Մեր ձեռքը չի դողա, մեր կամքը չի սասանվի նրանց հետ հարաբերություններում, ովքեր կփորձեն ՀՀ-ում վերածնել բռնության գործելակերպը. Փաշինյան
Ոստիկանության զորքերի կազմավորման 27-րդ տարեդարձի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ոստիկանության զորքերի գլխավոր վարչություն: Շնորհավորելով Ոստիկանության զորեքերին տոնական օրվա առթիվ՝ վարչապետը նշել է. «Այն հարցը, թե վերջին մեկ տարում ի՞նչ է փոխվել Հայաստանի Հանրապետությունում, ունի շատ կոնկրետ պատասխան նաև Ոստիկանության զորքերում: Արդեն գրեթե մեկ տարի Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության զորքերը մարտական հերթապահություն են իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ պահպանելով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անդորրը, անվտանգությունը՝ շոշափելի ու կարևոր աջակցություն ցուցաբերելով Հայաստանի Հանրապետության բանակին: Ես այս տոնական օրը նախ և առաջ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ոստիկանության զորքերի այն ծառայողներին, ովքեր կամավոր հիմունքներով նվիրվել են հայրենիքի սահմանների պաշտպանությանը: Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև այդ զինծառայողների ընտանիքների անդամներին, ովքեր աջակցել են նրանց այդ որոշմանը և սատար են կանգնել նրանց: Ոստիկանության զորքերը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին սահմանների պաշտպանության գործին ներգրավվելու որոշումն արտահայտում է մեր պատկերացումը Հայաստանի Հանրապետության ոչ միայն արտաքին, այլև ներքին անվտանգության վերաբերյալ»,- նշել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգության պաշտպանության գործում քաղաքացիները, հայ ժողովուրդը պետք է լինեն միասնական և միահամուռ:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի Հանրապետության ներքին անվտանգության վերաբերյալ պատկերացումը նույնպես կապված է սրա հետ, որովհետև Ոստիկանության զորքերը կոչված են Հայաստանի Հանրապետության ներսում բռնության որևէ դրսևորում կանխարգելելու համար: Գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ Ոստիկանության զորքերն ուղարկելով հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու, կառավարությունն արտահայտում է իր պատկերացումը Հայաստանի Հանրապետության ներքին հարաբերությունների մասին, որ մեր երկրում պետք է լինի բռնությունից զերծ հանրություն, մի հանրություն, որտեղ տեղ չունեն բռնություններով հարցեր լուծելու որևէ մտայնություն, որևէ փորձ, որևէ քարոզչություն:
«Եվ այս պատկերացումը մենք ամեն օր հետևողական աշխատանքով կյանքի ենք կոչում և կյանքի ենք կոչելու: Բայց այս դեպքում էլ կարծես Հայաստանի Հանրապետությունում սիրո և համերաշխության մթնոլորտ ձևավորելու մեր անմնացորդ ձգտումը ոմանք կարծես փորձ են անում մեկնաբանել որպես թուլություն: Եվ այսօր այստեղ ուզում եմ հստակ հայտարարել, որ որևէ մեկի մոտ կասկած չառաջանա, թե Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը երկչոտության որևէ դրսևորում կունենա կամ կամքի որևէ պակաս կունենա Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքը, ինքնիշխանությունը, ՀՀ քաղաքացիների ազատությունը, ժողովրդավարությունը պաշտպանելու գործում: Մեր կամքը չի սասանվի և մեր ձեռքը չի դողա բոլոր նրանց հետ հարաբերություններում, ովքեր կփորձեն Հայաստանի Հանրապետությունում վերածնել բռնության քարոզչությունը և բռնության գործելակերպը: Մեր ձեռքը չի դողա, մեր կամքը չի սասանվի»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ կառավարությունը նույն պատկերացումն ունի նաև մեր արտաքին սահմանների, Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգության պաշտպանության առումով: «Մենք կողմնակից ենք մեր տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղություն հաստատելու գործում: Բայց եթե կլինեն ուժեր, որ մեր այս մղումը կփորձեն մեկնաբանել որպես թուլության դրսևորում, ահա այդ բոլոր ուժերը կստանան մեր հավաքական կամքի, մեր հավաքական ուժի վճռական հարվածը, վճռական հակահարվածը: Եվ այդ հակահարվածը կհեղինակեն նաև Ոստիկանության զորքերի այն ծառայողները, ովքեր այսօր ամուր կանգնած են Հայաստանի Հանրապետության, հայ ժողովրդի անվտանգության և խաղաղության պաշտպանության դիրքերում:
Ոստիկանության զորքերի հարգելի՛ զինծառայողներ,
ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ ձեզ Ոստիկանության զորքերի կազմավորման 27-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Մեր կամքը վճռական է, մենք ամուր կանգնած ենք մեր հայրենիքի, մեր հողի վրա և որևէ թշնամի չի կարող սասանել մեր միասնությունը ներքին, թե արտաքին, և Հայաստանի Հանրապետության բոլոր թշնամիներին սպասվում է միանշանակ և անվերապահ պարտություն:
կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը,
կեցցե՛ն Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը,
կեցցե՛ն Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության զորքերը
և կեցցե՛նք մենք և մեր երեխաները, որ ապրում ենք և ապրելու ենք ազատ և երջանիկ Հայաստանում»
,- նշել է վարչապետը:
Ոստիկանության զորքերի օրվա առթիվ, ծառայողական պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու համար Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետի հուշամեդալով է պարգևատրել ոստիկանության զորքերի մի խումբ ծառայողների:

Наша рука не дрогнет в отношении тех лиц, которые попытаются возродить в Республике Армения методы насилия: Никол Пашинян
По случаю 27-летия формирования войск полиции премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Главное управление войск полиции. Поздравив войска полиции с праздником, премьер-министр отметил: “Вопрос о том, что изменилось в Республике Армения за последний год, имеет очень конкретный ответ и в войсках полиции. В течение почти года войска полиции Армении несут боевое дежурство на армяно-азербайджанской границе, охраняя мир и безопасность граждан Республики Армения, оказывая ощутимую и важную помощь армии Армении. В этот праздничный день я прежде всего хочу поблагодарить тех сотрудников войск полиции, которые на добровольной основе посвятили себя защите границ Родины. Я также хочу поблагодарить тех членов семей военнослужащих, которые поддержали их в принятии этого решения. Решение о вовлечении войск полиции в охрану внешних границ Республики Армения отражает наше представление как о внешней, так и внутренней безопасности Республики Армения”, - отметил премьер-министр, добавив, что граждане, армянский народ должны быть едины в вопросе сохранения внешней безопасности Республики Армения.
По словам Никола Пашиняна, представление о внутренней безопасности Республики Армения также связано с этим, потому что войска полиции призваны предотвращать любые проявления насилия внутри Республики Армения. Глава правительства отметил, что, направляя войска полиции на защиту границ Родины, правительство выражает свое понимание о внутренних отношениях в Республике Армения - в нашей стране должно быть свободное от насилия общество, где нет намерений, каких-либо попыток и пропаганды разрешения конфликтов посредством насилия.
“И этo представление мы ежедневно реализовываем и будем реализовывать своей последовательной работой. Однако в этом случае, кажется, наше стремление создать атмосферу любви и солидарности в Республике Армения некоторые пытаются истолковать как слабость. И сегодня я хочу четко заявить: пусть никто не сомневается в том, что правительство Армении никогда не проявит слабость или отсутствие воли в вопросе защиты конституционного порядка, прав граждан, суверенитета, свободы граждан и демократии в Республике Армения. Наша воля будет непоколебима и наша рука не дрогнет в отношении тех лиц, которые попытается возродить в Республике Армения пропаганду насилия и методы насилия.
Наша рука не дрогнет, наша воля будет непоколебима”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что правительство придерживается тех же представлений по вопросу защиты наших внешних границ, защиты безопасности Республики Армения и Республики Арцах. “Мы выступаем за установление долгосрочного и стабильного мира в нашем регионе. Однако если будут силы, которые попытаются интерпретировать это наше стремление как проявление слабости, то все эти силы получат решительный контрудар нашей коллективной воли, нашей коллективной силы. И этот контрудар дадут также те представители войск полиции, которые сегодня крепко стоят на позициях по защите безопасности и мира Республики Армения, армянского народа.
Уважаемые сотрудники войск полиции,
Еще раз поздравляю вас с 27-й годовщиной формирования войск полиции. Наша воля непоколебима, мы твердо стоим на своей земле, и ни один враг как внешний, так и внутренний, не сможет поколебить наше единство, и всех врагов Республики Армения ожидает однозначное поражение.
да здравствует Республика Армения,
да здравствуют войска полиции Республики Армения,
да здравствуем мы и наши дети, которые живут и будут жить в свободной и счастливой Армении”,
- отметил премьер-министр.
По случаю Дня войск полиции за добросовестное исполнение служебных обязанностей Никол Пашинян наградил группы служащих войск полиции памятными медалями премьер-министра.