԱԺ նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Արման Աբովյանի հարցին, փոխանցում է News.am-ը:
Վարչապետը վստահեցրել է, որ բանակցությունները գտնվում են ընթացքի մեջ:
«Բոլոր այն հարցերը, որոնք խանգարում են բանակցային գործընթացին, կբարձրացվեն: Չկա հանդիպում, որի ժամանակ չքննարկվի Լեռնային Ղարաբաղը բանակցային սեղան վերադարձնելու հարցը»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը Վաշինգտոնում է, որտեղ կհանդիպի Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հետ:
Անդրադառնալով այն դիտողություններին, որ Ադրբեջանը, կարծես, չի ընդունել բանակցությունների՝ հայկական կողմի առաջարկած ընկալումը, և, հնարավոր է, որ դա ընդունել է որպես հայկական կողմի թուլություն, Փաշինյանը պատասխանել է, որ Բաքվի դիրքորոշումը բացառապես Բաքվի անձնական գործն է:
«Հայաստանն ու Ղարաբաղն ի վիճակի են պաշտպանել իրենց շահերը ինչպես դիվանագիտական դաշտում, այնպես էլ անհրաժեշտության դեպքում՝ առաջնագծում: Այս ընթացքում մենք դա ապացուցել ենք և շարունակում ենք ապացուցել»,- նշել է ՀՀ վարչապետը:

Karabakh's Return to Negotiating Table Is Always Discussed: Nikol Pashinyan
There is no meeting during which the issue of having Karabakh return to the negotiating table is not discussed, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said during a parliamentary session, responding to a question from deputy of the Prosperous Armenia Party Arman Abovyan, ''News.am'' reports.
The Prime Minister assured that the talks over the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict are in progress.
"All the issues impeding the process of negotiations will be raised," Pashinyan declared and reminded that Armenia’s Minister of Foreign Affairs is in Washington DC where he will meet with his Azerbaijani counterpart.
Touching upon the comments that it seems as though Azerbaijan hasn’t accepted the Armenian party’s perception of the negotiations and might view this as the Armenian party’s weakness, Pashinyan said Baku’s position is exclusively Baku’s matter.
"Armenia and Karabakh are capable of protecting their interests in the diplomatic field and, if necessary, on the border. We have proved this and will continue to prove it," the Prime Minister stated.